Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

de catre/de

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Mesajul a fost semnat de catre presedinte sau Mesajul a fost semnat de Presedinte?  (ca peste tot aud de catre si ma cam zgarie pe creier)
Cand folosim de catre X?
Ceva argumentari din Gramatica academiei va rog mult.
Multumesc

#2
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 eSkybax, on 21st September 2009, 17:41, said:

Mesajul a fost semnat de catre presedinte sau Mesajul a fost semnat de Presedinte?  (ca peste tot aud de catre si ma cam zgarie pe creier)
Cand folosim de catre X?
Ceva argumentari din Gramatica academiei va rog mult.
Multumesc
N-am Gramatica Academiei la îndemînă (și de fapt nu prea se dau astfel de explicații acolo). Dar situația e cam așa: prepoziția de are nenumărate sensuri, ceea ce face ca uneori înțelesul unei sintagme cu de să fie ambiguu. În schimb prepoziția (compusă sau locuțiunea prepozițională) de către are un singur sens, acela de precizare a agentului. Ca urmare oricînd un simplu de ar fi ambiguu folosim de către pentru claritate. Comparați:

A. calificative date cărților de școală --- ambiguu
B. calificative date cărților de către școală --- clar

A. trebuie evaluat cu minuțiozitate de expert --- ambiguu
B. trebuie evaluat cu minuțiozitate de către expert --- clar

În plus, există în toate limbile tendința de a folosi cuvinte mai lungi sau mai multe atunci cînd vrem să dăm o greutate mai mare unei idei, de exemplu pentru a insista asupra sensului, pentru a da cuvintelor o notă mai politicoasă sau mai protocolară, pentru a atrage atenția etc. Spunem de către în locul lui de chiar și atunci cînd nu există riscul unei ambiguități, ci cînd doar vrem să subliniem cine este agentul unei acțiuni. De exemplu formularea mesajul a fost semnat de către președinte insistă asupra importanței faptului că președintele, nu altcineva, a semnat mesajul sau că vorbim de ditamai președintele.

#3
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Aș adăuga doar, mă îngrozesc de ideea de a adăuga ceva la cele spuse de AdiJapan, pentru că adaosul e ori o prostie, ori e superfluu.
Reiau, că am pierdut șirul, aș adăuga că ?de către? se folosește numai la persoane și nu la animale sau obiecte.
Eu sunt producător de umor și obțin bune efecte cu exprimări de tipul:
?Simt o arsură în bucă. Hait ! zic, am fost capsat de către câine?
sau
?Aoleo, ce durere ! Am degetele zdrobite de către ciocanul căzut de pe banc.?
Eu zic că nu merge, orice ar zice știința.

Subliniez, noțiunile să le zic, abstracte, admit ?de către?
?De către școală?, cum spunea AdiJapan, școala ca idee.
?Această operă va fi validată de către istorie? etc.
A dracu' limba asta, cât e de grea !

Edited by Ageamiu, 21 September 2009 - 13:08.


#4
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Ageamiu, on 21st September 2009, 20:00, said:

Aș adăuga doar, mă îngrozesc de ideea de a adăuga ceva la cele spuse de AdiJapan, pentru că adaosul e ori o prostie, ori e superfluu.
Am luat-o ca glumă. :-)

 Ageamiu, on 21st September 2009, 20:00, said:

?de către? se folosește numai la persoane și nu la animale sau obiecte.
Există fenomene de limbă care într-adevăr se limitează la oameni și nu se folosesc pentru animale sau obiecte (în termeni de specialitate se spune că au trăsătura „+uman”), cum ar fi de exemplu marcarea complementului direct cu pe: L-am văzut pe profesor, dar *L-am văzut pe cîine (fac excepție animalele și rareori obiectele care în contextul respectiv sînt umanizate, personificate: L-am văzut pe Grivei).

Dar n-aș zice că același lucru se întîmplă și cu de către, cel puțin nu direct. Cred mai degrabă că doar statistic vorbind de către e folosit preponderent în legătură cu oamenii, pur și simplu pentru că cel mai adesea oamenii sînt aceia care joacă rolul de agent. Văd prin presă formulări de genul

- preluarea Merrill Lynch de către Bank of America
- sancționarea companiilor de către CNA
- falsificarea banilor de către instituțiile statului

care mi se par rezonabile. Prin comparație o formulare ca l-am spart pe pahar sună de-a dreptul aberant.

 Ageamiu, on 21st September 2009, 20:00, said:

A dracu' limba asta, cât e de grea !
Asta da. Presupun totuși că vorbiți de limbă în general, nu de română, pentru că aceleași probleme există în toate limbile, mai puțin cele artificiale.

#5
Mizantrop

Mizantrop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 17.03.2007

 eSkybax, on 21st September 2009, 11:41, said:

Mesajul a fost semnat de catre presedinte sau Mesajul a fost semnat de Presedinte?  (ca peste tot aud de catre si ma cam zgarie pe creier)
Cand folosim de catre X?
Ceva argumentari din Gramatica academiei va rog mult.
Multumesc

Căutând diferențe între din și dintre am dat peste un text din România literară semnat de Rodica Zafiu care face referire și la problema ta :

Quote

Există, tot în zona prepozițiilor, precedentul lui de către : o prepoziție compusă introdusă în uz, dar mai ales impusă prin școală și lucrări de gramatică, pentru a marca mai clar complementul de agent. Din fericire, în acest caz nu s-a considerat greșeală construcția mai veche, cu de, păstrîndu-se o utilă variație stilistico-pragmatică, în care se ține cont instinctiv de subliniere, individualizare etc. Ar fi bine ca și în cazul variației din / dintre să se înțeleagă că dintre nu este cu nimic mai motivat, mai rațional decît din - și mai ales că nu este obligatoriu.

Edited by Mizantrop, 25 September 2009 - 17:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate