Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Drivere ASIO

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.07.2002
Posed o placa de sunet de la Creative, Audigy, pe care am cumparat-o bulk. Intrebarea mea este: de unde pot lua si eu drivere ASIO pentru ea ???

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
pana una alta:

http://uk.europe.cre...ers/welcome.asp

... mai caut...

#3
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.07.2002
Danke mai Tyby, dar sa stii ca ca io am scotocit peste tot prin siteul Creative, peste tot pe unde am vazut ceva oficial cu numele de Creative, dar NIMIC!!! Linku' ala-i cam sec, nu-i niente acolo, cercetai... :-(:-(:-(

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
am dat eu mai demult ..da' am uitat linku' :( facute de niste unii 3rd party...opensource, samd..lucreaza la el prin reverse engineering de la driverul de linux parca. Cauta ca exista ! :) Sorry ca nu pot ajuta mai mult, da' cel putin iti dau sperante

#5
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.07.2002
:confused:  :confused:  :confused:... in fine...  :help:  :help:  :help:

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
sorry mah ... caut shi io de ieri ... nu gasit nimik pana akum ... cum aflu, cum dau de shtire ... valabil shi pentru BIOS powercolor!

#7
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.07.2002
O sa te tzok. Daca nu stiai, driverul ASIO pt Audigy ii da acestei placute o latenta foarte mica, si de aceea ma intereseaza; crde-ma ca scotocii si eu...

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
da mah, shtiu ce face... poate o sa incerc sa-tzi fac rost de el pe alta cale (de pe CDuri originale-parca vine cu una din versiuni)... Daca nu, sap...sap...

Se laudau shi la Live 5.1! pe care l-am avut inainte ca vor scoate ASIO...din poacate, nu am gasit... iar la asta vad ca e la fel! :( Mie nu-mi trebuie ASIO pe audigy, da' am vrut sa la am, sa vad daca intr-adevar are latentza asha mica cum se lauda... Am un amic care se ocupa de ashaceva... da' nu dau de el!:((

Spor pana una alta! :oK:

#9
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
http://kxproject.spb.ru/

Astea sunt. Have fun si astept reactii...ca-s curios cum sunt :)
Momentan nu am avut timp/ chef de teste...da' poate drept recunostinta ne impartasesti din experienta ta

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Am instalat ultimul driver de la Creative (cel unified, finally..aparut acum 2 zile) si sux badly ca nu mai recunoastea mergea decat pe boxele center si rear. Am instalat driverele astea de http://kxproject.spb.ru/ si sunt SUPER multumit. Nu am incercat jocuri (sidin cate am inteles oricum nu suport 3D decat soft prin driverele Aureal) dar nu ma prea intereseaza domeniul. Momentan pt muzica suna foarte bine, nu am insa timp pt ceva blind test, ABX ca sa va pot da niste date concrete.

Oricum, in mod clar merita instalate de cei care au placi cu EMU10K1 sau EMU10K2.

PS: Mixerul lor e super adevarat comparat cu cel de la Creative :)

#11
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
si inca ceva foarte interesant... de pe acelasi site...citez mai jos pt cei lenesi sa se duca acolo :)

These issues pertain to all Creative cards, but not to the E-mu APS. Creative audio cards based on the Emu10kX audio DSP require a DAC (Digital to Analog Converter) in order to produce analog output. In general, this task is typically performed by either AC97 codecs or I2S codecs.

As a rule, Creative audio cards use the AC97 codec for Front and Center/Subwoofer outputs, and I2S codec for Rear output. The AC97 codec is also used as an ADC (Analog to Digital Converter) and, thus, is responsible for all on-board analog inputs. (Note that LiveDrives and other DaughterBoard cards use different schemes).

The AC97 codecs used in SBLive! cards are rather noisy devices (when compared to i2s codecs), and this leads to some quality problems. As a rule, SBLive Rear outputs have much better Signal To Noise Ratio (SNR), Total Harmonic Distortion (THD) and Channel Separation (acs) since they use the I2S codec. So, if you want to get better sound quality for music playback it is recommended that you plug your speakers into the 'Rear Out' and enable the 'Swap Front and Rear' kX Mixer option (the swap is enabled by default).

The Audigy card uses both AC97 and I2S codecs for Front output and this theoretically gives you rather good Front quality. But nevertheless, the AC97 codec causes some distortion and thus the same procedure is recommended for use with Audigy cards as well.

Of course, the above should be considered as a recommendation only.

#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
10 x mah! Sunt tare curios cum merg! :D

#13
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
well ? reactii ? :) Eu sunt tare multumit so far...dar ce-i drept, nu am facut nimic altceva decat Winamp :)

#14
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 13.07.2002
Io momentan nu mai sunt in Bucuresti; sunt in Valcea si aci u mai am acces la net decat de pe la net-caffeuri. Cand o sa ajung iara la Buc o sa le dau jos de pe net, OK??? Oricum, MULTUMESC !!!

#15
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
okay...eu am observat o singura chestie...pe care momentan nu stiu cum sa o rezolv :)

La softul de TVTuner am posibilitatea de a alege care volum este utilizat de up/down (adica wave,ac3,line-in  etc) dar din pacate nu mere decat wave la driverul asta or el cam bypass waveul si trimite direct de la line-in la  boxe, nemaicontand nivelul de la wave (ceea ce e logic, dar cam incomod ca nu mai pot da din telecomanda volumul :( ).

Cam atat so far...

PS: stiu ca e cam off-topic, da' nu ma prea pasioneaza aspectele legate direct de ASIO :)

#16
Falc0n

Falc0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 28.02.2004
pai astea de la Kx sunt de belea .... le am mai de mult timp ... dar ce nu`s sa fac este cum fac sa mearga si microfonu ... ca nu merge :(

#17
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
http://kxproject.spb.ru/  e down , dar exista http://kxproject.lugosoft.com/ :)

#18
fox

fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.05.2002
Au testat si eu driverele de la kxproject si mi se par mai slab calitativ decat cele de la creativ (eax4.0...). In plus nu sunt prea stabile (boxele nu au de fiecare data acelasi volum), iar la filme este si mai nasol (se aude ciudat si cu intreruperi indiferent de setarile filtrului de ac3). Cat despre conectarea unui tuner este chiar aventura: trebuie activat de la recording line-inul, dar la tuner (cel putin la winfast deluxe) am la audio out optiunea de line-in, insa la recording nu mai este nici o optiune.
Cu alte cuvinte, in afara de faptul ca se aude mai tare au numai dezavantaje.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate