Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Nedumerire...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Wuya

Wuya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.12.2009
Deci...ar trebuia sa incep cu faptul ca mie imi plac tare mult stiintele naturale (ca sa ma leg putin de profile=>liceu=>cariera), in mod special biologia(anatomia... ^_^ ) si chimia :proud: ...asa....acum ca lucrurile au fost clarificate sa va explic...sunt in clasa a VIII-a si acum cateva zile am dat test la biologie...una dintre intrebari suna cam asa: "INT.:In dreptul caror litere se afla denumite/expuse anumite populatii? RASP.:a)ursii dintr-o padure; b)crapii dintr-o balta si c)randunelele dintr-un stol"....corecte erau toate raspunsurile, eu pe lucrare am trecut ca raspunsuri corecte doar "a)" si "B)"...ce am inteles eu din acest paradox: din definitia populatiei stim ca:...reprezinta totalitatea indivizilor din aceeasi specie care traiesc intr-un anumit teritoriu...de-aici rezulta ca...TERITORIUL din definitie este STOLUL...
OOOO....Wait a minute... :nonobad: ...de cand e stolul un teritoriu?!...ma rog...poate rationamentul meu e gresit, dar vreu si parerile voastre... :rolleyes:
XoXo! Noapte buna!

#2
Airgrind

Airgrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.01.2008
Nu stolul e un teritoriu ci suprafata de teren pe care traieste acel stol pentru ca atunci cand pasarile sunt grupate intr-un stol inseamna ca ocupa un teritoriu (de iernat, de cuibarit etc), exista anumite relatii intre pasarile ce compun acel stol si de aceea sunt considerate o populatie

Edited by Airgrind, 08 December 2009 - 23:03.


#3
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
http://dexonline.ro/...ch.php?cuv=stol

#4
Wuya

Wuya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.12.2009
Deci eu am inteles partea cu relatiile dinte randunele...dar acest teritoriu nu e de sine statator, poate e chiar inexistent... nu cum e balta, padurea sau lacul sau...o pestera, sa zicem...poate fi considerat ba aerian, ba terestru sau chiar cand isi petrec o mare parte din timp intr-un anumit loc...deci de exemplu daca randunele se cuibaresc in baia mea, atunci ele reprezinta populatia ranunelelor din baia lui Wuya???...eu asta nu inteleg...cum formeaza ele o populatie daca teritoriul lor poate fi chair inexistent???[de exemplu, cand sunt in zbor, teritoriul lo reprezinta suprafata de aer ocupata??? :huh: ]...
XoXo!~Merci mult tuturor~! :rolleyes:

Edited by Wuya, 09 December 2009 - 15:30.


#5
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostWuya, on 8th December 2009, 22:43, said:

Deci...ar trebuia sa incep cu faptul ca mie imi plac tare mult stiintele naturale (ca sa ma leg putin de profile=>liceu=>cariera), in mod special biologia(anatomia... ^_^ ) si chimia :proud: ...asa....acum ca lucrurile au fost clarificate sa va explic...sunt in clasa a VIII-a si acum cateva zile am dat test la biologie...una dintre intrebari suna cam asa: "INT.:In dreptul caror litere se afla denumite/expuse anumite populatii? RASP.:a)ursii dintr-o padure; b)crapii dintr-o balta si c)randunelele dintr-un stol"....corecte erau toate raspunsurile, eu pe lucrare am trecut ca raspunsuri corecte doar "a)" si "B)"...ce am inteles eu din acest paradox: din definitia populatiei stim ca:...reprezinta totalitatea indivizilor din aceeasi specie care traiesc intr-un anumit teritoriu...de-aici rezulta ca...TERITORIUL din definitie este STOLUL...
OOOO....Wait a minute... :nonobad: ...de cand e stolul un teritoriu?!...ma rog...poate rationamentul meu e gresit, dar vreu si parerile voastre... :rolleyes:
XoXo! Noapte buna!

Si dascalii gresesc uneori si asta ti-o spun din experienta proprie. Si nu uita ca vei descoperi multe lucruri relative chiar cu privire la stiinta si aplicabilitatea stiintei in viata reala. Oricum spor la invatatura, caci informatia si interactiunile sociale dintre indivizi asemenea pasarelelor din stol, conduc la adaptarea in societate si cladirea propriei personalitati, a propriului spirit. ;)

#6
Wuya

Wuya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.12.2009
mda...cred ca ai dreptate Cyber-sapiens...o sa am multe surprize... :) ...mersi oricum... :proud:
XoXo! Noapte buna!

#7
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostWuya, on 9th December 2009, 22:19, said:

mda...cred ca ai dreptate Cyber-sapiens...o sa am multe surprize... :) ...mersi oricum... :proud:
XoXo! Noapte buna!

Noapte buna si la buna vedere in gara maturitatii caci anii zboara, ... exista aceasta "gara" in care se intalnesc cei care au intre 16 si 55 de ani, adica in aceasta gara ne vom intalni inclusiv cu cei care se vor naste peste 10-20 de ani de acum inainte, cand vor fi avand 20 de ani, iar noi pe la 40- 50. B)

Sarbatori fericite si sa-ti aduca Moshii (Nicolae, Craciun si Gerila - eu l-am prins in comunism si pe Gerila, care probabil mai vine pe la unii ca si completare mai spre Anul Nou, ori altii primesc cadouri de la Craciun si pe la rudenii si bunici) cadouri multe si pe placul tau !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate