Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Cum scrieti?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ferodaktyl

Ferodaktyl

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 258
  • Înscris: 19.09.2007
Desi am spus ca nu mai deschid un topic nou, subiectul asta nu se incadreaza prea bine in topicul vechi.
Intr-un cuvant, CUM?
Cum scrieti? Unde? Aveti o masa preferata sau un fotoliu? O ora anume? Beti ceva inainte sau in timp ce scrieti?
Simtiti nevoia sa fumati sau sa fiti singuri? Scrieti in caiet sau pe coli sau pe servetele? Va vin ideile brusc sau le cautati si le rafinati in cap inainte?

Si ca tot am deschis topicul, care cu siguranta trebui sa mai fie pe undeva, dar eu nu l-am gasit, o sa va spun primul despre mine surprins in actul creatiei.

De obicei scriu noaptea. Foarte rar ziua, numai odata mi s-a intamplat, la un pescuit unde n-am avut chef de peste si am compus pe telefon.
Tot de obicei stau in bucatarie, pentru ca acolo fumez, si beau cate un paharel sau 2 sau 3 de visinata. Uneori mi se intamola sa ma gandesc la ceva despre care as vrea sa scriu si pe hartie sa apara cu totul altceva. In special cand pun titlul dinainte. Cam toate lucrurile despre care scriu au corespondent in lumea reala, sunt legate de intamplari, oameni si locuri pe care le-am cunoscut. Foarte putine sunt preluate de la prieteni, care se recunosc in textele mele.
Scriu cu pixul, nu conteaza de care, la inceput pe bucati de hartie pe care le tot pierd si le incurc, apoi intr-o agenda cu foi de matematica. Nu am reusit inca pana acum sa tin un rand drept pe vre-o pagina. Subiectele imi apar brusc in cap, cel putin inceputul, si le vad ca pe niste diapozitive, eu urmand sa umplu spatiul dintre ele. Alteori mai imi aprind cate-o tigara d-aia, dar nu intotdeauna am chef sa scriu, iar a doua zi imi amintesc perfect daca mi-am imaginat ceva de scris. Cand scriu, ma simt atat de plin incat m-astept sa-mi tasneasca gandurile si pe ochi si pe urechi, si parca nu am rabdare sa scriu asa incet, si parca mi se termina timpul si trebuie sa ma grabesc, si-mi deformez scrisul pana e aproape ilizibil.

Si cam atat despre mine, astept cu interes si curiozitate orice completare din partea voastra.

Edited by Ferodaktyl, 20 October 2009 - 22:22.


#2
Ferodaktyl

Ferodaktyl

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 258
  • Înscris: 19.09.2007
hmm, nici un raspuns...
chiar si un simplu "n-are importanta" ar fi fost bine-venit.

#3
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Da, ce importanta are? Este ceva destul de...nu stiu cum, ca sa nu-ti prea arda sa vorbesti. Ceva parca prea intim sau prea valoros ca sa descoperi tuturor. Totusi...pe mine ma inspira muzica. De orice fel. Nu as putea sta prea mult sa ascult muzica fara sa-mi vina starea aceea speciala care te face sa compui. Dar mai sunt si momente cand "imi vine" pe neasteptate si atunci scriu pe ce am la indemana sau incerc sa tin minte. Pe hartie igienica nu am scris pana acum, dar pe ambalaje sau pachete de tigari, da. Bautura insa nu ma inspira, pentru ca nu beau. Iar in rarele cazuri cand servesc ceva, imi da dureri de cap si mahmureala, chiar de as bea si o lingurita. Asa ca am renuntat definitiv la alcool.

#4
Ferodaktyl

Ferodaktyl

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 258
  • Înscris: 19.09.2007
uite cum scriu, asa cum gandesc - rapid. lol, cica tre sa astept 20 de secunde intre 2 mesaje.

#5
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Uite cum scriu eu:















.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate