Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Spaga la receptioner?!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Am intrat pe forum numai din acest an. Tot citind postarile pe diferite arii, dar mai ales legat de destinatiile favorite pentru vara (Turcia/Grecia, Egipt, etc.) am constatat cu stupoare ca exista o idee adanc inradacinata in sensul ca trebuie cotizat la receptie cand faci cazarea, in ideea ca vei obtine o camera mai buna in schimb! Vad ca pe Turcia s-a discutat chiar intens cuantumul spagii (s-a ajuns cumva la concluzia ca trebuie sa dai minim 30 de EURO, pentru ca 10 EURO inseamna nimic) iar in rest se cam dau 10 EURO, cum spunea cineva azi pe forumul de Halkidiki.
Eu recunosc ca am ramas sincer siderat de ideea asta. Calatoresc de atatia ani, atat in destinatiile acestea de vara, cu copilul, cu sau fara AI, dar si in altele mai putin umblate, dar pot sa spun cu mana pe inima ca n-am dat in viata mea un ban la receptie cand m-am cazat, indiferent in ce loc m-am dus.
Stiu ca in Egipt am ajuns cu charterul dimineata devreme si mi-a spus omul ca nu e gata camera. L-am intrebat ce camere are libere si mi-a spus ca are una cu vedere la mare, dar ca trebuie sa platesc diferenta. Am platit acea diferenta pe toata saptamana si ne-am cazat imediat.
In rest, daca m-am dus in camera si nu mi-a placut, m-am dus la receptie inainte de a despacheta si am cerut sa mi-o schimbe sau sa remedieze deficientele constatate. Si in 99% din cazuri am avut succes.
Pe de alta parte, de cele mai multe ori cand m-am cazat undeva, am remarcat ca ori aveau pregatita cheia camerei ori eram trecut pe un tabel cu numele meu in dreptul camerei respective. Deci consider ca in marea majoritate a cazurilor, "zarurile erau deja aruncate" cand ajungeam eu la receptie si exista o mare probabilitate ca "spaga" mea oricum n-ar fi schimbat lucrurile.
Asa ca intrebarea mea concreta este: de unde aceasta idee de a da spaga la receptie?! E ceva romanesc sau ati vazut/auzit si alte natii recurgand la asta? Stie cineva ca a obtinut un avantaj palpabil dupa ce dat 10 EURO unui receptioner, fata de cei aflati in acelasi grup care au primit conditii mai proaste pentru ca nu au recurs la asta?

#2
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Este ceva adanc inradacinat in mentalitatea balcanica, deci si a noastra. Am experimentat Turcia si mi se solicita spaga, intr-un mod mai direct sau mai indirect, la: vama, la trecerea cu ferry-ul, la receptie, la restaurant, la bar, la terasa, la camerista, la soferul de autobuz care ne ducea in excursiile optionale si asa mai departe ...

Intr-un mod mai direct: ne solicita chiar insotitorul de transport - pentru sofer, ferry, receptie si intr-un mod indirect: cutii ce colectare a tips'urilor plantate la: receptie, bar, piscina, restaurant, chiar si pe plaja.

Cam asa stau lucrurile, unora chiar le place "stilul" asta de fratie. Probabil cand vor disparea cel putin 2-3 generatii dupa ei, vom putea privi catre adevarata civilizatie.

#3
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 vladut_v, on 17th August 2009, 13:14, said:

Este ceva adanc inradacinat in mentalitatea balcanica, deci si a noastra. Am experimentat Turcia si mi se solicita spaga, intr-un mod mai direct sau mai indirect, la: vama, la trecerea cu ferry-ul, la receptie, la restaurant, la bar, la terasa, la camerista, la soferul de autobuz care ne ducea in excursiile optionale si asa mai departe ...

Intr-un mod mai direct: ne solicita chiar insotitorul de transport - pentru sofer, ferry, receptie si intr-un mod indirect: cutii ce colectare a tips'urilor plantate la: receptie, bar, piscina, restaurant, chiar si pe plaja.

Cam asa stau lucrurile, unora chiar le place "stilul" asta de fratie. Probabil cand vor disparea cel putin 2-3 generatii dupa ei, vom putea privi catre adevarata civilizatie.
Eu tot nu inteleg. Am fost de n ori prin Turcia, dar nu mi-a dat niciodata prin cap sa fac chestia asta. Dau si eu la camerista pentru ca stiu ca e prost platita si are o munca mai grea. Dar dau de buna voie, de placere.
E adevarat ca am fost mereu in Turcia cu avionul, asa ca nu stiu cum e sa treci vama cu masina, nu stiu nimic de ferry-boat. Dar dupa ce platesc sa zicem 2.000 EURO ca sa merg sa stau o saptamana la un hotel din Turcia, nici prin cap nu-mi trece ca s-ar mai "impune" sa dau ceva la receptie ca sa primesc o camera normala (adica una curata, in care functioneaza totul corect si de categoria pe care am platit-o inainte sa vin).
Stiu ca in Egipt de exemplu se plateste direct la ghid o anumita suma, care este destinata soferilor, hamalilor, altor persoane cu joburi destul de chinuite care intervin la un moment dat in vacanta mea. Pot sa si inteleg, acolo cei mai multi traiesc intr-o saracie cumplita, iar politica guvernului este ca fiecare, cum o putea, sa-si castige bucata de paine pe ziua respectiva si sa nu stea la mila statului. Dar nici aia nu sunt pentru receptioneri!
De aceea eram curios sa aflu si eu cat de raspandit e fenomenul asta si daca stie cineva cu siguranta ca a obtinut un avantaj palpabil pentru ca a dat suma respectiva receptionerului. Nu de alta, dar poate data viitoare dau si eu, nu-i asa? :)

#4
carmen_elena

carmen_elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.05.2009

 Pitzifelnic, on 17th August 2009, 17:24, said:

Eu tot nu inteleg. Am fost de n ori prin Turcia, dar nu mi-a dat niciodata prin cap sa fac chestia asta. Dau si eu la camerista pentru ca stiu ca e prost platita si are o munca mai grea. Dar dau de buna voie, de placere.
E adevarat ca am fost mereu in Turcia cu avionul, asa ca nu stiu cum e sa treci vama cu masina, nu stiu nimic de ferry-boat. Dar dupa ce platesc sa zicem 2.000 EURO ca sa merg sa stau o saptamana la un hotel din Turcia, nici prin cap nu-mi trece ca s-ar mai "impune" sa dau ceva la receptie ca sa primesc o camera normala (adica una curata, in care functioneaza totul corect si de categoria pe care am platit-o inainte sa vin).
Stiu ca in Egipt de exemplu se plateste direct la ghid o anumita suma, care este destinata soferilor, hamalilor, altor persoane cu joburi destul de chinuite care intervin la un moment dat in vacanta mea. Pot sa si inteleg, acolo cei mai multi traiesc intr-o saracie cumplita, iar politica guvernului este ca fiecare, cum o putea, sa-si castige bucata de paine pe ziua respectiva si sa nu stea la mila statului. Dar nici aia nu sunt pentru receptioneri!
De aceea eram curios sa aflu si eu cat de raspandit e fenomenul asta si daca stie cineva cu siguranta ca a obtinut un avantaj palpabil pentru ca a dat suma respectiva receptionerului. Nu de alta, dar poate data viitoare dau si eu, nu-i asa? :)

uite, cu chestia asta ma faci sa ma simt la fel de mizerabil ca atunci cand, in trafic fiind, am claxonat pe cineva care a oprit intr-o intersectie sa intrebe pe un taximetrist de ...eu stiu, ceva...
abia dupa ce decibelii claxonului au deranjat pe ceilalti(oare???)si s-au auzit pe strada, si probabil, in imprejurimi, am observat ca omu' era din alta tara.
ei bine, eu nu dau spaga la receptioneri,menajere,ghizi, etc., din simplul motiv ca, in vacantele mele, nu stau in hoteluri, ci in b&b sau apartamente, unde, pe toata perioada sejurului, execeptand momentul sosirii, nu ne vedem la fata!
daca se poate numi spaga faptul ca le daruiesc un fleac (in nici intr-un caz bani), asta asa, drept multumire pentru toate serviciile pe care mi le-au facut cu mult inainte de a-mi plati cazarea, atunci, da, marturisesc ca am pacatuit.
daca si eu, prin ceea ce tocmai am povestit, am contribuit la raspandirea acestui fenomen, cand toata lumea lupta sa il faca sa dispara, atunci ma autopedepsesc pana la urmatoarea vacanta, cand, promit ca:
daca nu imi vor suporta toate intrebarile;
daca or sa trimita direct in spam mailurile mele;
daca o sa primesc scuze si regrete cum ca nu mai sunt camere libere, etc...
ei bine, atunci, vad eu ce o sa fac.
dar nu o sa dau nici macar o centima pentru ceva ce mi se cuvine si am platit.

#5
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 Pitzifelnic, on 17th August 2009, 17:24, said:

Eu tot nu inteleg. Am fost de n ori prin Turcia, dar nu mi-a dat niciodata prin cap sa fac chestia asta. Dau si eu la camerista pentru ca stiu ca e prost platita si are o munca mai grea. Dar dau de buna voie, de placere.
E adevarat ca am fost mereu in Turcia cu avionul, asa ca nu stiu cum e sa treci vama cu masina, nu stiu nimic de ferry-boat. Dar dupa ce platesc sa zicem 2.000 EURO ca sa merg sa stau o saptamana la un hotel din Turcia, nici prin cap nu-mi trece ca s-ar mai "impune" sa dau ceva la receptie ca sa primesc o camera normala (adica una curata, in care functioneaza totul corect si de categoria pe care am platit-o inainte sa vin).
Stiu ca in Egipt de exemplu se plateste direct la ghid o anumita suma, care este destinata soferilor, hamalilor, altor persoane cu joburi destul de chinuite care intervin la un moment dat in vacanta mea. Pot sa si inteleg, acolo cei mai multi traiesc intr-o saracie cumplita, iar politica guvernului este ca fiecare, cum o putea, sa-si castige bucata de paine pe ziua respectiva si sa nu stea la mila statului. Dar nici aia nu sunt pentru receptioneri!
De aceea eram curios sa aflu si eu cat de raspandit e fenomenul asta si daca stie cineva cu siguranta ca a obtinut un avantaj palpabil pentru ca a dat suma respectiva receptionerului. Nu de alta, dar poate data viitoare dau si eu, nu-i asa? :)

Hai sa-ti spun ce am facut eu in Turcia de 2 ori pana acusica. De ex. am platit suma xxx la hotelul yyy pentru camera double sea side view, iar cand am ajuns in Turcia am dat 30-50e receptionerului (odata am dat 30e la un 5* low cost si 50e la Delphin) si l-am rugat sa-mi dea camera sea view. A functionat. In plus, daca as fi platit oficial m-ar fi costat cu vreo 100 de e mai mult decat am dat. Stiu ca nu e prea corect, dar a mers.

#6
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 chrismo, on 17th August 2009, 22:05, said:

Hai sa-ti spun ce am facut eu in Turcia de 2 ori pana acusica. De ex. am platit suma xxx la hotelul yyy pentru camera double sea side view, iar cand am ajuns in Turcia am dat 30-50e receptionerului (odata am dat 30e la un 5* low cost si 50e la Delphin) si l-am rugat sa-mi dea camera sea view. A functionat. In plus, daca as fi platit oficial m-ar fi costat cu vreo 100 de e mai mult decat am dat. Stiu ca nu e prea corect, dar a mers.
OK, am inteles. Eu sunt mai "ardelean" asa: daca vreau sa vad marea, rezerv direct de la agentie o camera cu vedere la mare. Daca iau land view, nu ma mai agit s-o schimb, ca doar asta am platit. Cum zici tu eclar insa ca e o justificare economica. Dar alte natii nebalcanice or da oare si ei la receptioneri?

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu știu cum procedează turiștii din alte state... sincer nici nu m-a interesat în mod deosebit, pentru a cerceta...
De principiu sunt să nu dau bacșiș, pentru că așa cum eu desfășor o activitate pentru care sunt plătit și nimeni nu îmi mai dă ceva peste salariu (poate o primă),  nu mi se pare normal să las sume de bani aiurea!
Am auzit că TREBUIE să dai bacșiș în anumite state musulmane (Egipt mai ales), dar nu am ajuns încă acolo.... și nu știu cum aș proceda într-o astfel de situație...
Când fac rezervare la un hotel/pensiune, îmi expun solicitările pentru care mi se cere un preț, pe care îl plătesc și atunci de ce să mai lași bacșiș? Doar pentru că se lasă? Că așa este obiceiul?
La restaurante însă, de departe românii sunt cei mai generoși clienți... care nu se pot compara cu italienii, de exemplu, sau, în general cu turiștii din alte state occidentale!

#8
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 copjob2000, on 19th August 2009, 11:38, said:

Nu știu cum procedează turiștii din alte state... sincer nici nu m-a interesat în mod deosebit, pentru a cerceta...
De principiu sunt să nu dau bacșiș, pentru că așa cum eu desfășor o activitate pentru care sunt plătit și nimeni nu îmi mai dă ceva peste salariu (poate o primă),  nu mi se pare normal să las sume de bani aiurea!
Am auzit că TREBUIE să dai bacșiș în anumite state musulmane (Egipt mai ales), dar nu am ajuns încă acolo.... și nu știu cum aș proceda într-o astfel de situație...
Când fac rezervare la un hotel/pensiune, îmi expun solicitările pentru care mi se cere un preț, pe care îl plătesc și atunci de ce să mai lași bacșiș? Doar pentru că se lasă? Că așa este obiceiul?
La restaurante însă, de departe românii sunt cei mai generoși clienți... care nu se pot compara cu italienii, de exemplu, sau, în general cu turiștii din alte state occidentale!
Pai cam asta e si parerea mea, dar vad ca obiceiul a prins radacini. Am mai observat exportul asta spre UNgaria. Imediat dupa 1990 lesina conductorul maghiar cand vedea ca vrei sa mergi cu nasul, fara bilet. Dupa vreo doi ani, se relaxase situatia: existau preturi fixe la spaga in functie de distanta pe care mergeai, nici nu se mai statea la discutie. Deci nasii maghiari au fost corupti in maxim 2 ani.

#9
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 Pitzifelnic, on 18th August 2009, 10:39, said:

OK, am inteles. Eu sunt mai "ardelean" asa: daca vreau sa vad marea, rezerv direct de la agentie o camera cu vedere la mare. Daca iau land view, nu ma mai agit s-o schimb, ca doar asta am platit. Cum zici tu eclar insa ca e o justificare economica. Dar alte natii nebalcanice or da oare si ei la receptioneri?

Iti spun eu ce fac alte natii, cum ar fi de exemplu englezii, care sunt cei mai pretentiosi turisti dar si cei mai zgarciti la tip box sau alte asemenea. Au pretentii! Chiar daca nu au camera sea view, ci side view, fac scandal la operatorii lor de turism, cheama managerul etc., pt. simplul motiv ca sunt atat de plini de ei ca au impresia ca toata lumea e a lor si sunt atat de bolovani ca nici nu stiu ce cumpara (sau poate stiu?!). Acum 2 ani, la Delphin Palace, in timp ce eu dadeam tip la receptioner sa-mi dea sea view in loc de sea side view, o pereche de englezi, tineri de altfel (in jur de 30 de ani), facea scandal ca din gura de sarpe ca ei au platit sea view si sa li se dea sea view. Mi-au aratat si mie voucherul lor, crezand ca si eu stau la receptie sa reclam. Scria negru pe alb sea side view. Dar pana la urma au rezolvat-o. Fara bani, fara nimic, au lasat turcii de la ei, ca sa nu mai faca "nebalcanicii" atmosfera in lobby. Deci sunt altii ,  si mai tari! Dar asa cum bine spuneai, eu sunt din Bucuresti ca localitate de adoptie. Si inveti sa te descurci cum poti! Ah, iar natiile nebalcanice (de ex. nemtii sau englezii, care "saracii" de ei o duc mult mai prost) platesc in Turcia mai putin decat platim noi, romanii, la acelasi hotel. Ai putea sa spui, bravo lor, daca au operatori de turism mai buni! Dar nu e chiar asa. E vorba pur si simplu de discriminare. De exemplu, unul din operatori, TUI , desi are in oferta RIXOS PREMIUM, nu vinde, repet, nu vinde acest hotel pt. cetateni romani. DERTOUR vinde RIXOS la un pret mai mare (126e/zi/pers. pt. cetatenii romani, 117e/zi/pers. pt. natiile nebalcanice), iar alte hoteluri, de ex. cele din lantul CORNELIA nu le vinde romanilor. In vestul Europei n-am avut insa nicio problema la rezervarea prin intermediul operatorilor enumerati.
Cred totusi ca iti faci prea multe crize de constiinta cu privire la tara din care, de altfel, provine notiunea de "bacsis". Dar niciodata n-as incerca asa ceva in vestul Europei (spaga la receptie ca sa-mi schimbe camera).

Pt.cobjob2000: In Italia, in cele mai multe restaurante, tip-ul e inclus in nota de plata ca serviciu. De aceea, de multe ori, italienii nu-si dau seama ca trebuie sa dea bacsis.

Edited by chrismo, 19 August 2009 - 20:49.


#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 chrismo, on 19th August 2009, 21:29, said:

Iti spun eu ce fac alte natii, cum ar fi de exemplu englezii, care sunt cei mai pretentiosi turisti dar si cei mai zgarciti la tip box sau alte asemenea. Au pretentii! Chiar daca nu au camera sea view, ci side view, fac scandal la operatorii lor de turism, cheama managerul etc., pt. simplul motiv ca sunt atat de plini de ei ca au impresia ca toata lumea e a lor si sunt atat de bolovani ca nici nu stiu ce cumpara (sau poate stiu?!). Acum 2 ani, la Delphin Palace, in timp ce eu dadeam tip la receptioner sa-mi dea sea view in loc de sea side view, o pereche de englezi, tineri de altfel (in jur de 30 de ani), facea scandal ca din gura de sarpe ca ei au platit sea view si sa li se dea sea view. Mi-au aratat si mie voucherul lor, crezand ca si eu stau la receptie sa reclam. Scria negru pe alb sea side view. Dar pana la urma au rezolvat-o. Fara bani, fara nimic, au lasat turcii de la ei, ca sa nu mai faca "nebalcanicii" atmosfera in lobby. Deci sunt altii ,  si mai tari! Dar asa cum bine spuneai, eu sunt din Bucuresti ca localitate de adoptie. Si inveti sa te descurci cum poti! Ah, iar natiile nebalcanice (de ex. nemtii sau englezii, care "saracii" de ei o duc mult mai prost) platesc in Turcia mai putin decat platim noi, romanii, la acelasi hotel. Ai putea sa spui, bravo lor, daca au operatori de turism mai buni! Dar nu e chiar asa. E vorba pur si simplu de discriminare. De exemplu, unul din operatori, TUI , desi are in oferta RIXOS PREMIUM, nu vinde, repet, nu vinde acest hotel pt. cetateni romani. DERTOUR vinde RIXOS la un pret mai mare (126e/zi/pers. pt. cetatenii romani, 117e/zi/pers. pt. natiile nebalcanice), iar alte hoteluri, de ex. cele din lantul CORNELIA nu le vinde romanilor. In vestul Europei n-am avut insa nicio problema la rezervarea prin intermediul operatorilor enumerati.
Cred totusi ca iti faci prea multe crize de constiinta cu privire la tara din care, de altfel, provine notiunea de "bacsis". Dar niciodata n-as incerca asa ceva in vestul Europei (spaga la receptie ca sa-mi schimbe camera).

Pt.cobjob2000: In Italia, in cele mai multe restaurante, tip-ul e inclus in nota de plata ca serviciu. De aceea, de multe ori, italienii nu-si dau seama ca trebuie sa dea bacsis.
Ai incercat sa cumperi de la TUI, de pe site, un hotel si nu ai putut? Eu chiar am facut rezervari si pe TUI si la DERTOUR, direct de pe site si nu m-a intrebat nimeni ce nationalitate am. Am platit cu VISA si mi-a venit voucherul prin posta sau e-mail in functie de timpul pe care-l mai aveam pana la plecare. Uite acum am facut o simulare pe TUI pentru Rixos Premium din Bodrum/Torba pt. o saptamana din 12.09 si ma costa 1362 EURO, nu mai trebuie decat sa introduc numarul cardului si sa platesc. Nu ma intreaba nimeni daca sunt roman sau patagonez. Deci nu inteleg.

#11
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 Pitzifelnic, on 19th August 2009, 22:13, said:

Ai incercat sa cumperi de la TUI, de pe site, un hotel si nu ai putut? Eu chiar am facut rezervari si pe TUI si la DERTOUR, direct de pe site si nu m-a intrebat nimeni ce nationalitate am. Am platit cu VISA si mi-a venit voucherul prin posta sau e-mail in functie de timpul pe care-l mai aveam pana la plecare. Uite acum am facut o simulare pe TUI pentru Rixos Premium din Bodrum/Torba pt. o saptamana din 12.09 si ma costa 1362 EURO, nu mai trebuie decat sa introduc numarul cardului si sa platesc. Nu ma intreaba nimeni daca sunt roman sau patagonez. Deci nu inteleg.

In afara de mesajul pe care ti l-am dat pe PM, sa stii ca si pe site-ul TUI  ti se cere nationalitatea: dupa PLZ/ORT, mai jos urmeaza LAND. Si fara nicio grija, m-am adresat si la alte agentii, nu numai cea care la care faceam referire in mail. Am primit ACELASI raspuns. TUI nu vinde RIXOS PREMIUM BELEK cetatenilor romani. Am ripostat ca e o aberatie, pt. ca sunt si alte agentii care vand RIXOS PREMIUM si mi s-a raspuns ca aceasta este situatia. Cea de a doua agentie, Marshall Turism, a fost cea prin intermediul careia am rezervat prin TUI (de data asta pe pretul de catalog pt. Germania) Cornelia Deluxe, pt. ca DERTOUR nu vindeau hotelul pt. Romania.
As vrea insa sa subliniez ca e prima oara cand am patit in 4 ani asa ceva de cand apelez la agentiile germane. Dar e la fel de adevarat si ca nu am rezervat decat in vest (Austria, Germania, Elvetia). Si am postat chiar pe Softpedia in mai multe randuri, foarte entuziasmata, despre superioritatea si seriozitatea agentiilor germane. Pentru ca atat TUI, cat si DERTOUR iti dau pe langa voucher o gramada de alte pliante despre zonele in care sunt hotelurile rezervate, harti, chiar si vignieta gratuita pt.Austria (pe care trebuie insa s-o ridici de la benzinarii pe care eu nu le-am putut localiza, atat cat inteleg eu germana, decat in zona "virtualei" granite germano-austriece), oferte si alte cele.

Edited by chrismo, 19 August 2009 - 22:11.


#12
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Eu una recunosc cu mana pe inima, am dat spaga la receptie (cate 10 eur) si in Grecia, si in Turcia, la hoteluri de 4* unde am avut regim all inclusive. Discret, bagati in pasaport. Turcii chiar se asteptau la asa ceva, asa am avut impresia, dar, oricum, nici grecul n-a "tusit".
Prin urmare, mi s-au dat 3 chei, sa-mi aleg camera care-mi place (in Grecia) si 5 chei, in Turcia. Pentru mine, a meritat. In Grecia pentru cei 10 eur in plus am obtinut un family room care era mult mai scump altfel. C-o fi corect sau nu, n-are sens sa mai discutam, ideea e ca o camera naspa iti poate strica intr-o proportie destul de mare concediul, mai ales daca te duci pe cont propriu sau prin agentie romaneasca! Asta pentru ca tour-operatorii straini isi protejeaza turistii si la cea mai mica nemultumire acestia ii suna, iar situatia se rezolva in doi timpi si trei miscari. Pe agentiile din Ro le doare-n fund daca turistii lor sunt multumiti sau nu. Sau poate nici acolo!

#13
Kitii

Kitii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2009
nu am avut rabdare sa citesc toate opiniile...insa eu nu am lasat niciodata bacsis (ca sa nu zic mai urat...spaga) la receptie.Cu toate astea ,am fost mereu tratata bine - sau binisor - de catre personalul hotelului/pensiunii unde am fsot cazata. Poate a fost noroc ,poate intamplare... ^_^

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate