Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Parazitii

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
amailhik

amailhik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.02.2007
Imi place "Parazitii" sau imi plac "Parazitii"? Cum e corect?

#2
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postamailhik, on 8th October 2009, 11:38, said:

Imi place "Parazitii" sau imi plac "Parazitii"? Cum e corect?
Nici așa, nici așa, ci Îmi plac Paraziții, cu diacritice și fără ghilimele.

Acordul cu denumirile (titluri etc.) se face de obicei la genul și numărul substantivului principal (majoritatea denumirilor au sintaxa unui grup nominal). Astfel spunem așa: „Amintirile din copilărie ale lui Creangă au apărut în Convorbiri literare.” Fac excepție cazurile unde un astfel de acord ar duce la confuzii. De exemplu nu spunem „Cireșarii sînt pasionanți” decît poate dacă ne referim la personaje. Pentru a vorbi despre roman reformulăm și spunem: „Romanul Cireșarii este pasionant.” În cazul Paraziților nu se pune problema; vă place cum cîntă ei, deci vă plac Paraziții.

Observați că substantivul principal din denumire este pus la genitiv-dativ sau i se atașează articolul hotărît după cum o cere propoziția: hotărîrea Academiei Române (deși denumirea e Academia Română), „Doina” lui Eminescu (deși titlul e fără articol, „Doină”) etc.

Dacă titlul nu este un grup nominal sau adjectival, ci un grup verbal sau altceva care nu are gen și număr --- de exemplu Venea o moară pe Siret sau Undeva, cîndva --- acordul se face cu acel substantiv care exprimă categoria din care face parte obiectul astfel denumit: roman, film, organizație etc. Și mai bine e dacă reformulăm fraza în așa fel încît acest cuvînt să fie exprimat, de exemplu „Piesa Începem a lui Caragiale este aproape necunoscută.”

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate