Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cum tai niste pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DominicDom

DominicDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.02.2006
Va salut cu respect,


am un teren in zona militari situat intre blocuri care are plantat pe el niste pomi vreo 7 la numar dintre care 2 nu e nevoie prea mare sa ii taiem.

imi puteti spune care sunt demersurile legale pentru a obtine autorizatie sa ii taie cineva?

va multumesc si astept un raspuns

#2
DominicDom

DominicDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.02.2006
va rog frumos chiar nu stie nimeni?

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,388
  • Înscris: 14.06.2006
Te duci la primarie si depui o cerere acolo.In 30 de zile is obligati sa-ti dea raspunsul. Mie mi-au taiat un copac din fata blocului dupa ce am depus cererea. Totul e gratis.

#4
DominicDom

DominicDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.02.2006
va multumesc pentru raspuns.

sunt putin surprins ca mie mi s-a cerut intre 7 milioane si 10 milioane pentru un pom taierea lui.

#5
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 December, on 11th August 2009, 18:03, said:

Mie mi-au taiat un copac din fata blocului dupa ce am depus cererea. Totul e gratis.
Era uscat sau putred?

Quote

sunt putin surprins ca mie mi s-a cerut intre 7 milioane si 10 milioane pentru un pom taierea lui.
Pai in cazul tau pomii sunt pe un teren privat, nu?

#6
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,966
  • Înscris: 09.12.2004
daca pomii sint pe domeniu public, ADP se ocupa de toaletare
daca e pe teren privat, nu cred ca ai nevoie de autorizatie, decit daca e nuc (asa stiu si eu din batrini, nu am verificat aceasta conditie, deci nu stiu daca e reala sau nu)

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,388
  • Înscris: 14.06.2006

 snitel, on 11th August 2009, 19:48, said:

Era uscat sau putred?
Nu! Era un copac normal, foarte inalt care ajungea pana la etajul 4.De fapt mai inalt. Si cand batea vantul puternic acest pom se legana.Era un copac tanar si puternic dar poti sa juri ca nu exista riscul sa se rupa?

#8
DominicDom

DominicDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.02.2006

 snitel, on 11th August 2009, 19:48, said:

Era uscat sau putred?
Pai in cazul tau pomii sunt pe un teren privat, nu?

 Evergreen, on 11th August 2009, 19:55, said:

daca pomii sint pe domeniu public, ADP se ocupa de toaletare
daca e pe teren privat, nu cred ca ai nevoie de autorizatie, decit daca e nuc (asa stiu si eu din batrini, nu am verificat aceasta conditie, deci nu stiu daca e reala sau nu)



da pomii toti sunt pe domeniul privat.

#9
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Nu stiu daca ati gasit asta sau nu, e dintr-un topic vechi cam de un an tot de pe Softpedia, in care se spune:

Si poate o sa mai fie cineva interesat de acest subiect am sa dau copy-paste la ceea ce scrie pe situl Primariei sector 1 (singurul unde am gasit aceste informatii complete): "Avizele de toaletare/defrișare arbori se eliberează de către compartimentul de specialitate al C.G.M.B.- Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement (tel.224.69.81) pentru vegetația situată în domeniul public și privat de pe teritoriul Municipiului București (cererile se depun la Registratura P.M.B, din bd. Regina Elisabeta nr. 16, sector 3, tel. 305.55.74 sau 305.55.00 int. 2000) cu excepția pomilor fructiferi pentru care avizul de defrișare se eliberează de către Direcția Generală de Agricultură și Dezvoltare Rurală – Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale (cererile se depun la Secretariatul D.G.A.D.R., cu sediul în bd. Regina Elisabeta nr. 47, sector 5)"


Poate o mai fi ceva de actualitate din ce s-a scris atunci...

#10
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
O masina de gaurit cu acumulator , un burghiu fi 10 mm si 20 cm lungime , 10 ml acid din baterie . Se da gaura pina la jumatatea copacului cel mult cu o usoara inclinatie sa nu curga acidul , se injecteaza cu o seringa acidul si se lasa citeva luni . Copacul se usca si atunci se depune cerere la primarie cum ca a devenit un pericol iminent in caz de vint/furtuna . In acest fel se scapa de taxe si aminari/tergiversari din partea celor care dau autorizatii .
Gaura data la 30-40cm de pamint este indetectabila  ;)  si totul pare "de la natura" . Situatie de care m-am batut si eu iar pina la urma cineva de la o intreprindere forestiera m-a invatat si chiar functioneaza .

#11
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 DominicDom, on 11th August 2009, 21:20, said:

da pomii toti sunt pe domeniul privat.
Daca nu este nici unul protejat de lege(cauta pe gogu)..ii tai si gata!Pomii de pe terenul tau iti apartin,faci ce vrei cu ei.

#12
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
te poti inspira si din concursurile padurarilor de pe eurosport :)
eventual ii poti chema pe nenii aia sa se antreneze, tu asiguri berea si ei 'traforaj -viteza' :)

#13
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
daca nu s nuci, rade-i maine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate