Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Mi-am taiat putin ghipsul :(! O sa am probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Ultras89

Ultras89

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 609
  • Înscris: 30.10.2007
In urma undei cazaturi la fotbal mi-a crapat un os de la incheietura mainii (carpian) ' Mana pot sa o misc insa nu pot sa misc gen "Cand faci Pa-Pa la cineva" (altfel nu stiu sa explic) Mi-a pus mana in ghips pentru 2 luni  de la degete pana aproape de cot (normal trebuiau 3) deoarece osul primeste putin sange !
Din cauza faptului ca nu puteam sa scriu mi-am taiat o parte din ghips 3 cm de langa cot  si acuma pot sa misc mai bine mana
PS. Si cand aveam tot ghisul pe mana puteam sa fac miscarea asta dar m-ai greu pentru ca ghipsul imi tragea muschiul si mi se pare absurd ca pentru incheietura sa mi se puna ghis pana arpoape de cot ! Acuma se roteste ghipsul pe mana cand misc mana din pozitie normala  in pozitia in care degetul mare e sus !
Exista posibilitatea sa am probleme mai tarziu???

Edited by Ultras89, 20 October 2009 - 13:36.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da. Există posibilitatea să se sudeze greșit oasele. De cât timp ai ghipsul?

Ghipsul e pus acolo ca să imobilizeze zona, ori dacă ție ți se mișcă degetul... nu mai e imobilizată zona.

#3
Luckacs

Luckacs

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 119
  • Înscris: 06.09.2009

 Ultras89, on 20th October 2009, 14:29, said:

In urma undei cazaturi la fotbal mi-a crapat un os de la incheietura mainii (carpian) ' Mana pot sa o misc insa nu pot sa misc gen "Cand faci Pa-Pa la cineva" (altfel nu stiu sa explic) Mi-a pus mana in ghips pentru 2 luni  de la degete pana aproape de cot (normal trebuiau 3) deoarece osul primeste putin sange !
Din cauza faptului ca nu puteam sa scriu mi-am taiat o parte din ghips 3 cm de langa cot  si acuma pot sa misc mai bine mana
PS. Si cand aveam tot ghisul pe mana puteam sa fac miscarea asta dar m-ai greu pentru ca ghipsul imi tragea muschiul si mi se pare absurd ca pentru incheietura sa mi se puna ghis pana arpoape de cot ! Acuma se roteste ghipsul pe mana cand misc mana din pozitie normala  in pozitia in care degetul mare e sus !
Exista posibilitatea sa am probleme mai tarziu???

Dute la maicata si spunei!!!



O amintire decand eram tacani............... :deadtongue:

#4
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Vezi, daca nu se sudeaza corect osul, mai tarziu trebuie sa ti-l rupa si sa-l puna iar in ghips, corect. :))

#5
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
foarte tare , nu credeam ca e cineva care vrea sa scrie la scoala ..
io imi puneam bandaj la shto sa nu scriu , si voi rupeti gipsu' sa scrieti ? :))

da , e posibil sa ai probleme ..

#6
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Probabil ai o fractura de scafoid.
Asta e un os tare pacatos, chiar urmand un tratament corect exista "sanse" sa nu se consolideze bine si sa ramai cu probleme , asta datorita slabei vascularizari.
Daca mai contribui si tu umbland la ghips iti sporesti sansele sa nu iasa bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate