Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Fractura femur si tibie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
alexiaela

alexiaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2009
Buna.As vrea sa aud si eu niste pareri daca se poate,va rog frumos,ca vad ca tot se discuta multe aici.Prietenul meu,in varsta de 28 de ani, a avut acum 3 saptamani un accident de masina.Are femurul la ambele picioare fracturat,iar la piciorul stang are si tibia.Accidentul s-a petrecut in Suedia.A fost operat la doua zile dupa accident si i s-au bagat tije pe interiorul osului la toate cele trei fracturi,fara sa-l mai bage in ghips.De asemenea si la incheietura mainii i s-au bagat niste suruburi,si o are in ghips,pentru ca a avut si acolo probleme.Si daca nu era de ajuns,si in talpa dreapta are pb,in spatele ultimelor 3 degete i-au pus suruburi.E prima oara cand am de a face cu asa ceva,si de asemenea si el.Acum la 3 saptamani de la accident,se ridica cu o masa speciala de mers,si face cativa pasi,dar cu greu.De 5 zile i-au dat drumul din spital,si trebuie sa mearga in 22 septembrie la control.E tot acolo in Suedia.Nici nu vreau sa ma gandesc cat de greu e pt el,daca pt mn e asa de greu,mai ales ca nu pot fi alaturi de el.Imi puteti spune si mie,care ati mai avut de a face cu ceva asemanator,sau ati auzit,se poate recupera complet,avand in vedere ca nu bea,nu fumeaza,si are o constitutie atletica?Si cam cat dureaza?Va multumesc mult si astept si eu pareri,pe mail ([email protected])sau aici.Sanatate multa va doresc,ca e cea mai de pret.

Edited by alexiaela, 06 September 2009 - 14:34.


#2
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Un lucru bun, daca se poate spune asa, este faptul ca se afla in Suedia unde sistemul de urgente si asistenta este extrem de dezvoltat. Din punctul asta de vedere nu-ti fa griji ca nu este langa tine, ci rasufla usurata ca se afla pe maini bune. Legat de recuperare, fiecare caz are particularitatea lui. Elementele pe care le-ai insirat + varsta sunt toate un atu in favoarea lui !

Multa sanatate prietenului tau !

#3
alexiaela

alexiaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2009
Multumesc mult pentru raspuns si pentru urare.Sper din tot sufletul sa se faca bine.Face mici progrese in fiecare zi.Pe mine nu ma intereseaza atat de mult perioada in care se va face,cat faptul sa se faca sanatos complet.El nu are deloc stare si e un chin sa fie asa imobilizat.In fiecare zi se ridica cu masa de mers,si vrea sa treaca si la carje.Mi-a zis ca se simte mai bine la piciorul drept,cel care are fracturat numai femurul,ca a prins putina forta,iar cu stangul mai greu,ca si femurul,si tibia sunt fracturate.Eu abia astept sa vina data de 22,sa mearga la control,sa vad ce zic medicii.Va mai tin la curent,si mai astept opinii.Ms mult,si sanatate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate