Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Cum dau rugina jos?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Salut!E iarna,si cum e zapada am dat sania jos din pod.Din pacate nu a fost folosita destul de mult timp si are rugina pe talpi,mai ales pe stanga,de unde fratiorul meu se plange ca sania "trage" talpa respectiva,plus ca merge mai incet.Cum pot da jos rugina de pe ea fara sa o distrug?( A se nota ca nu am polizoare si delea,eventual o solutie home made sau ieftina ar fi ideala)

#2
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
o "freci" cu un bulgare/ mai multi pana se ia rugina ;)

Edited by Volvo, 19 December 2009 - 23:47.


#3
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Smilger ;) (banda abraziva)

Si o bucata de cremene rezolva problema. Dupa ce nu o mai folosesti da-o cu ulei sau un decapant gen WD40.

[ http://www.wd40.com/files/images/uses-img41279358.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
ce ulei sau detergent?cel mai bine o freci de un colt de ciment pana se ia rugina......functioneaza intotdeauna....sau poti merge cu ea si pe asfalt fara zapada dar asa ceva e cam obositor :lol:

#5
algran

algran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.08.2002

 xeleron, on 19th December 2009, 23:45, said:

Salut!E iarna,si cum e zapada am dat sania jos din pod.Din pacate nu a fost folosita destul de mult timp si are rugina pe talpi,mai ales pe stanga,de unde fratiorul meu se plange ca sania "trage" talpa respectiva,plus ca merge mai incet.Cum pot da jos rugina de pe ea fara sa o distrug?( A se nota ca nu am polizoare si delea,eventual o solutie home made sau ieftina ar fi ideala)
Henkel- Loctite are o solutie care elimina rugina pana la luciu metalic-Rust treatment

#6
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 xeleron, on 19th December 2009, 23:45, said:

Salut!E iarna,si cum e zapada am dat sania jos din pod.Din pacate nu a fost folosita destul de mult timp si are rugina pe talpi,mai ales pe stanga,de unde fratiorul meu se plange ca sania "trage" talpa respectiva,plus ca merge mai incet.Cum pot da jos rugina de pe ea fara sa o distrug?( A se nota ca nu am polizoare si delea,eventual o solutie home made sau ieftina ar fi ideala)

Doua ture de partie si gata problema.Rugina se duce la pascut.Ce atatea solutii si probleme.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008

 zippo68, on 20th December 2009, 00:36, said:

Doua ture de partie si gata problema.Rugina se duce la pascut.Ce atatea solutii si probleme.

Am incercat de m-am rupt si eu.Ne-am dat 3 ca sa fie frecare mare...dejaba.Tre sa incerc faza cu asfaltu...desi ma intreb cum o sa se uite lumea la mine.Mersi baieti pentru sfaturi.

Edited by xeleron, 20 December 2009 - 01:00.


#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Deruginol.

 Horsie, on 19th December 2009, 23:52, said:

Smilger ;) (banda abraziva)

da-o cu ulei sau un decapant gen WD40.

[ http://www.wd40.com/files/images/uses-img41279358.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  Sau cu smilger cum spune Horsie. Decapantul mi se pare ca este pentru tabla,dar nu vad de ce nu ar merge si la sania ta. 


  Nu imi pot da seama  cum nu a mers frecata pe zapada. Cu totii cand eram mici frecam talpicile cu bulgari de zapada prima data cand scoteam sania.

Edited by mihai!, 20 December 2009 - 01:10.


#9
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008
Cel mai simplu : dai o tura prin zapada cu ea !  :coolspeak: Asta fac in fiecare an ! O iau plina de rugina in Poiana , ma dau 2 ture si e ca noua !  :lol:

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,108
  • Înscris: 02.03.2003

 mihai!, on 20th December 2009, 01:10, said:

Deruginol.



  Sau cu smilger cum spune Horsie. Decapantul mi se pare ca este pentru tabla,dar nu vad de ce nu ar merge si la sania ta. 


  Nu imi pot da seama  cum nu a mers frecata pe zapada. Cu totii cand eram mici frecam talpicile cu bulgari de zapada prima data cand scoteam sania.



WD-40-ul nu e decapant. E lubrifiant.
Exista solutii speciale decapante pentru fier, pe vremuri erau comercializate sub denumirile de Feruginol sau Ferugimec.
Nu mai retin compozitia chimica dar tin minte ca reactionau si cu betonul.
La carte spune ca rugina se scoate mecanic, chimic si cred ca si electrochimic. Ultrasunetele intra la mecanice.

Ca sa nu mai ai probleme cu sania cel mai bine este sa sablezi patina si sa ii faci doua tratamente (unul de intarire a suprafetei de contact si altul anticoroziv).
Evident randul anterior e o gluma.

Edited by terratec, 20 December 2009 - 01:24.


#11
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
cu o pila daca ai prin casa, sau o piatra mai colturoasa, freci pe rugina aia. si trebuie sa o dai jos, daca nu merge nici asa, iei un cutit si incerci sa racai pana se vede luciul!

#12
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Smirghel,cea mai simpla solutie. Si inainte iti iei un spray special de rugina. Se mai foloseste in domeniul auto..

#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 23.10.2006
Smirghel pt fier e sfint si ieftin.

#14
jayjay18

jayjay18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.07.2007
perie de sarma ;)

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
ani in sir mi-a iesit perfect treaba "cu doua ture de partie", ramanea luciu perfect
acum alte vremuri, probabil zapada defecta :P

#16
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Bineinteles,si zapada e de vina

#17
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 xeleron, on 20th December 2009, 00:57, said:

Am incercat de m-am rupt si eu.Ne-am dat 3 ca sa fie frecare mare...dejaba.Tre sa incerc faza cu asfaltu...desi ma intreb cum o sa se uite lumea la mine.Mersi baieti pentru sfaturi.

Nu uita ca si pe asfalt tre sa fie 2-3 persoane pe sanie

#18
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Iei un lighean mai mare, sa incapa sania. Bagi vreo 2 sticle de cola de 2L. Lasi cam 2 zile si apoi o freci putin cu o perie de sarma si gata sania

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate