Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

pozitia ideala de dormit

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
danielciobanu

danielciobanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2010
Am auzit ca este ideal si cel mai odihnitor sa dormi cu capul spre rasarit. Cine imi poate da mai multe detalii?

#2
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Cel mai bine e sa dormi dus.

#3
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008

 danielciobanu, on 9th January 2010, 13:47, said:

Am auzit ca este ideal si cel mai odihnitor sa dormi cu capul spre rasarit. Cine imi poate da mai multe detalii?
Cine a mai debitat si asa ceva ? :lol:

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu recomand activitatea asta sa fie facuta cu fata in sus, cu mainile sub cap - sub un copac, la o temperatura de maxim 25 de grade, langa o persoana pe care o iubesti.

#5
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
Cu picioarele pe perete , sau poate numai eu dorm asa  :rolleyes:  . Oricum fiecare are pozitia lui ideala , dar eu ma gasesc in cu totul alta pozitie fata de cum m-am culcat :blink:  , si pe jos cateodata.

#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

Quote

Am auzit ca este ideal si cel mai odihnitor sa dormi cu capul spre rasarit. Cine imi poate da mai multe detalii?

Eate o teorie si asta, face parte din nu-mai-stiu-ce credinta chinezeasca - daca dormi cu capul spre rasarit - a doua zi esti polin de vitalitate, daca dormi cu capul spre nord - ajuta la vindecare (sau ceva de genul asta)

#7
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Pozitia ideala de dormit este la scoala cu capul pe banca. :P

#8
omudelacolt

omudelacolt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 07.12.2009
depinde de persoana . din cate stiu eu chestiile astea cu rasaritul/apusul/etc sunt simple superstitii .

daca nu te odihnesti incearca una din cele trei pozitii timp de cate o saptamana (pe lateral , pe spate sau pe burta) .

daca tot nu te odihnesti mergi la doctor . sa nu suferi de vreo apnee obstructiva (nu mai stiu exact daca asa ii zice dar ceva in genul asta era) . asta inseamna ca in timpul somnului uneori te opresti din respirat , sau ai dificultati in a respira ... din cate stiu nu e de facut griji ... dar nu te odihnesti cum trebuie . vezi daca sforai , etc ... toate lucrurile astea iti afecteaza somnul .

ai animal de casa ?

Edited by omudelacolt, 09 January 2010 - 14:07.


#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,245
  • Înscris: 05.01.2008

 danielciobanu, on 9th January 2010, 14:47, said:

Am auzit ca este ideal si cel mai odihnitor sa dormi cu capul spre rasarit.
Da!Sa nu-ti bata soarele in ochi dimineata! :lol:

 Official, on 9th January 2010, 14:56, said:

Pozitia ideala de dormit este la scoala cu capul pe banca. :P
:lol:

#10
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Alta pozitie ideala: cu capul pe umeri. :rolleyes:

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Treaba buna este sa dormi cu capul spre nord, nu spre est..... pentru ca prin aceasta pozitionare se foloseste energia Pamantului....

#12
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

 danielciobanu, on 9th January 2010, 13:47, said:

Am auzit ca este ideal si cel mai odihnitor sa dormi cu capul spre rasarit. Cine imi poate da mai multe detalii?

Astea-s povești de-ale babelor virgine.
Tu dormi cum organismul tău se simte mai bine. Cu/ fără pernă, pe față/pe spate/pe părți etc

#13
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Pe spate sau pe lateral, in intuneric, in liniste, pe o saltea buna si o perna aleasa in functie de pozitie si preferinte personale - de ex. la perne la alde Ikea le gasesti sortate pe pozitie de dormit, grosime, material.

Pe burta parca nu e recomandat ca iti sucesti gitul si parca nici organele interne nu stau chiar comod.

Daca crezi in din astea era parca si o teorie cu piramida.

#14
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 copjob2000, on 9th January 2010, 14:20, said:

Treaba buna este sa dormi cu capul spre nord, nu spre est..... pentru ca prin aceasta pozitionare se foloseste energia Pamantului....
subscriu...aveam la un moment dat,doua paturi identice in acelasi dormitor,unul spre E,unul spre N...se simtea ceva diferenta in avantajul nordului.

#15
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 pelikanu, on 9th January 2010, 13:55, said:

Eate o teorie si asta, face parte din nu-mai-stiu-ce credinta chinezeasca - daca dormi cu capul spre rasarit - a doua zi esti polin de vitalitate, daca dormi cu capul spre nord - ajuta la vindecare (sau ceva de genul asta)

Feng Shui cred că îi zice. Eu am dormit cu capu' în toate direcțiile și spre toate punctele cardinale, n-am simțit vreo diferență.

 99ton, on 10th January 2010, 14:02, said:

subscriu...aveam la un moment dat,doua paturi identice in acelasi dormitor,unul spre E,unul spre N...se simtea ceva diferenta in avantajul nordului.

Acum, toate paturile de la mine din casă sunt pe direcția nord-sud, cu perna cap-compas sud  :rolleyes: Dormim de rupem...

#16
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Mie mi s'a zis că uneori dorm uneori ca vampirii, cu mâinile pe piept.

Dorm bine de obicei, problema e că nu pot adormi mai repede de ora 3 noaptea.

Edited by spdude, 10 January 2010 - 15:36.


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Acum dorm intr-un pat cu capul spre nord, si din cand in când, dorm in alt pat  :naughty: orientat cu capul spre est....
Se simte diferența dar nu în mod deosebit... poate dacă aș dormi mai mult timp în cel de-al doilea, aș putea să simt o oarecare diferență...

Acum dorm intr-un pat cu capul spre nord, si din cand in când, dorm in alt pat  :naughty: orientat cu capul spre est....
Se simte diferența dar nu în mod deosebit... poate dacă aș dormi mai mult timp în cel de-al doilea, aș putea să simt o oarecare diferență...

#18
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
Eu ma odihnesc bine când dorm in picioare.
Sau poți sa dormi ghemuit... eu așa mai dorm din când in când.
Eu nu am poziție de dormit. Adorm pe spate și mă trezesc cu un picior in pat și unul pe jos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate