Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

avertisment conducere auto in PISA Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
belisario

belisario

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2009
anul trecut , in august, am fost si eu ca omul intr-o excursie de 5 zile la PISA pe cont propriu bineinteles.m-am cazat la un hotel chiar in centrul istoric pentru a-mi fi usor cu deplasarile si vizitele, intrucat o aveam cu mine pe si fiica-mea de 18 luni.
in penultima zi am vrut sa vizitam florenta, si am inchiriat o masina pentru o zi sa-mi satisfac capriciul.
florenta vizitata, ajung acasa bine-mersi si  ieri(dupa mai bine de un an) primesc DOUA scrisori /amenzi de la politia din Pisa precum ca am intrat cu masina in ZONA CU TRAFIC LIMITAT, cu trimitere pe un sit al lor unde se poate vedea masina pe care o conduceam.amenda 116 euro fiecare.in marile orase aceste zone sunt frecvente, dar din pacate nimeni de la hotel sau de la centrul de inchirieri masini nu a facut cea mai mica aluzie.cum era sa ajung cu masina de la florenta la hotel  in centru, decat trecand prin aceste zone , strazi pentru care cica se plateste o taxa eco zilnica sau saptamanala in functie de cum doresti sa te plimbi.
acum trebuie sa trimit contestatie la politia municipala sa le explic situatia si sa-i fac sa inteleaga.pe de alta parte la momentul actual nu exista niciun agreement intre RO si IT privind platile prin fiscul roman a astfel de amenzi. am fost sfatuit sa nu-i bag in seama ca o sa-mi mai trimita instiintari inca vreo 2 ani.
situatia nu este valabila numai la Pisa ci in toate orasele.trebuie avut grija sa nu patiti ce-am patit eu.
daca cineva a avut vreo situatie asemanatoare rog detaliati, sa stiu si eu daca fac bine cu contestatia sau sa-i ignor.

oricum avand in vedere recentele animozitati cu aceasta tara, pentru mine nu mai este o destinatie.

#2
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pai necunoasterea legilor unui stat/unei comunitati nu conduce la absolvirea de vina. Te cam deranjezi degeaba cu cererea aia, n-o sa inteleaga nimeni, nici n-ar avea ce.
Vina este doar a ta ca nu te-ai documentat cum sta treaba inainte sa conduci o masina pe acolo.
Pe de alta parte, mai ales daca nu mai calci pe-acolo, poate e mai bine sa nu platesti amenda. Momentan nu s-a implementat protocolul de schimb de amenzi, din cunostinta mea, este doar o propunere, urmeaza sa se implementeze din 2010.

#3
belisario

belisario

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2009

View Postalexxxxx, on 29th September 2009, 10:49, said:

Pai necunoasterea legilor unui stat/unei comunitati nu conduce la absolvirea de vina. Te cam deranjezi degeaba cu cererea aia, n-o sa inteleaga nimeni, nici n-ar avea ce.
Vina este doar a ta ca nu te-ai documentat cum sta treaba inainte sa conduci o masina pe acolo.
Pe de alta parte, mai ales daca nu mai calci pe-acolo, poate e mai bine sa nu platesti amenda. Momentan nu s-a implementat protocolul de schimb de amenzi, din cunostinta mea, este doar o propunere, urmeaza sa se implementeze din 2010.

problema s-a rezolvat cu un telefon la hotel. cei de acolo si-au cerut scuze ca nu mi-au dat acea cartela de acces pentru perioada sederii. vor face ei demersuri pt anularea amenzilor. nicio legatura cu necunoasterea legilor statului.

am discutat cazul si cu cineva de la MAE si tot mie mi-au dat dreptate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate