Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Autorizatie santuri pt. instalatia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc din 81 construit din placi prefabricate din beton armat.
Acum apartamentul este in renovare capitala.

Doresc inlocuirea instalatiei electrice ceea ce presupune printre altele montarea altor prize, intrerupatoare etc.

Voi folosi o parte din canalele vechi (scot firele de aluminiu si bag cupru), dar am nevoie si de alte trasee pt. alte prize.

Intrebarea mea este: necesita autorizatie crearea acestor trasee pentru instalatia electrica? Trebuie facute santuri de circa 4 cm adancime prin pereti pt. a baga tevile?

Stiu multi care au realizat asa ceva fara autorizatie, dar acum am avut o discutie cu administratorul care mi-a zis ca sa-mi iau autorizatie etc.

Ce credeti?


Multumesc

#2
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Eu stiam ca iti trebuie autorizatie daca faci modificari de structura (adica sa darami pereti sa construiesti altii, sa iti pui ferestre unde nu erau).
Eu as zice sa il intrebi pe administrator "cine trebuie sa imi dea autorizatie ca sa imi pun niste prize in casa?".

#3
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

 popovicias, on 13th November 2009, 12:01, said:

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc din 81 construit din placi prefabricate din beton armat.
Acum apartamentul este in renovare capitala.

Doresc inlocuirea instalatiei electrice ceea ce presupune printre altele montarea altor prize, intrerupatoare etc.

Voi folosi o parte din canalele vechi (scot firele de aluminiu si bag cupru), dar am nevoie si de alte trasee pt. alte prize.

Intrebarea mea este: necesita autorizatie crearea acestor trasee pentru instalatia electrica? Trebuie facute santuri de circa 4 cm adancime prin pereti pt. a baga tevile?

Stiu multi care au realizat asa ceva fara autorizatie, dar acum am avut o discutie cu administratorul care mi-a zis ca sa-mi iau autorizatie etc.

Ce credeti?


Multumesc


Nu-ti trebuie nici o autorizatie! Problema lui si a ta este cea cu disconfortul creat din cauza zgomotului.Va trebui sa incepi probabil dupa 10 sa iei o pauza de 1-2 ore dupa ora 14 si sa termini la 17-18. Santurile le faci cat sa acopere ceea ce bagi 1-2 cm.

#4
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 radu6000, on 13th November 2009, 17:04, said:

Nu-ti trebuie nici o autorizatie! Problema lui si a ta este cea cu disconfortul creat din cauza zgomotului.Va trebui sa incepi probabil dupa 10 sa iei o pauza de 1-2 ore dupa ora 14 si sa termini la 17-18. Santurile le faci cat sa acopere ceea ce bagi 1-2 cm.
si eu m-am gandit la fel, dar daca se pune sa ma reclame si vine cineva poate interpreta oare altfel?

#5
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

 popovicias, on 13th November 2009, 17:19, said:

si eu m-am gandit la fel, dar daca se pune sa ma reclame si vine cineva poate interpreta oare altfel?

In nici un caz.Cel mai bine pui un anunt la parter cu perioada si scuzele de rigoare.

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 popovicias, on 13th November 2009, 12:01, said:

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc din 81 construit din placi prefabricate din beton armat.
Acum apartamentul este in renovare capitala.

Doresc inlocuirea instalatiei electrice ceea ce presupune printre altele montarea altor prize, intrerupatoare etc.

Voi folosi o parte din canalele vechi (scot firele de aluminiu si bag cupru), dar am nevoie si de alte trasee pt. alte prize.

Intrebarea mea este: necesita autorizatie crearea acestor trasee pentru instalatia electrica? Trebuie facute santuri de circa 4 cm adancime prin pereti pt. a baga tevile?

Stiu multi care au realizat asa ceva fara autorizatie, dar acum am avut o discutie cu administratorul care mi-a zis ca sa-mi iau autorizatie etc.

Ce credeti?


Multumesc

E nebunie in tara asta!!!
administratorul ala e un tembel comunist! pai tu la tine in casa ai nevoie de acordul lui sau al altcuiva?
cum dracu sa mearga tara asta daca vine tot handicapatul sa-si dea cu parerea despre ce ar trebui sa faci tu in casa ta? peste tot vor acte peste acte in ideea sa se justifice birocratia fantastica din tara.  poate sa fie reclamatia reclamatiilor,tu-ti vezi de treaba ta,iti faci instalatia si la revedere! cine sa vina la tine in casa sa te verifice? la tine in casa intra fiecare cum vrea ?  
atat timp cat tu nu modifici structura de rezistenta a cladirii poti face ce doresti!


#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,334
  • Înscris: 17.03.2009

 popovicias, on 13th November 2009, 12:01, said:

Intrebarea mea este: necesita autorizatie crearea acestor trasee pentru instalatia electrica? Trebuie facute santuri de circa 4 cm adancime prin pereti pt. a baga tevile?
Stiu multi care au realizat asa ceva fara autorizatie, dar acum am avut o discutie cu administratorul care mi-a zis ca sa-mi iau autorizatie etc.
Ce credeti?


In mod normal ,omenesc, nu trebuie sa ceri nici o autorizatie pentru asa ceva,dar legal si pentru o simpla zugraveala trebuie sa iei o autorizatie de la primarie.Din punct de vedere al ENEL-ului si o simpla modificare a instalatiei electrice trebuie avizata de ei pt a nu spori nr de consumatori.Eu in locul tau as sta mai serios de vorba cu nesimtitul de administrator ,pt ca presupiun ca nu tu esti primul care iti faci asa ceva in bloc.

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 anaki, on 14th November 2009, 10:46, said:

In mod normal ,omenesc, nu trebuie sa ceri nici o autorizatie pentru asa ceva,dar legal si pentru o simpla zugraveala trebuie sa iei o autorizatie de la primarie.Din punct de vedere al ENEL-ului si o simpla modificare a instalatiei electrice trebuie avizata de ei pt a nu spori nr de consumatori.Eu in locul tau as sta mai serios de vorba cu nesimtitul de administrator ,pt ca presupiun ca nu tu esti primul care iti faci asa ceva in bloc.


Fara suparare,dar cred ca Romania merge prost din cauza noastra , romanilor! Noi ne creem singuri probleme pe care incercam sa le rezolvam dupa aia. Ce rost  are autorizatia de care zici de exemplu de la primarie pt zugravit? iti dau ei banii pt asa ceva? ai vreo deducere de la impozit? nu ,bineinteles ca nu. asa prostie exista numai in romania si exista din motivul ca noi o acceptam si nu luam atitudine. iar referitor la modificarea instalatiei electrice interioare,nesimtitii broscari de la enel(scris special cu litera mica) nu au de ce sa dea ei aviz atat timp cat am o siguranta in bpm care limiteaza consumul! restul sunt aberatii tipic romanesti pe care lumea le ia de bune!!! orinde in lumea asta ,ce e dupa bpm ma intereseaza pe mine ca si client atat ca realizare cat si ca exploatare!

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 popovicias, on 13th November 2009, 12:01, said:

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament intr-un bloc din 81 construit din placi prefabricate din beton armat.
Stiu multi care au realizat asa ceva fara autorizatie, dar acum am avut o discutie cu administratorul care mi-a zis ca sa-mi iau autorizatie etc.
Placile de beton reprezinta structura de rezistenta deci in mod normal nu este voie sa faceti interventii . Tot ce-ati vazut , gauri pt hote , cosuri de centrala , in mod normal ar trebui facute cu proiect . Administratorul stie ce stie ! Ca multi sparg , modifica ...treaba lor , dar eu cunosc si cazuri cind primaria a oprit lucrarea ( caz fericit ) sau cind a amendat si a cerut refacerea structurii ...
Parerea mea este sa incercati a sparge fara sa taiati armaturile , eventual faceti si poze , in caz ca protesteaza cineva ...

Attached Files



#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,334
  • Înscris: 17.03.2009

 ady_77, on 14th November 2009, 16:48, said:

Fara suparare,dar cred ca Romania merge prost din cauza noastra , romanilor!
Ai perfecta dreptate,dar unul ca adminstratorul tau ,a adus la usa unui apartament in care schimbam(si modificam) traseele instalatiei electrice,politia romana ,inspectori de la inspectoratul teritorial de munca,si pe unul de la enel,si de la primarie,culmea performantei este ca i-a adus pe toti odata.Cu greu am scapat de amenzi pe diverse motive ,si crede-ma ca te intreaba de toate <_< Asa ca ai grija cum faci cu el ca astia se cred proprietarii blocurilor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate