Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Categorii de trenuri/comfort la CFR (doresc informatii)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Pe mine ma scarbeste titlul pe care (tot eu) l-am gasit. Adica orice alaturare intre cuvintele confort / civilizat / sa te simti bine si romania e penibila si jalnica.

Dar doar asa pot sa descriu informatiile de care am nevoie. Nu pot sa aflu altfel ce fel de trenuri mai sunt in circulatie acum, din punct de vedere al confortului oferit. Bineinteles ca nesimtitii de la cfr dau pe site-ul lor doar niste informatii confuze. Ar mai fi varianta sa merg si sa intreb la gara, dar incerc sa evit gretoasa intalnire cu functionarii de acolo.

Deci apelez la experienta voastra de calatorie si va multumesc.

Sunt in vacanta la Sinaia. Avem un baietel de 5 ani care e indragostit de trenuri si vreau sa ne plimbam putin cu trenul. Doar ca as vrea sa folosim un tren care arata mai modern, acel tip aerodinamic introdus mai de curand si la noi. Eu n-am mai circulat cu trenul in romania de foarte multi ani, asa ca sunt total rupt de realitate.

As vrea sa stiu daca aceste trenuri (cu un design mai modern) sunt clasificate sau denumite in vreun fel. Pentru ca am vazut ca unele InterCity sau Clasa Business (care nici nu e clar daca mai exista) sunt doar trenuri vechi, "renovate". Am mai vazut ca exista acea "sageata albastra" dar rutele (dupa site-ul cfr) nu trec prin sinaia - brasov.

Sau, in final, poate stiti daca pe ruta sinaia - brasov circula vreun astfel de tren "modern" - nu modernizat.

De asemenea, la fel de utila este informatia daca exista (la o distanta de max 50 km de sinaia) vreun tren din acelea foarte vechi si micute, care cred ca se numesc mocanite.

Asta pana reusim sa facem o excursie in Anglia unde periodic se organizeaza in diverse orase "o zi cu Thomas" :) cred ca toti cei care au copii stiu cine e Thomas :)

#2
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Pe ruta Bucuresti - Brasov sigur sint niste garnituri Sageata Albastra, dar nu stiu sa-ti spun care trenuri/ora... cel mai bine este sa intrebi la agentia de voiaj din Sinaia sau direct la gara pe vreun vatman. Chiar daca functionarii sint cum sint, sigur vei primi un raspuns corect daca explici despre ce e vorba.
Cit despre vreo mocanita pe aproape... nu stiu... dar un tren model foarte vechi am inteles c-ar rula inca pe ruta Buzau - Nehoiu, care Nehoiu e cit de cit aproape de Brasov. Dar nu te astepta la un tren turistic, este doar un tren vechi pentru navetistii din zona. Oricum, trebuie sa te interesezi tot pe la gara sau sa dai un telefon la gara Buzau, pentru ca informatiile mele despre acest tren dateaza de vreo 4-5 ani. Sper c-am fost de folos... ;)

#3
elle_belle

elle_belle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 28.05.2006
Tarzior am gasit topicul, dar poate mai ajuta pe cineva raspunsul... Pe ruta Oradea - Bucuresti (prin Sinaia), respectiv Bucuresti - Oradea circula trenurile 531 si 532, care au si vagon Business Class - vagonul 100, care in general e cam al treilea dupa locomotiva si spre deosebire de celelalte vagoane, e rosu, deci mai usor de gasit. La Business Class au doua categorii, Business Standard si Business Exclusiv, dintre care recomand Business Standard - mi se pare mai comfortabil decat Business Exclusiv si e si mai ieftin putin. Trenul are si vagon-restaurant, urmatorul dupa vagonul 100, si cumparand bilet la clasa Business primesti un voucher pentru masa. Masa se poate lua in vagonul restaurant sau la locul tau, in vagonul Business. Diferenta de pret fata de clasa I nu e mare si e aproape integral acoperita de valoarea voucherului de masa. Orarul trenului se gaseste pe internet.

#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 12.03.2003
Daca mai e de actualitate cererea, ia legatura cu Regiotrans (http://www.regiotrans.ro/contact.html) si verifica daca mai au in functiune garniturile tractate cu locomotiva cu aburi. Daca nu ma insel, circulau pe relatiile Brasov-Zarnesti, respectiv Brasov-Intorsura Buzaului.

IC 531 nu prea mai are nimic din farmecul calatoriei cu trenul.

#5
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postiib, on 17 august 2009 - 15:03, said:

as vrea sa folosim un tren care arata mai modern, acel tip aerodinamic introdus mai de curand si la noi
Dacă ţie îţi pasă mai mult de cum arată trenul pe dinafară decât de condiţiile dinăuntru, sigur, caută să circuli cu garnituri "Săgeata Albastră". Mie mi se par nişte porcării infecte ca nivel de confort şi o tâlhărie ordinară să se ceară preţ de clasa I pe aşa ceva:
- spaţiu pentru picioare între călătorii aşezaţi faţă-n faţă mult mai mic decât în vagoanele vechi, aproape că stai genunchi-la-genunchi
- spaţiu pentru bagaje aproape jum'ate cât cel din vagoanele vechi
- scaunele au spătare prea drepte şi nicio posibilitate de a te rezema înclinat să aţipeşti un pic, deşi garniturile astea se folosesc şi pentru călătorii lungi de mai multe ore
- lipsa compartimentelor favorizează propagarea gălăgiei în toate direcţiile, să se poată bucura de ea câte juma' de vagon deodată în loc să fie restrânsă la un grup de maximum 8
- există un curent de aer rece care se prelinge continuu în jos pe lângă geamuri, numai bun să-ţi bage frigul în oase dacă faci greşeala să stai rezemat prea multă vreme pe cotiera de lângă geam când nu porţi mânecă lungă.

Mă lipsesc de asemenea "modernizări".

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,369
  • Înscris: 18.12.2007
Te-ai gandit sa il luminezi dupa 5 ani?

#7
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Câtă vreme topicul încă e de găsit pe Internet folosind motoarele de căutare şi câtă vreme nici nu e blocat de moderatori, ţi se pare că discuţia s-a încheiat şi că nimeni nu mai are dreptul să participe la ea? Sau doar eşti responsabil cu aflatul în treabă?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate