Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Probleme CASCO Generali

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
zilele trecute mi-a povestit un bun prieten o chestie incredibila....habar nu aveam ca se poate asa ceva.

acum vreo 2 sapt. amicul a facut accident....a lovit o roata de tir cazuta pe mijlocul unui drum national....fiind curba a vazut-o tarziu...in fine conteaza mai putin....ideea e si-a facut masina varza (logan).... in final deviziul a fot 150 milioane.
proprietarul rotii nu s-a gasit...asa ca masina a fost reparata pe casco ... GENERALI. si acum incepe parte frumoasa.

acum 2 zile masina a fost gata...s-a dus sa o ridice si a aaflat ca trebuie sa plateasca 19 mil. adica 100 de euro fransiza si 15 mil. reprezentand 10% din dauna.
motivul platii a fost acela ca atunci cand a incheiat polita in chestionarul ala a completat ca estimeaza ca face 10 000 de km pe an....iar de la inceputul politei pana la accident deja facuse 13 000 km (era spre sfarsitul anului de casco).
in contract nu scrie niciunde ca daca depasesti cu km estimati trebuie sa platesti o parte din dauna..... nu au nici o baza legala sa ceara acesti bani....
nu a fost informat de la bun inceput ca daca depaseste acesti km e bun de plata in cazul unui accident .... si niciodata nu si-a pus problema asta (de asta a dat estivativ media km anilor anteriori..... facuse 19 000km in 2ani).

toti avem casco....si mi se pare o chestie incredibila.....eu n-am mai auzit de asa ceva

oricum, a refuzat sa plateasca suma ceruta.....chair daca a ramas fara masina de sarbatori. a depus reclamatie la Comisia de Supraveghere a Asiguratorilor si la OPC....dar acum e Craciunul asa ca mai dureaza pana primeste vre-un raspuns.

voi ati mai auzit de asa ceva?

#2
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Am mai auzit ca in strainatate iti cer o estimare a numarului de kilometri pe care ii faci intr-un an ca sa stabileasca prima de asigurare. Cu cat mai multi kilometri in spatele volanului cu atat mai mare riscul sa faci un accident cu atat mai mult creste polita de asigurare.

Despre ce se intampla daca depasesti kilometri estimati nu am nici cea mai vaga idee, insa nu cred ca firmele de asigurari iau decizii din astea fara un paragraf mic-mititel scris pe undeva pe acolo. Prietenul tau sa mai ia odata la citit contractul.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 26.11.2001
Generali sunt niste idioti in materie de stabilire a ratei CASCO.
Au unchestionar unde trebuie sa ai mare grija de bifezi/scrii, mai ales la capitolul amenzi. ;)

#4
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003
Am un CASCO la Generali pentru una din masini, dar imi aduc aminte clar ca tanti aia a spus ca nu e o problema daca sar numarul de km (tot 10.000 am pus si eu pentru ca masina merge mai mult prin bucuresti) doar sa nu fie discrepanta mare. Mie mi se pare clar un abuz si prietenul a procedat foarte bine. Presupun ca n-ar fi ezitat asigurarile sa-i spuna ca e conform contractului daca chiar asa era, eu cred ca e din burta. Ma duc sa ma uit si eu de curiozitate.

LE: M-am uitat in contract si nu am gasit nimic legat de depasirea numarului de km!

Edited by Zetics, 26 December 2009 - 10:26.


#5
edddie_m

edddie_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 07.03.2008
Eu nu stiu de ce va zgarciti voi la Casco si pe urma stati si bateti din buze ca nu il puteti folosi, sau ca vai ce sa fac ca nu vreau sa ma duc la casco ca am franciza.

La fel si la RCA, faceti unde e cel mai ieftin ca doar nu va intereseaza pe voi, si saracul caruia ii dati RCA-u innebuneste pana rezolva ceva, asta daca rezolva.

Fara sa fac reclama, faceti la Aliant, e cel mai scump, dar ca peste tot cat dai atata face.

Ca sa revin ontopic, zii prietenului tau sa ii dea in  judecata, cu CSA-u nu face nimica. Oricum cu asigurarile te lupti ca cu morile de vant, deoarece ai de-a face doar cu angajatii, nu cu the big boss sa zic asa....

#6
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
vad ca raspunsurile mi-au confirmat banuielile ...pare sa fie un abuz.
nu ai cum sa ceri bani pe ceva care nu e stipulat in contract.
oricum prietenul meu se va "lupta" cu ei...e mai bataios din fire...probabil va ajunge si la un avocat daca nu se va ajunge la o intelegere....

am deschis topicul in ideea de a ma lamuri pe mine daca asta e o practica uzuala....si pentru a va informa ca uneori e important sa fi atent la ce raspunsuri dai in chestionare.... la urmatorul casco o sa stiu sa pun  cel putin 10 000 km in plus fata decat estimez.....eu am la Omniasig si nu imi aduc aminte daca am fost intrebat de asta sau nu.

@eddie...nu discutam despre ce Asigurator e cel mai bun...etc. discutam despre un contract care este respectat sau nu.

@zetics...mersi ca ai verificat si ai confirmat ca in contract nu e nici o referire la depasirea numarului de km.

@SPF ... mie mi se pare normal sa fie o estimare a nr. de km pe care ii vei parcurge.... si in functie de asta sa platesti mai mult sau mai putin. e normal ca daca mergi mai mult riscul e mai mare si trebuie sa platesti mai mult....dar asta trebuie sa fie clar stabilit in contract ce se intampla daca depasesti estimatul (adica depasesti cu 10% nr. de km...platesti 10% din dauna...depasesti cu 30%...platesti 30 din dauna...sau alta varianta).

is curios cum au calculat ei 10%....si nu 8% sau 13,7%?


va tin la curent cu ce mai aflu.

#7
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
[quote name='edddie_m' date='26th December 2009, 10:41' post='7557585']


Fara sa fac reclama, faceti la Aliant, e cel mai scump, dar ca peste tot cat dai atata face.



si la generali e la fel de scump!
astia doi sunt cei mai seriosi pe piata asigurarilor, cel putin asa stiu eu. ciudata treaba cu nr de km. tot 10000 am bifat si eu in contract.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate