Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Malformatie arteriovenoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009
Salut. Sper ca am postat bine.
Ma uitam zilele astea la un film si am descoperit o boala. "Malformatie arteriovenoasa" sau ceva de genul. Interesant este ca simptomele descrise de tipul din film sunt asemanatoare cu unele pe care le am si eu.
Iata simptomele bolii, si simptomele pe care le am eu:
-stari de amorteala, slabiciune sau paralizie a fetei, bratului sau piciorului, de obicei pe o parte a corpului
mie imi amorteste cateodata, pe timpul noptii bratul drept, dar imi amorteste de tot, de parca ar fi mort, nici nu mai pot sa il misc
-tulburari de vedere la un ochi sau la ambii, precum vedere neclara, incetosata, cu pete, vedere dubla sau pierderea vederii
eu cateodata sunt foarte obosit, si incep sa vad mai neclar (precizez ca am si miopie)
-tulburari de mers, ameteala, pierderea echilibrului sau a coordonarii
se intampla cateodata mai rar, alteori mai des sa am ameteli foarte puternice cand ma ridic de pe scaun, care tin cam 5-10 secunde
iar cateodata simt ca nu pot sa imi controlez mersul, am un usor dezechilibru
-dureri de cap severe, pe partea stanga sau pe partea dreapta a capului
am dureri de cap destul de multe, si de obicei pe partea stanga
iar cand fumez (mai fumez din cand in cand) parca ma ia putin cu calduri si o durere usoara de cap (nu intotdeauna)

Voi ce parere aveti? Am citit ca aceasta malformatie este destul de grava, si ca persoanele care sufera de ea au riscul mult mai mare de a face un accident vascular cerebral.

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da' niste analize de sange ai facut, sau ai trecut direct la diagnsticul de pe net?

#3
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009
Pai ultimele analize le-am facut acum un an jumate si au iesit foarte bune :mellow:
Iar acum un an am facut o tomografie pentru ca am cazut cand eram mic si am vrut sa vad daca nu am ramas cu sechele. Daca aveam ceva ar fi trebuit sa apara?

#4
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
Eu zic sa mergi sa consulti un neurolog sau neurochirurg. Sa ii povestesti ce simptome ai si sa iti faca si un examen neuologic complet si corect. Dupa aceea poti trece la examineri imagistice, in functie de recomandarile medicului. Multa sanatate!

#5
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009

 mica23, on 7th November 2009, 20:40, said:

Eu zic sa mergi sa consulti un neurolog sau neurochirurg. Sa ii povestesti ce simptome ai si sa iti faca si un examen neuologic complet si corect. Dupa aceea poti trece la examineri imagistice, in functie de recomandarile medicului. Multa sanatate!

Cam in ce consta examenul neurologic complet?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate