Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Romania- CEA mia Calda tara din Europa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Desi e vreme buna acum afara(29-30), incomparabil cu anii trecuti cand eram cred in Top 3 mondial la caldura.

Uitati-va pe Yahoo Weather la: PORTUGALIA 19-22 C
                                              Spania         22-27C

Adica tarile cele mai calde cica          

LA noi 30,31-32 grade in orase, zece grade peste portuigalia

Edited by vandemm, 03 August 2009 - 12:13.


#2
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
mare e gradina lui Dumnezeu....

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
turkmenistanul e in europa asa cum e romania in asia

#4
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Postbubalus, on 3rd August 2009, 13:15, said:

turkmenistanul e in europa asa cum e romania in asia
http://weather.yahoo...X/regional.html

Nu eu l-am pus. DE ALTFEL, nici un kk ca Romania n-ar avea ce cauta in Europa, dar tre sa traiasca si sclavii

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,889
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in primul rand mai du-te pe la orele de geografie sa vezi de unde este diferenat asta climatica intre tarile mentionate. iar ptr Turkmenistan, ce vrei ? Yahoo e in America. Aia abia daca stiu ce-i aia Europa. Greseala e a ta ca nu te-ai sesizat.

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
in primul rind ca termperatura nu se masoara in orase. in al doilea rind nu poti sa spui "temperatura in spania", de parca spania ar avea 1 hectar. in alt treilea rind saiturile de vreme sint fix pix

daca vrei sa faci o statistica de calduri, poti eventual sa iei citeva zeci de ani, sa faci o medie si sa compari

#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvandemm, on 3rd August 2009, 12:08, said:

Desi e vreme buna acum afara(29-30), incomparabil cu anii trecuti cand eram cred in Top 3 mondial la caldura.

Uitati-va pe Yahoo Weather la: PORTUGALIA 19-22 C
                                              Spania         22-27C

Adica tarile cele mai calde cica          

LA noi 30,31-32 grade in orase, zece grade peste portuigalia
Nu stiu ce spune Yahoo weather(nici nu cred ca e vreo "autoritate" in domeniul prognozelor meteo...) dar stiu ca in ultimii trei ani am masurat "pe viu" temperatura prin Spania si Grecia si in nici un caz nu era mai racoare ca la noi.Poate doar berea era mai rece si mai buna... :D

Edited by zuv, 03 August 2009 - 13:50.


#8
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Postzuv, on 3rd August 2009, 14:49, said:

Nu stiu ce spune Yahoo weather(nici nu cred ca e vreo "autoritate" in domeniul prognozelor meteo...) dar stiu ca in ultimii trei ani am masurat "pe viu" temperatura prin Spania si Grecia si in nici un caz nu era mai racoare ca la noi.Poate doar berea era mai rece si mai buna... :D

Nu te contrazic cu Grecia. Eu am testat pe pielea mea Spania. Si am observat ceva: temperatura la soare este fara discutie mai incomoda sa-i spun, decit la noi. In schimb, la umbra lucrurile se schimba radical. In Spania (Andaluzia), sa stai la umbra dupa-amiaza, in august, cu o bere in fata e cu adevarat o placere. Nu acelasi lucru il pot spune despre Bucuresti, unde a sta la umbra e cam acelasi drac cu a sta la soare... sigura diferenta e ca la soare trebuie sa porti ochelari :death: .

#9
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Cipru este cea mai sudica tara europeana. In mijlocul lui august te ia dracu de caldura in cipru. In extremitatea sudica (Limassol) are coordonate 34.40 latitudine nordica.

Daca se repede vreunu sa zica de Gibraltar, cea mai sudica extremitate din peninsula iberica, il anunt ca are coordinate 36.80N. Adica 250km mai la Nord.

Edited by SPF, 03 August 2009 - 16:02.


#10
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Postaljarreau, on 3rd August 2009, 16:51, said:

Nu te contrazic cu Grecia. Eu am testat pe pielea mea Spania. Si am observat ceva: temperatura la soare este fara discutie mai incomoda sa-i spun, decit la noi. In schimb, la umbra lucrurile se schimba radical. In Spania (Andaluzia), sa stai la umbra dupa-amiaza, in august, cu o bere in fata e cu adevarat o placere. Nu acelasi lucru il pot spune despre Bucuresti, unde a sta la umbra e cam acelasi drac cu a sta la soare... sigura diferenta e ca la soare trebuie sa porti ochelari :death: .

Oameni buni ,STIU ca  Turkmenistam nu e in Europa.  
DAR rahaturi ca Turcia, Cipru si Romania de exemplu ce cauta aici (asta vorbind ca si clima, ca la civilizatie se mai aduga inca)
  
  De vreme ce CLIMA DE acum, nu statistice de 100 de ani cum zicea cineva ma intereseaza. Ce cauta aceste tari TROPICALE ?

#11
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
De cand e Turcia rahat? Nici de Cipru nu as zice, dar Turcii prietene? Tu ai fost vreodata acolo? Sunt multe clase peste noi.

#12
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Raspuns:dintotdeauna
Turcia=Bazar. CA si CLIMA si CIVILIZATIE nu are ce cauta in Europa

Dar mai ales in Germania si toate tarile nordice nu stiu de ce sunt zeci de milioane de musulmani.
Si mia ales ca noi romanii suntem vazuti ca "auslander", care suntem un neam muncitor si cinstit.

#13
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pai pune serifule mana pe foarfeca si da Turcia afara din europa de pe harta. Sau strange-ti armata si cotropeste-i pe nemernici. Auzi la ei, ce tupeu au sa locuiasca in europa.

Vezi numai sa ai mai mult de 1 milion de soldati cat are armata turca.

#14
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postvandemm, on 3rd August 2009, 13:31, said:

http://weather.yahoo...X/regional.html

Nu eu l-am pus. DE ALTFEL, nici un kk ca Romania n-ar avea ce cauta in Europa, dar tre sa traiasca si sclavii
Postezi din Africa?  :huh:  Si ar fi bine sa te hotarasti: "kk ca Romania" sau "suntem un neam muncitor si cinstit". Ori tu, fiind in Africa, esti mai cu mot in frunte si te consideri a fi un neam intreg "muncitor si cinstit"?


aljarreau, diferenta consta in umiditate. Si in Italia era super-cald dar caldura o puteai suporta mai bine decat in Bucuresti tocmai datorita diferentei de umiditate.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,889
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand tarile respective au un climat Mediteraneean, ptr cei ce stiu ce inseamna asta. Romania are un climat continental.

#16
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postvandemm, on 3rd August 2009, 13:08, said:

LA noi 30,31-32 grade in orase, zece grade peste portuigalia
Asa, si?  :huh:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate