Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Decameronul lui Bocaccio

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Onytza993

Onytza993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.12.2009
Salut!

Sunt in clasa a XI-a. Profesoara de romana ne-a dat de citit Decameronul.
Imi puteti spune daca este interesant? (daca l-a citit cineva). M-ar interesa si alte pareri :D

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Onytza993, on 17th December 2009, 22:27, said:

Salut!
Sunt in clasa a XI-a. Profesoara de romana ne-a dat de citit Decameronul.
Imi puteti spune daca este interesant? (daca l-a citit cineva). M-ar interesa si alte pareri





Este interesant și instructiv, dintr-un anumit punct de vedere... :naughty:
Cel puțin mie mi-a plăcut când l-am citit....în secolul trecut! :D

#3
Onytza993

Onytza993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.12.2009

 copjob2000, on 17th December 2009, 22:35, said:

Este interesant și instructiv, dintr-un anumit punct de vedere... :naughty:
Cel puțin mie mi-a plăcut când l-am citit....în secolul trecut! :D

Mersi :D

#4
d4nc34l1f3

d4nc34l1f3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 21.04.2007
Si eu l-am citit, dar nu-mi mai amintesc nimic din el... Sa fie din cauza ca nu merita citit? Sunt alte carti carora le poti acorda timpul respectiv, zic eu.

@copjob2000: Eh, era acum 12 ani ...

Edited by d4nc34l1f3, 17 December 2009 - 23:26.


#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 d4nc34l1f3, on 17th December 2009, 23:09, said:

Si eu l-am citit, dar nu-mi mai amintesc nimic din el... Sa fie din cauza ca nu merita citit? Sunt alte carti carora le poti acorda timpul respectiv, zic eu.






Poate că l-ai răsfoit, doar! :D

#6
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Onytza993, on 17th December 2009, 21:27, said:

Salut!

Sunt in clasa a XI-a. Profesoara de romana ne-a dat de citit Decameronul.
Imi puteti spune daca este interesant? (daca l-a citit cineva). M-ar interesa si alte pareri :D

Da! :D Eu l-am citit poate mai devreme decat trebuia (pe la 10-11 ani) dar mi-a placut :lol: . L-am recitit apoi partial mai la batranete -_-

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003
io am intrebat de el la biblioteca din cartier, dupa ce vazusem filmu' sa sarbi. asa cam prin cl. a IX-a :D
o fost pe jos bibliotecaru. cica "te-ai trezit si tu baiatu'. cartea-i data de vreo 3 ani si sta doar cateva ore in biblioteca". cica era o lista de asteptare :huh:
am facut rost de la biblioteca universitatii pe urma, unde matus-mea era bibliotecara, iarasi spre amzumantul ei infinit. dar mi-a dat cartea si promis ca nu-i zice la maica-mea. :D

Edited by Pengoon, 18 December 2009 - 15:23.


#8
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

 Onytza993, on 17th December 2009, 22:27, said:

Salut!

Sunt in clasa a XI-a. Profesoara de romana ne-a dat de citit Decameronul.
Imi puteti spune daca este interesant? (daca l-a citit cineva). M-ar interesa si alte pareri :D

Salut!

În primul rând, numele corect al autorului este Boccaccio, Giovanni - este un scriitor italian din Trecento, adică din anii 1300 (mai exact, s-a născut în 1313 și s-a stins în 1375, pe 21 decembrie).
În al doilea rând, Decameronul (însemnând 10 zile, căci înăuntrul lor se petrece acțiunea) reprezintă o creație de referință pentru literatura europeană.  Sunt 100 de nuvele (mici povestiri) rostite de 10 tineri, 7 domnițe și 3 cavaleri, refugiați într-o vilă din preajma Florenței, ca să scape de Moartea Neagră și de străzile orașului încărcate de cadavre, e vorba de teribila epidemie de ciumă izbucnită în anul 1348 (și care a ucis între 30% și 60% din populația continentului. Deh! pandemiile astea).

Ce pot face niște tineri care vor să uite de o asemenea grozăvenie? Între cântece și dansuri, povestesc. Despre toate. O mulțime de tipologii, portrete și întâmplări care, în ciuda timpului care ne desparte de acea epocă, ai să vezi că oarecum îți par cunoscute. Sunt acolo tot soiul de patimi și sentimente, dar - spre deosebire de înaintașul său și mai celebru, Dante Alighieri - Boccaccio ne-a lăsat o operă ce ne descrie lumea, umanitatea, așa cum este, în note de profund realism și, mai ales, cu un excepțional umor. E într-atât de îndrăzneț încât sfidează toate canoanele vremii - nu-i de mirare că Decameronul a fost publicat mult mai târziu, după vreun secol. Răzbește din el puternic pofta de viață, de iubire - dar și apelul la rațiune și responsabilitate.

Eu cred că merită să o citești :)

Edited by Naoto, 19 December 2009 - 21:56.


#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Gresesc scriind ca a aparut relativ de curand in colectia ziarului Adev...? Nu fac reclama, doar informez, ca sa stie omu'de unde sa sa si-o procure..
Mai ales ca esti in cls a IX, -cu hormoni cu tot- zau ca merita sa o citesti. Nu sunt genul sa faca misto, am avut si varsta aia, cu framantarile de rigoare, asa ca daca  profa v-a cerut, sau e complet nebuna sau poate ca stie ce vrea..
De ex dupa un timp o sa va provoace la un comentariu, pe cei care au lasat pudiponderia si au pus mana ...pe carte.
Cum o sa te simti daca o sa vezi ca nu poti participa la discutii, sau doar balmajesti doar cateva cuvinte furate de pe SP sau Gogü"?
Zau ca e distrac/instructiva..."ca nu e lucru mai placut lui Dzeu decat sa il bagi pe dracu in iad" si "sa-l slujesti pe Sfantu Creste in valea adanca"sau "fara coada, parinte", replici adanci, hi, hi, daca le retin dupa ani buni de la prima si singura lectura..
Plus ideea confirmata de viata ca o vorba de duh te poate ajuta ."NU Te-a(m) trimis la Arno", "daca eu mai am...si tu nu"...
Morala. Tot esti in vacanta, spor la lectura..
Ar fi interesant de dezbatut cat de mult e o carte obscena sau sexuala, mai ales raporta la epoca in care a fost scrisa..
Dar parca recunosc ca n-am priceperea..
PS. Ar fi distractiv ca sa o (re)caut si sa vad cum o privesc acum, dupa 33+, hi, hi..

#10
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

 Prien, on 19th December 2009, 22:06, said:

Zau ca e distrac/instructiva..."ca nu e lucru mai placut lui Dzeu decat sa il bagi pe dracu in iad" si "sa-l slujesti pe Sfantu Creste in valea adanca"sau "fara coada, parinte", replici adanci, hi, hi, daca le retin dupa ani buni de la prima si singura lectura..
Plus ideea confirmata de viata ca o vorba de duh te poate ajuta ."NU Te-a(m) trimis la Arno", "daca eu mai am...si tu nu"...
Morala. Tot esti in vacanta, spor la lectura..
Ar fi interesant de dezbatut cat de mult e o carte obscena sau sexuala, mai ales raporta la epoca in care a fost scrisa..
Dar parca recunosc ca n-am priceperea..

PS. Ar fi distractiv ca sa o (re)caut si sa vad cum o privesc acum, dupa 33+, hi, hi..

Hai să zicem ... că ar cuprinde pasaje licențioase! Normal că se gândeau la / visau sex :D
E vreo deosebire?

Edited by Naoto, 19 December 2009 - 22:14.


#11
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Dear God,

Zau,de ce intrebi tu pe acilea daca merita sau nu sa citesti o asemenea carte ?a?Trust me, nu mai gasesti in ziua de azi asemenea carti,cu o asemenea complexitate .Presupun ca esti filologie ,lasa ca-i bine,apuci sa citesti din literatura universala cate ceva si pe bune,merita .N-as fi dat patru ani de filologie -italiana pe mate-info sau stiinte ,etc.O sa-ti prinda bine acuma sa citesti carti de genul acesta,pentru ca mai incolo poti sa faci diferenta dintre o carte buna si maculatura.Evident ca lumea chicoteste cu privire la continutul cu tenta sexuala dar nu-ti canaliza atentia asupra acestui aspect,pierzi farmecul cartii si e pacat.

Lectura placuta ^_^ .












Voi ce va lamentati atata,eu am citit-o in italiana -_- .

#12
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

 Balalaika, on 19th December 2009, 22:26, said:

Dear God,

Zau,de ce intrebi tu pe acilea daca merita sau nu sa citesti o asemenea carte ?a?Trust me, nu mai gasesti in ziua de azi asemenea carti,cu o asemenea complexitate .

Lectura placuta ^_^ .


Voi ce va lamentati atata,eu am citit-o in italiana -_- .

Te contrazic într-o singură privință: unicitatea e specifică operei de artă :)
De-aceea niciodată n-aș putea răspunde vreunui chestionar de genul: 10 sau 100 sau nu mai știu câte cărți ai lua cu tine pe o insulă. No offence :D

Edited by Naoto, 19 December 2009 - 22:49.


#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cred ca scurtele mele citate demonstreaza ca mai am cateva idei despre ce e(ra) in acea carte.
Special nu am vrut sa o povestesc pe scurt si am facut doar niste trimiteri la partile mai savuroase, hi, hi, ca starnesc mai tare curiozitatea "publicului tinta".
Dzeule mare, au astia din media un limbaj...
Altfel sustin ca e o CARTE care MERITA sa fie (RE)CITITA. Si promit (urbi et orbi, hi, hi) ca o s-o fac ...

#14
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 Naoto, on 19th December 2009, 22:48, said:

Te contrazic într-o singură privință: unicitatea e specifică operei de artă :)
1.De-aceea niciodată n-aș putea răspunde vreunui chestionar de genul: 10 sau 100 sau nu mai știu câte cărți ai lua cu tine pe o insulă. No offence :D


Auzi,dar tu poti sa faci diferenta dintre complexitate si unicitate ?Probably not .N-am absolutizat si n-am ridicat in slavi,doar ca de multe ori parerile cu privire la un lucru,oricare ar fi el,defaimeaza cateodata miezul.Eu am vrut sa mult putin atentia initiatoarei asupra faptului ca n-o sa inteleaga sensul unei asemenea carti prin cautarea unor pareri oferite de niste necunoscuti .



1.Dar nimeni nu ti-a cerut asa ceva si in plus nu inteleg ce legatura are cu postul meu.

#15
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

 Balalaika, on 19th December 2009, 23:03, said:

Auzi,dar tu poti sa faci diferenta dintre complexitate si unicitate ?Probably not .N-am absolutizat si n-am ridicat in slavi,doar ca de multe ori parerile cu privire la un lucru,oricare ar fi el,defaimeaza cateodata miezul.Eu am vrut sa mult putin atentia initiatoarei asupra faptului ca n-o sa inteleaga sensul unei asemenea carti prin cautarea unor pareri oferite de niste necunoscuti .



1.Dar nimeni nu ti-a cerut asa ceva si in plus nu inteleg ce legatura are cu postul meu.

Spuseseși: Trust me, nu mai gasesti in ziua de azi asemenea carti,cu o asemenea complexitate .

Comentariul nu era atât pentru tine, cât pentru inițiatoare care, cu toată sinceritatea, ne-a cerut o părere. Eu cred că trebuie să îi aducem argumente non-repulsive. În fond, are numai 17 ani! Și mă bucură mai mult faptul că e dispusă să îi întrebe pe alții, dacă să o citească, în loc să persifleze recomandarea profei.
De ce te superi? Din nimic :D

Și nici nu cred că e fair să îi/ne opui lecturile tale în italiană, ca și cum ar fi o supracalificare. Felicitări - mai curând însă socotesc că ai făcut-o din plăcere, nu?

Edited by Naoto, 19 December 2009 - 23:22.


#16
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 Naoto, on 19th December 2009, 23:16, said:

Spuseseși: Trust me, nu mai gasesti in ziua de azi asemenea carti,cu o asemenea complexitate .

Comentariul nu era atât pentru tine, cât pentru inițiatoare care, cu toată sinceritatea, ne-a cerut o părere. Eu cred că trebuie să îi aducem argumente non-repulsive. În fond, are numai 17 ani! Și mă bucură mai mult faptul că e dispusă să îi întrebe pe alții, dacă să o citească, în loc să persifleze recomandarea profei.
1.De ce te superi? Din nimic :D

Și nici nu cred că e fair să îi 2./ne opui lecturile tale în italiană, ca și cum ar fi o supracalificare. Felicitări - mai curând însă socotesc că ai făcut-o din plăcere, nu?

Depinde de unghiul din care privesti lucrurile .Da,raman la afirmatia ca n-o sa mai gasesti astfel de carti si unul din motivele foarte simple si clare ar fi ca , in aceste carti,scrise cu mult,mult timp in urma,contin invariabil urme ale istoriei acelor timpuri ,traditii ,etc.

1.N-as avea de ce sa ma supar ,doar pentru ca am avut un ton mai dur ?Este mai de graba raspunsul unui ton usor tendentios :rolleyes: .

2.Am specificat acest lucru deoarece am vrut sa contracareze lipsa de interes pentru aceasta carte si in plus a venit mai de graba ca un indemn la citit,pentru ca ,daca poti s-o citesti in italiana,poti s-o citesti si-n romana.Cred ca se subintelegea daca am citit-o cu interes sau nu .

Dispozitia de a cere o parere cu privire la citirea unei carti poate fi inteleasa in  10.000 de feluri.Probabil de aici provin neintelegerile.

#17
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

 Balalaika, on 20th December 2009, 00:18, said:

Depinde de unghiul din care privesti lucrurile .Da,raman la afirmatia ca n-o sa mai gasesti astfel de carti si unul din motivele foarte simple si clare ar fi ca , in aceste carti,scrise cu mult,mult timp in urma,contin invariabil urme ale istoriei acelor timpuri ,traditii ,etc.

Dispozitia de a cere o parere cu privire la citirea unei carti poate fi inteleasa in  10.000 de feluri.Probabil de aici provin neintelegerile.

Desigur, e vorba de o neînțelegere :)
Sunt nou pe aici - și nu vă cunosc deloc.

Vezi însă, apropo de unghi - pe măsură ce scriam prima postare mă și gândeam la Heptameronul Margaretei de Navarra sau Povestirile din Canterbury ale lui Chaucer, apoi la o întreagă literatură picarescă.
Nu mai insist, c-ar fi offtopicare. Și nu știu cât de severi sunt moderatorii

My respect :)

Edited by Naoto, 20 December 2009 - 00:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate