Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

schimb ulei cielo

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bnc_cielo

bnc_cielo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2009
Cand se schimba uleiul la cielo euro3 din 2005 , iesit din garantie?.
Timp de 3 ani, in garantie, l-am schimbat din 6 in 6 luni,la mai putin de 3000 km pe schimb ,deoarece asa spune cartea tehnica a masinii(10000km sau 6 luni, care survine primul).
Am folosit numai ulei Daewoo 10W30 semisintetic si acelas ulei il voi folosi si-n continuare , dar nu stiu daca trebuie sa-l schimb tot la 6 luni acum cand sunt iesit din garantie si nu prea mai circul , facand max 3500 km pe an. Pe bidon scrie 2 ani garantie. Cand il schimb la service DW (unde am efectuat si garantia), data de fabricatie pe bidoane nu este mai veche de 2 luni,fata de ziua schimbului.
In aceste conditii, as dori sa stiu daca este bine sa-l tin in motor un an , cum am vazut la alte marci , tinand cont ca este semisintetic.
Va multumesc.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Fara nici o problema. Asa e cu garantia, arunci mai multi bani pe revizii fata de beneficiile avute.

#3
ManoCat

ManoCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.08.2009
prietene...astia din service au si ei directive. si prin astea te obliga sa faci ce vor ei pentru a nu pierde garantia la masina.

uleiul la benzina, la cielo, se schimba la 10.000 km. si cam atat...am si eu un cielo din 97 si ii tot schimb uleiul la 10.000 km. cam o data pe an..si nu a avut nici o problema..stai linistit si tu! :)

bafta!

Edited by ManoCat, 08 October 2009 - 13:19.


#4
bnc_cielo

bnc_cielo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.09.2009

View PostManoCat, on 8th October 2009, 14:17, said:

prietene...astia din service au si ei directive. si prin astea te obliga sa faci ce vor ei pentru a nu pierde garantia la masina.

uleiul la benzina, la cielo, se schimba la 10.000 km. si cam atat...am si eu un cielo din 97 si ii tot schimb uleiul la 10.000 km. cam o data pe an..si nu a avut nici o problema..stai linistit si tu! :)

bafta!

Multumesc ManoCat.Vazand concret o experienta pozitiva la un alt posesor de cielo , la aceasta problema, ar trebui sa stau linistit. Ma intreb totusi de ce au specificat in cartea tehnica timpul de 6 luni intre schimburi( de km nu  vorbesc pentru ca nu-i fac).Daca ne referim numai la perioada de garantie, este logic ce spuneti. Dar dupa ce iese omul din garantie , ce interes ar mai avea fabricantul sa ceara asa ceva?. Sau spera sa mai gaseasca un fraier fricos ca mine care sa mearga tot la service DW pentru schimb?. Si mai este totusi o problema.Am inteles ca aveti Cielo din 1997,deci este cel mult euro 2. Nu stiu ce srie in manualul de utilizare la acest tip. A mea fiind din 2005 si euro 3 , este posibil sa aiba si alte caracteristici mecanice motorul in afara de modificarile pentru euro 3 la catalizare si ECM,si de aceea sa ceara schimb la 6 luni.Spun toate acestea , pentru ca nu-mi dau seama daca fabricantul a vorbit serios sau este un profitor. Ar fi si mai bine daca mi-ar raspunde un posesor de Cielo euro 3 , iesit din garantie si eventual si ce ulei foloseste . Ma bate gandul sa trec si eu pe sintetic 100% , 5W40 , dar nu stiu ce marca . Oricum , inca odata multumesc.

#5
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
poti merge linistit cu 5w40 pana la 100.000 km chiar si dupa, daca nu incepe sa consume ulei. dupa care treci pe 10w40.
poti incerca mobil1.
cu schimbul e ok la 10.000km sau 1 an.
la noi e mai "altfel" - afara se schimba kit distributie la 120.000 km, la noi se specifica la 60.000km sau 3 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate