Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Ramones

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
Deschid acest topic in speranta de a reuni fanii legendarei formatii punk Ramones,si in speranta ca cei care inca nu au auzit de ea macar sa caute o piesa undeva si sa i-a parte la ceea ce inseamna Ramones.............pacat ca Dumnezeu a luat la el o mare parte din formatie(Joey,Johnny,Dee Dee),dar totusi ne-au lasat mostenire muzica si spiritul lor,haideti daca se poate sa ne amintim cateva din piesele ce au facut furori,au fost foarte multe,ei punctand din plin si la capitolul concerte si evenimente sustinute avand numai putin de 2263 de concerte in 22 de ani de existenta

#2
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
prea multi fani se pare ca nu au Ramones

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Sunt, dar ce se mai poate spune ? I wanna be sedated ?

#4
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Exista trupe mai mari?NU!

#5
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
cum sa mai existe :P,ca fan am o senzatie foarte placuta cand vad actori,artisti in diferite filme purtand tricouri cu Ramones,si-au lasat amprenta asupra a cel putin 3 generatii

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 14.11.2004
Do You Remember Rock And Roll Radio , este preferata mea , au un stil aparte , personal nu m-am omorat dupa aspectul lor , dar am vazut ca au si un canal oficial pe Youtube , intretinut de Duke , daca nu ma insel .

#7
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
pe youtube este un tip din germania care are uploadate niste videoclipuri super cu Ramones!I Wanna Live!

#8
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Dupa parerea mea a fost, este si va fi cea mai mare formatie de punk.

E pacat ca lumea a inceput sa uite (mai ales in Romania).

#9
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
nu cred ca au uitat,numai ca generatia tanara e intoxicata cu tot felul de deseuri muzicale,raman doar vechii fani care inca mai asculta,stii cum e,muzica buna se transmite din "tata" in "fiu",de la o generatie veche la alta noua,numai ca acum nu prea se mai face distinctia dintre bine si rau

#10
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Nu neaparat, ai mei au avut mereu alte gusturi muzicale, ei erau cu disco din anii '70 mai mult, cu Phoenix etc :) Pasiunea pentru Beatles ce o mai mostenesc eu de la ei, in rest mai nimic.

Am inceput sa ascult muzica/sa ma documentez singur :)

#11
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

 Tidusss, on 12th December 2009, 01:54, said:

Nu neaparat, ai mei au avut mereu alte gusturi muzicale, ei erau cu disco din anii '70 mai mult, cu Phoenix etc :) Pasiunea pentru Beatles ce o mai mostenesc eu de la ei, in rest mai nimic.

Am inceput sa ascult muzica/sa ma documentez singur :)
faci parte din alta categorie :D,eu am crescut cu disco si reggae,dar usor usor am inceput sa caut :D,doar asa poti sa iti faci o impresie despre ceea ce e aceasta ciudata "chestie"(muzica),e bine sa fii deschis la orice gen muzical si sa starpesti mucegaiurile :)),ramanand la Ramones,ce album vi se pare a fi cel mai reusit?mie imi place "Rocket To Russia"

#12
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Ramones (primul album) cam e cel mai tare, revolutionar etc...

Ce a urmat dupa a fost o continuare a ceea ce au inceput.

Ce ma amuza e faptul ca Ramones (pe care-i consider cei mai tari la capitolul punk) sunt o formatie din US, nu din UK ca majoritatea :D

Edited by Tidusss, 20 December 2009 - 23:34.


#13
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008

 Tidusss, on 11th December 2009, 13:24, said:

Dupa parerea mea a fost, este si va fi cea mai mare formatie de punk.

E pacat ca lumea a inceput sa uite (mai ales in Romania).
cea mai mare formatie de punk a fost sex pistols :)

#14
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008
avand in vedere ca nucleul punk-ului l-a reprezentat clubul CBGB,unde Ramones au debutat cred ca mai degraba Ramones au fost cei care au inceput acest val,normal The Stooges sunt parintii punk-ului(trupa lu Iggy Pop),Sex Pistols este cel mai reprezentat proiect punk al UK-ului,dar sa nu uitam impactul pe care Ramones l-a avut in 76 cand au fost in UK,acolo unde au cantat alaturi de Pistols si The Clash,si inca un lucru ii fac sa iasa zic eu in fata:vestimentatia abordata si stilul nou,care au fost implementate si elaborate de ei impreuna cu Legs McNeil,oricum nu are rost sa facem o comparatie intre Pistols,Ramones,Clash,Misfits,Dictators si altii,desi pare o muzica atat de simplista fiecare trupa de punk difera,o comparatie facuta intre ele fiind inutila,cat despre Pistols,pacat ca au avut o viata atat de scurta,as prefera mai mult Clash,acum fiecare cu gusturile sale

#15
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

 Hellgate, on 21st December 2009, 09:31, said:

cea mai mare formatie de punk a fost sex pistols :)
Asa afirmam si eu la inceput cand nu prea le aveam cu punkul.

In timp, daca asculti incontinuu ambele formatii vei vedea ca Sex Pistols incep sa te plictiseasca primii (asta ca sa ne raportam la muzica pe care au facut-o). Dpdv al impactului este o discutie mai lunga, dar parca tot la Ramones ajungem.

 elaxalien, on 15th September 2009, 10:00, said:

Exista trupe mai mari?NU!
De punk, cel mai probabil nu :)

 al33xxxx, on 21st December 2009, 14:34, said:

avand in vedere ca nucleul punk-ului l-a reprezentat clubul CBGB,unde Ramones au debutat cred ca mai degraba Ramones au fost cei care au inceput acest val,normal The Stooges sunt parintii punk-ului(trupa lu Iggy Pop),Sex Pistols este cel mai reprezentat proiect punk al UK-ului,dar sa nu uitam impactul pe care Ramones l-a avut in 76 cand au fost in UK,acolo unde au cantat alaturi de Pistols si The Clash,si inca un lucru ii fac sa iasa zic eu in fata:vestimentatia abordata si stilul nou,care au fost implementate si elaborate de ei impreuna cu Legs McNeil,oricum nu are rost sa facem o comparatie intre Pistols,Ramones,Clash,Misfits,Dictators si altii,desi pare o muzica atat de simplista fiecare trupa de punk difera,o comparatie facuta intre ele fiind inutila,cat despre Pistols,pacat ca au avut o viata atat de scurta,as prefera mai mult Clash,acum fiecare cu gusturile sale
In general cam totul se invarte intre Ramones, Sex Pistols, The Clash si, eventual, Joy Division.

Si daca e sa ne raportam la protopunk, ma pot intoarce si mai mult in timp la The Who, mai precis in 1965 la albumul The Who Sings My Generation. Influentele sunt clare, oricum nu pot sa nu-l amintesc pe Pete Townshend pe vremea cand spargea chitare in direct. Pana la urma asta a devenit emblema celui mai cunoscut/bine vandut (daca nu ma insel) album punk - London Calling, nu?

The Stooges trebuiau sa vina anul asta la Bestfest (cu tot cu Iggy Pop), pacat ca a murit unul dintre membrii trupei si s-a anulat totul.

Edited by Tidusss, 21 December 2009 - 17:54.


#16
al33xxxx

al33xxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 04.07.2008

 Tidusss, on 21st December 2009, 17:53, said:

Asa afirmam si eu la inceput cand nu prea le aveam cu punkul.

In timp, daca asculti incontinuu ambele formatii vei vedea ca Sex Pistols incep sa te plictiseasca primii (asta ca sa ne raportam la muzica pe care au facut-o). Dpdv al impactului este o discutie mai lunga, dar parca tot la Ramones ajungem.


De punk, cel mai probabil nu :)


In general cam totul se invarte intre Ramones, Sex Pistols, The Clash si, eventual, Joy Division.

Si daca e sa ne raportam la protopunk, ma pot intoarce si mai mult in timp la The Who, mai precis in 1965 la albumul The Who Sings My Generation. Influentele sunt clare, oricum nu pot sa nu-l amintesc pe Pete Townshend pe vremea cand spargea chitare in direct. Pana la urma asta a devenit emblema celui mai cunoscut/bine vandut (daca nu ma insel) album punk - London Calling, nu?

The Stooges trebuiau sa vina anul asta la Bestfest (cu tot cu Iggy Pop), pacat ca a murit unul dintre membrii trupei si s-a anulat totul.
asa e,era frumos sa vedem un Iggy & The Stooges in Romania
Ce sentiment placut ma incearca cand vad in filme tricouri cu Ramones :D ,au ceva al lor nu stiu,poate asta m-a facut sa deschid si un topic aparte de cel dedicat punk-ului,mai sunt trupe precum Black Flag,The Dictators,The Voidoids,Misfits,Blondie,Talking Heads care cu toate ca se incadreaza in diverse arii ale punk-ului nu sunt de neglijat,ce tare era sa mai existe CBGB,macar sa intru in interior si sa admir toaleta :))

Edited by al33xxxx, 21 December 2009 - 22:40.


#17
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Da, eram mare fan Misfits inainte...acum parca s-a mai dus din farmec :)

Oricum, parca nimic nu se compara cu primul album de la Ramones, toate piesele mi se par perfecte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate