Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

cum sterg folder din public_html

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009
buna,

cine poate sa ma ajute cu un sfat. am instalat o aplicatie pentru creare site in public_html si acum vreau sa renunt.

problema mare: nu pot sa sterg folderele din public_html , foldere ce fac parte din aplicatia respectiva. pot strege doar fisierele din interior, dar folderul cu totul nu. deci chiar daca sterg tot continutul unuia dintre acestea el ramane acolo cu numele si.....ma scoate din minti.

mentionez ca nu sunt deloc maestra in domeniul web, host etc, dar.........nu ma gandeam sa intampin pb la stergerea unui folder. cine poate sa ma ajute ii multumesc foarte mult.

o zi frumoasa tuturor!

#2
xiro

xiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.07.2009
Ce sistem de operare folosesti, Windows, Linux...? Este calculatorul tau, ai acces direct la el, sau macar la consola ssh sau telnet, ii poti da restart de exemplu?
De obicei nu poti sterge un folder/director daca este accesat de alta aplicatie in acel moment sau daca nu ai drept de scriere in folderul parinte in Linux.

#3
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009
Multumesc mult pt ca incerci sa ma ajuti.

Folosesc windows xp home edition. Este calculatorul meu. Am un domeniu si ma ocup singura de tot. Adica am parolele si tot ce trebuie.
Nu stiu ce alt drept trebuie sa mai am si cum sa procedez sa il am.....

#4
xiro

xiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.07.2009
Aia cu drepturile de acces era pentru Linux. In XP ar trebui sa fie simplu sa stergi un folder. Banuiesc ca ai instalat serverul web Apache iar aplicatia era scrisa in Php ca majoritatea folosesc asta. Si inteleg ca ai sters/dezinstalat acea aplicatie din moment ce nu mai ai nevoie de ea. In cazul asta cred ca Apache-ul blocheaza stergerea acelui folder. Posibil sa fie si alte programe asociate serverului web ce ruleaza in background de genul php.exe sau perl.exe. Nu prea imi dau seama de configuratie si ce mai ai tu instalat pe acolo. Incearca sa opresti serverul web oricare ar fi el sa inchizi toate programele inutile deschise si dupa aia sa stergi acel folder; eventual fa asta dupa un restart. A... sau intra in Safe Mode... stii chestia aia cu F8 la bootare.
Credeam ca ai site-ul pe un server de hosting platit si era mai dificil dar asa... o solutie trebuie sa existe.
Fie vorba intre noi configuratia asta merge pentru teste dar in productie, un site ce apare pe internet... e preferabil un sistem de operare serios de genul Linux + Apache sau Windows Server + IIS care e destul de scump. Windows cu servere de Linux de genul Apache, Postfix, Bind... se zice ca nu e prea sigur. :thumbup:

#5
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009

View Postxiro, on 26th July 2009, 20:44, said:

Credeam ca ai site-ul pe un server de hosting platit si era mai dificil dar asa... o solutie trebuie sa existe.


din pacate (sau din fericire) am hosting platit , iar aplicatia a fost instalata direct in public_html. nu exista alta posibilitate. mai precis (ca nu e niciun secret) am instalat joomla si cum nu ma descurc deloc.....prefer sa sterg (sa dezinstalez)  :rolleyes:

#6
xiro

xiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.07.2009
Sorry! Nu prea mai am idei. Habar n-am cum lucreaza Joomla. Depinde si ce posibilitati de acces la fisiere iti ofera serviciul de hosting respectiv. Poti eventual sa-i intrebi pe administratori. Dar cred ca nu e nici o tragedie daca mai raman niste foldere pe acolo nefolosite.

#7
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009

View Postxiro, on 27th July 2009, 15:35, said:

Sorry! Nu prea mai am idei. Habar n-am cum lucreaza Joomla. Depinde si ce posibilitati de acces la fisiere iti ofera serviciul de hosting respectiv. Poti eventual sa-i intrebi pe administratori. Dar cred ca nu e nici o tragedie daca mai raman niste foldere pe acolo nefolosite.

merci mult pentru implicare. in final i-am rugat pe cei la care am hosting sa imi stearga tot, dar.....s-au mirat ca nu am putut sa sterg eu. m-a intrebat ce client ftp folosesc. si de aici.......s-a facut ceata. si acum ma chinui sa imi dau seama cum naiba au sters ei in cateva secunde si culmea,,,,,,cica ar fi trebuit sa pot si eu. Evident ca nu am mai insistat sa imi dea detalii. mi-a fost jena.

#8
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009
Am aflat cum se face. Era atat de simplu , dar cand nu te pricepi deloc .....

Trebuia doar sa folosesc Internet Explorer care este si client FTP (nu stiu daca ma exprim corect). Deci in loc sa scriu (in internet explorer) http://www.domeniulmeu.ro am scris ftp://ftp.domeniulmeu.ro si apoi am folosit userul si parola pe care le-am creat in CPanel. Inainte eu intram direct in cpanel si de acolo selectam "ftp", foloseam userul si parola si vroiam sterg si .....a fost imposibil.

Explicatiile le-am dat pentru cei care sunt zero in domeniu ca si mine.

Edited by gogorita, 28 July 2009 - 13:17.


#9
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
In CPanel trebuia sa intri in orice File Manager !, nu FTP, incearca si a isa vezi.
Dar cum ai urcat joomla acolo de prima data ?
Oricum, cauta si instaleaza Filezilla pentru data viitoare.

#10
double_b_phantom

double_b_phantom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 28.04.2005
sau in Windows XP: Start -> run -> adresa ftp ( ftp.domeniultau.ro ) -> in noua fereastra deschisa click dreapta -> login as

#11
gogorita

gogorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2009

View PostB3aT, on 28th July 2009, 18:13, said:

In CPanel trebuia sa intri in orice File Manager !, nu FTP, incearca si a isa vezi.
Dar cum ai urcat joomla acolo de prima data ?
Oricum, cauta si instaleaza Filezilla pentru data viitoare.

Multumesc mult pentru sfaturi. De fapt....asa am facut (dar cred ca nu am stiut eu sa ma exprim pentru ca sunt noua in domeniu) am intrat in file manager si acolo am introdus user si parola, am vazut toate folderele si fisierele, dar......a fost imposibil sa sterg programul instalat din public_html. Am putut sterge doar fisiere cu extensie, dar foldere a fost imposibil. Nu stiu de ce. Am tot citit pe toate forumurile pana am gasit solutia cu Internet Explorer (pe care nu il pre folosesc pentru ca nu prea merge).

Despre cum am instalat joomla: eu doar l-am ales din lista de programe pusa la dispozitie gratis de cei la care am hosting  (joomla,  wordpress si 2bevolution (ambele pentru bloguri), phpbb si simple machines forum (pentru forumuri), oscommerce si zencart (pentru magazine online) si o aplicatie webcalendar. Dupa ce am ales joomla , trebuia sa  scriu unde vreau sa fie instalat (pentru ca habar nu aveam ce si cum....nu am scris nimic, dar..... s-a instalat singur in public_html   :rolleyes: ).

Din pacate nu m-am descurcat deloc cu el. Pot sa scriu articole care se vad imediat pe site, deci sunt publice, dar nu pot cu nici un chip sa fac sa dispara celelalte date din main menu si alte chestii de pe acolo. Am sters cam tot dar tot apareau acolo.

In final am renuntat la el, apoi m-am incapatanat si l-am instalat din nou, de vreo cateva ori am procedat asa pana cand m-am declarat invinsa si am renuntat definitiv.





View Postdouble_b_phantom, on 28th July 2009, 18:18, said:

sau in Windows XP: Start -> run -> adresa ftp ( ftp.domeniultau.ro ) -> in noua fereastra deschisa click dreapta -> login as

Multumesc mult, voi incerca sigur si asta. Adevarul e ca in domeniul asta sunt zero si refuz sa cred ca chiar nu pot reusi cat de cat sa ma descurc. De-asta sunt receptiva la orice sfat (pe care il inteleg, desigur). Sunt copii care stiu sa faca toate astea si eu ....om in toata firea .... :angry: .....

Edited by gogorita, 29 July 2009 - 12:36.


#12
Flavius_Vidale

Flavius_Vidale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2009
eu iti recomand sa descarci Filezilla sau SmartFTP care sunt foarte bune si usor de utilizat.


Download Filezilla | Download SmartFtp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate