Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 

nvidia firewall - ce este cu el

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,113
  • Înscris: 03.04.2005
Stimați forumiști

Făceam curat în birou și privirea mi-a căzut pe simpatica cutie de la Gigabyte Motherboard K8-NF9, placă ce o stăpânesc de vreo 2 luni. Între altele menționa pe cutie și Nvidia Firewall. Pe forum într-o discuție despre securitate s-a menționat ceva despre acest firewall dar discuția a ocolit complet acest subiect. Þinând cont că intru pe internet în limita a 30 de ore Dial Up Free și asta doar când chiar am nevoie de ceva, am urmat sfaturile voastre și folosesc Jetico Personal Firewall :kisstogether: , nu am probleme dar este plictisitor, până încarci o pagină transpiri așa că mă întreb: Dacă? Un articol așa de reușit în Chip 2/2005 pag. 40 și nimeni nu a spus că folosește așa ceva, voi cei versați în acest domeniu ce spuneți? Sau este ceva de genul Firewall-ului din XP (ca să citez pe cineva de pe forum, … o multitudine de linii de program care nu fac absolut nimic …)?

CE PÃRERE AVEÞI DE EL?

#2
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 11.10.2003
:huh: Chiar nu stie nimeni nimc despre acest firewall incorporat in chipseturile nf4???

#3
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Nu are sens sa folosesti un firewall hardware.Din pacate exista o anumita "legenda" despre firewalurile hardware si anume ca ar fi cu mult mai bune decat cele software.Lucruruile nu stau chiar asa.Firewalurile hardware, in general, au un asa numit calcai al lui Ahile, daca pot sa ma exprim asa, in sensul ca trateaza orice conexiune dinspre calculatorul tau spre internet ca fiind legitima ceea ce nu e deloc bine.Securitatea pentru un home user ar trebui sa se concentreze tocmai asupra acestui punct.E foarte important ca anumite aplicatii malitioase sa fie blocate cand incearca sa acceseze internetul si nu numai invers.De fapt acesta este cel mai important lucru in opinia mea.Un firewall care nu blocheaza conexiunile outbound (dinspre calculatorul tau spre internet) nu poate fi un firewall eficient si nu poate asigura o protectie buna.Firewalurile hardware se folosesc in general pentru protectia unei intregi retele, un firewall hardware poate fi un router de exemplu, si nu este indicat sa fie folosit de catre unj home user decat in combinatie cu unul software.Evident un firewall hardware poate fi eficient in anumite situatii, dar pentru un home user cel mai indicat ar fi unul software.
In concluzie un hardware firewall e in general o idee buna, insa nimeni nu se bazeaza doar pe asa ceva.Pentru un home user mult mai potrivit este un software firewall.Si oricum cel mai bun firewall hardware este un alt calculator intre calculatorul tau si internet.

#4
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 11.10.2003
@SE7EN   Pana acum foloseam firewallul xp sp2 dar acu vreo doua zile am descarcat driverul nvidia pt nforce4 6.70(am M/B Gigabyte k8nf-9) care la instalare mi-a propus instalarea nvidia firewall in locul celui implicit al windowsului. Dupa instalarea nvfirewall la orice prg care incerca sa acceseze internetul eram intrebat daca sunt de acord cu acel prg (ex. Internet Explorer, flashget, gamespy arcade, pana si bsplay-ul cand il puneam sa verifice o eventuala versiune noua a acestuia eram intrebat daca sunt de acord cu accesul spre net al acestuia) [banuiesc ca exact la asta te refereai ca nu ar face nvfirewall]. Dar ce nelamuriri am eu.... nu ar trebui sa il configurez in vreun fel ??? :huh: nu m-a intrebat nimic de porturi de conexiuni , etc nu ca m-as pricepe sa configurez asa ceva dar mi s-a parut suspect....am mai citit pe aici pe forum cum ar trebui setat un firewall si mi s-a parut coplicat. De ce sunt asa brusc interesat de securitate ...am de vreo 4 zile o conexiune non stop la net si sunt cam ingrijorat de problema securitatii. AV folosesc KAV personal cu licenta pe o luna din revista Chip.

Attached Files



#5
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
As vrea sa am placa nvidia cu chipset nforce4 dar din pacate lucrurile nu stau asa:D.Asa ca nu prea am cum sa te ajut cu setarile acestui firewall hardware, si evident nici nu am posibilitatea sa-l testez.Oricum sunt putini cei care folosesc acest firewall.Nu poate fi prea greu de configurat insa daca nu te pricepi o sa ai probleme.Lucruruile pot sta la fel in cazul unui firewall software insa in cazul acesta as putea sa te ajut eu sau altcineva.

#6
vronin

vronin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 17.11.2005
multi care au chipset nforce 4 pe placa de baza folosesc firewall-ul hardware, printre care si yo... deci care stie sa configureze firewall-ul sa dea nishte sfaturi...

#7
Daisuke

Daisuke

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 19.01.2004
Cateva informatii despre configurarea Nvidia Firewall aici:

http://www.broadband...07179~days=9999

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate