Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata
 

Aparat pentru fotografie de produs

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
monicao

monicao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.03.2004
Salut! Am de realizat fotografii de produs (pentru un catalog si pentru web). Am realizat pana acum astfel de fotografii, dar cu aparate compacte, care nu m-au prea multumit, aparatele compacte sufera din foarte multe puncte de vedere.
Pana acum fotografiile le-am editat/prelucrat cu Adobe Photoshop, dar calitatea fotografiei cam lasa de dorit.
De aceea m-am gandit ca probabil nu editarea foto este problema aici, ci aparatul foto... asadar m-am decis sa iau un DSLR. Pentru fotografii de produs!
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa iau un aparat sau mai curand ma duc cu produsele la un loborator foto sa imi realizeze fotografiile? Si... cam ce tip de aparat se preteaza acestui gen de fotografie?

Multumesc.

#2
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Detaliaza prin experienta (ce ai folosit pina acum si care sunt punctele de suferinta), exemple (imagini) si buget.
Ce fel de fotografie de produs? Cistigi atit din asta ca sa-ti permiti sa plasezi comanda alcuiva?

Edited by raldox, 22 August 2009 - 13:46.


#3
monicao

monicao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.03.2004
Pana acum am folosit (si inca il mai am) un Canon 450 Powershot. Nu mereu reusesc fotografii bune. Pai este vorba de o afacere... totusi, nu pot sa trimit unui client un catalog cu poze sterse, incetosate etc. Si, de fapt ceea ce ma doare cel mai mult, este faptul ca pozele sunt publice pe net si vreau calitate!

Uite... [ http://www.unicas.ro/foto/1354.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta nu este o poza de catalog... si am multe exemple de acest gen! Cu siguranta cei care fac cataloage profesionale folosesc DSLR sau laborator foto.
Ufff....

#4
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Imaginea postata e facuta cu o corciturade
Attached File  2.jpg   33.52K   118 downloads
Medion MD9700 de 4.1MP cu setari de f/3.4, 1/6s si ISO 100. Acum fie nu s-a folosit trepied ceea ce-i penal la 1/6s, fie s-a facut un crop strasnic, ceea ce-i penal la 4MP.

Am folosit si mai folosesc compacta si te asigur ca se pot obtine rezultate decente si chiar foarte bune pentru astfel de "fotografie" de produs. Altfel, treaba ta, ia-ti DSLR cu obiectiv macro, cort si lumini.

#5
Hajduk

Hajduk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 31.12.2006
poate nu tocmai o marca anume de DSLR iti trebuie, mai degraba priveste la un bun obiectiv macro, trepied, "cort", "lumini", cea mai buna varianta de setare a WB.
Printre cele mai bune obiective : Canon 100mm macro, Nikon 60mm macro, Pentax 50mm macro, Zeiss 50mm si 100mm macro (1:2, dar merge).

Un DSLR full-frame cu un obiectiv macro 50-60mm este solutia ideala, depinde de marimea produsului ... te poti extinde pana la 100mm macro sau chiar la mult doritul Sigma 150mm macro ...

Succes in investitie ! ca in afaceri ...

#6
monicao

monicao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.03.2004
Da, Raldox, poza e facuta acum multa vreme cu Medion... insa acum am un Canon de care am zis... calitatea e ceva mai buna, dar nu da pe-afara, in sensul ca nu reusesc sa scot pozele care sunt necesare pt un catalog cu produse, asa cum au hypermarketurile, de exemplu....
Hajduk, multumesc pentru pareri.
Acum, ce sa zic, poate si editarea foto nu e facuta extraordinar, sunt convinsa ca nu stiu eu multe la capitolul captare si prelucrare foto.
De aceea astept pareri si sfaturi de la voi... cum sa fac sa obtin fotografii de produs asa cum au cei din pliantele supermarketurilor?
Raldox, tu cum procedezi ca sa obtii o astfel de poza (ca cele din cataloage) folosind un aparat foto compact? Daca se poate, poti sa imi spui si pasii de editare foto... Multumesc!

#7
pigl3t

pigl3t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.08.2007
Salut. O solutie simpla si cat de cat acceptabila pentru tine cred ca poate fi un DSLR entry level gen Canon 1000D sau un 400D, 450D (Second hand, mai ales 400D) + un obiectiv ieftin si bun cum este Canon 50mm F1.8. Pentru ca faci poze statice si in conditii de studio un trepied cat de cat ok sa iti tina configuratia de mai sus nu e foarte scump, si merita banii.
Daca vrei exemple de poze facute cu aceasta configuratie, iti pot arata pe PM.

#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
la fotografia de produs pui accent pe echipamentele anexe (masa/cort foto, lumini, modificatoare de lumina) pe detalii/gama dinamica si megapixeli. minim un obiectiv sharp si fara aberatii cromatice iara e necesar.

deci, un DSLR cu imagine buna la iso mic, multi megapixeli, un obiectiv bun, si multa recuzita.

#9
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Cort de lumina, stative, macar 2 surse de lumina. Asta pt un strict necesar. Si trage cu o focala mai lunga, ca distorsionezi perspectiva tragand wide. Asta vad in poza ta cu telecomanda.

#10
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 monicao, on 23rd August 2009, 21:36, said:

Raldox, tu cum procedezi ca sa obtii o astfel de poza (ca cele din cataloage) folosind un aparat foto compact? Daca se poate, poti sa imi spui si pasii de editare foto... Multumesc!
Mda, bun un DSLR, nimic de zis, insa la ISO de baza, lumina buna si trepied merge si un compact bun de 8-10MP (seria Canon A4xx este slaba).
Dar asta e doar parerea unui utilizator care nu face fotografie de produs, insa stie sigur ca poate scoate muuult mai mult decit exemplul postat fara sa foloseasca un DSLR. Si am avut si un S1IS de 3.2MP cu care am tras vreo 30 000 cadre in toate conditiile. La exemplul respectiv sincer nici nu mai conteaza ce editare ii faci, ca minuni nu exista.

Dar nu trebuie sa ma crezi pe cuvint, mai ales ca lenea si dezinteresul ma opresc in a-mi demonstra afirmatiile pozind o telecomanda cu IXUS-ul nevestei.

Spor.

#11
monicao

monicao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.03.2004
Va multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi. O sa ma orientez spre un Canon sau Olympus. Si spre... multa lumina!

#12
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
the cheap and dirty way to do it!

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Poti face exact cu ce ai acum fotografii mult mai bune.

1. Iei un trepied si inveti sa-l folosesti (adica setarile aparatului folosite cum trebuie: diafragma medie, focala mai lunguta sa eviti distorsiunile, timer la aparat sa declaseze intarziat, iso minim, timp de expunere cat e nevoie). Trepiedul in acest caz poate fi si unul mai ieftin, pentru ca un P&S nu e asa greu.

2. iti confectionezi un cort de lumina sau cumperi unul (de confectionat e usor: poti sa iei un cadru metalic de la orice si arunci peste el un cearsaf alb (eu asa am facut pe la inceputurile mele cand ma jucam cu poze de stock). Iti iei vro 2 lampi d-alea de birou cu becuri normale si eventual reglabila lumina (costa vro 20 ron una cred).

3. Asezi in spatiu produsul pe un fundal de care vrei in interiorul "cortului" si in afara cortului pui luminile dupa cum iti place. Faci poza si iata....poze bune fara costuri mari.

Toata povestea de mai sus te-ar costa cam vro 300 ron. Eventual iei un compact mai bun, dar nu-ti trebuie DSLR pt poze de web. Un DSLR iti va crea problema unui DOF ingust (care te va incurca mai mult decat te va ajuta pentru astfel de fotografii, in care vrei sa fie totul clar). Daca vrei sa faci DOF-uri inguste, atunci un DLR e indicat, dar in rest, orice compacta cu un mod manual de expunere sau macar Av/Tv si compensare si un 6-8 Mp e absolut suficienta. Presupun ca nu printezi pozele alea pe A3. Intr-un catalog ai nevoie de 3-4mp pt ca e de "mare" o poza. pentru Web, iti trebuie cam 0.5 maxim.

#14
monicao

monicao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.03.2004
Super idei! Va multumesc, am sa incerc. Nu, pozele nu le tiparesc, in principiu am nevoie de acele poze pentru web.
Si ar mai fi ceva... cum decupez poza din fundal... adica sa ramana fundal Transparency, nu fundalul pe care s-a captat imaginea? Sa dea impresia ca e postat obiectul pe fundalul hartiei / tapetului / backgroundului? Asta cu Photoshop...

#15
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

 monicao, on 25th August 2009, 16:00, said:

Super idei! Va multumesc, am sa incerc. Nu, pozele nu le tiparesc, in principiu am nevoie de acele poze pentru web.
Si ar mai fi ceva... cum decupez poza din fundal... adica sa ramana fundal Transparency, nu fundalul pe care s-a captat imaginea? Sa dea impresia ca e postat obiectul pe fundalul hartiei / tapetului / backgroundului? Asta cu Photoshop...

Te referi la asa ceva? http://rainelaw.word...d-in-photoshop/

#16
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
In afara de tot ce au spus ceilalti iti recomand cu mare caldura si un filtru de polarizare circulara! Face minuni in fotografia de produs, mai ales acolo unde ai de lucru cu "subiecti" luciosi

Bafta!

#17
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
un obiectiv 18-105 mm Nikkor este ok pentru fotografii de produs ?
l-am luat in kit cu nikon D5100 dar inca nu am apucat sa-l testez

#18
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Poti face fotografie de produs si cu un iphone... totul tine de cum arata subiectul si de lumina. Echipamentul tau este bun, testeaza-l si daca nu iti place ceva schimbi/cumperi dupa bunul plac. Foarte important, TESTEAZA !!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate