Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cum pot creste in inaltime?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ZACKflow

ZACKflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.08.2009
Salut...sunt  baiat am 14 ani si am 1.73  :D nu e prea rau dar vreau sa cresc cat mai repede pentru a merge la sala peste 1 an...as vrea sa ajung pe la 1.82-1.83 pana la anu...sper ca ma puteti ajuta

As mai vrea sa stiu daca e adevarata faza cu statu agatat de o bara...nush...nu prea pare reala dar as vrea sa stiu daca are rezultate :)

#2
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Ai abia 14 ani, unde te grabesti asa?

#3
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
http://www.google.ro...r...mp;aq=f&oq=

Treaba e genetica, sa nu te astepti la 10 centimetri... decat daca ti-e programat in  gene, altfel... operatie de alungire a oaselor scrie pe tine!

#4
ZACKflow

ZACKflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.08.2009
m-ar putea ajuta niste vitamine,exercitii sau poate un regim?
stretching-ul ajuta?

#5
Atac

Atac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.07.2007

View PostZACKflow, on 8th August 2009, 22:31, said:

Salut...sunt  baiat am 14 ani si am 1.73  :D nu e prea rau dar vreau sa cresc cat mai repede pentru a merge la sala peste 1 an...as vrea sa ajung pe la 1.82-1.83 pana la anu...sper ca ma puteti ajuta

As mai vrea sa stiu daca e adevarata faza cu statu agatat de o bara...nush...nu prea pare reala dar as vrea sa stiu daca are rezultate :)


Da. Dormi in debara atarnat de o bara.  :P

PS: Peste 2 - 3 ani o sa vii si o sa intrebi: ce sa fac sa nu mai cresc  :)  Dar pana atunci... foloseste bara!~

#6
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
sala ar trebui inceputa de la minim 16 ani... in nici un caz de la 15 ani cand oasele si cartilagele sunt inca intr-o stare fragila si tu pui greutati peste ele....

nu te grabi sa mergi la sala... poti lucra acasa , mai ales ca la varsta ta nu sunt recomandate exercitii izolatoare (gen: gantere pentru biceps, haltera pentru piept) astea sunt exercitii izolatoare la care lucreaza doar muschiul respectiv si sunt periculoase pentru un muschi inca neantrenat... daca ar fi sa mergi la sala abea dupa 2 luni ar trebui sa te apuci de exercitii izolatoare.
cum spuneam, poti lucra acasa exercitii generale(ex: flotari... la care lucrezi pieptul, tricepsul, umerii si abdomenul in acelasi timp si astfel nu creezi presiune pe un singur muschi, cum ai face lucrand cu haltera la piept)
zic sa renunti la gandu de sala pana ce nu faci 16 ani, si orice instructor ti-ar recomanda acelasi lucru... si nu te gandi ca daca lucrezi exercitii generale nu vor avea nici un efect... o sa fi surprins de cum arati dupa primele 2 luni.

uite ce ai putea face acasa:
flotari - pentru piept, triceps, umeri si abdomen
tractiuni(priza facandu-se cu palmele indreptate spre tine) - pentru biceps, deltoid si spate
abdomene - pentru abdomen
genoflexiuni - pentru picioare
fandari - pentru picioare si fese

daca te apuci de astea... intr-o zi faci flotari si tractiuni, in alta zi abdomene, genoflexiuni si fandari.
le lucrezi in serii(o serie = mai multe repetari la un loc) ... la inceput cate 3 serii a cate repetari poti... dupa primele saptamani treci la 5 serii

crede-ma ca nu se merita sa te duci la sala pana la 16 ani... ti-o spun din propria experienta si din alte cazuri pe care le cunosc in care au ajuns sa-si umple corpul de fracturi cei care au facut la varste fragede

p.s. daca ti asa mult sa te inalti(desi e foarte buna inaltimea pe care o ai mai ales la varsta ta) apucate de volei/baschet/handball si ia un mixt de vitamine(nu cu pumnul... o pastila la 2 zile)

Edited by iloveshaorma, 09 August 2009 - 11:25.


#7
Whiskey

Whiskey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 04.08.2009
Apuca-te de basket

#8
Atac

Atac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.07.2007
Hormoni de crestere  :coolspeak: Un metru pe an :thumbup:

#9
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008

View PostAtac, on 9th August 2009, 20:38, said:

Un metru pe an :thumbup:
:)))

#10
ZACKflow

ZACKflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.08.2009
ms iloveshaorma...deja m-am apucat de exercitii acasa si o sa mai astept pana la 16 ani cu sala...

#11
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
prietene ai 14 ani si 1.73 esti camila la anii tai

#12
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Faza cu inaltatul la baschet e vrajeala. Nu te duci la baschet daca VREI sa fi inalt ci te duci la baschest daca ESTI inalt. Parca a fost si demonstrata stiintific treaba asta acum cativa ani. Poate in cel mai bun caz dupa cativa ani sa te ajute sa te inalti cu un centimetru dar mai mult nu cred. Totul tine de gene. Oricum eu chiar ti-as recomanda sa te apuci de un sport adevarat (baschet,volei, inot, nu sala) - te dezvolti mult mai sanatos si armonios, si fara stimulente. Dar asta e alegerea ta. Mult succes.

#13
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Ce parere aveti despre rugby ? e bun ?

#14
ZACKflow

ZACKflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.08.2009
o sa ma apuc de inot

#15
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Buna alegere, si rugby e bun, te dezvolti foarte bine dar e mai greu cu o accidentare nasoala.

#16
UrbanStar

UrbanStar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2009
Eu la 16 ani aveam 1.85, acum am 18 ani si 1.91, e o treaba genetica aici dar e si vorba de mediul de dezvoltare, de mic mi-a placut fotbalul, jucam pe orice anotimp / teren / vreme s.a.m.d. Daca vrei cu adevarat sa cresti joaca basket, o sa cresti vazand cu ochii
PS: Nu basket din ala in care stai si arunci la cos, ci slam-uri, atacuri, sarituri, actiune.
Succes! :D

Edited by UrbanStar, 12 August 2009 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate