Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Home Theater Philips HTS9800W

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Dragomara

Dragomara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.07.2009
Acum aproape 3 luni am făcut prostia să-mi cumpăr Home Theater Philips HTS9800W pe care mi l-am dorit foarte mult, și pentru care am așteptat vreo 2 ani să mai scadă prețul. Nu am pic de experiență în domeniul audio HIFI, singura chestie care-a contat la Home Theater-ul ales a fost design-ul.
La mai puțin de 2 săpt au început să apară problemele. Cele 3 boxe din spate sunt wireless alimentându-se printr-un receiver IR, receiver care din timp în timp nu funcționează. După ce-am deconectat și reconecatat de zeci de ori cablurile, am schimbat și priza receiverul tot nu a funcționat. Am luat decizia să-l duc la service. Între timp un amic mi-a spus că în transmisa IR este afectată de obstacolele fizice dintre DVD și receiver. După ce-am scuturat și mutat receiverul (pe care-l montasem ca-n manual) boxele din spate s-au alimentat în sfârșit.

Problemele mele sunt următoarele:

-1) doar când ascult anumite CD/ DVD sunetul se aude în toate cele 6+1 boxe, majoritatea timpului sunetul se aude numai în boxele din față. din asta am tras concluzia că CD/ DVD trebuie înregistrate multichanel (sau cum s-o spune) pentru ca sunetul să fie Surround, nu?!

-2) nu pot muta, mări/ micșora subtitrările filmelor. la cele pe care le scriu eu situația e și mai tragică, unele nu sunt citite deloc de DVD, iar când aceasta se întâmplă fontul este foarte mic în comparație cu diagonala TVului (sau, cu un film pe DVD original). cineva mi-a recomandat să caut codecuri noi pe Net și să le instalez. pot face așa ceva și pe un DVD?! dacă da, cum și de unde să iau aceste codecuri?!

-3) pe site-ul de unde am cumpărat Home Theater Philips HTS9800W (eflamingo) la descrierea produsului era inclus și un port USD. eu nu am reușit cu niciun chip să dau de el. unde altundeva decât în spatele DVDului ar trebui să fie?!

-4) Home Theater Philips cică este full HDMI. ce înseamnă asta?! am văzut un locaș pentru cablul HDMI, însă nu mi s-a livrat ninciun cablu de acest gen. trebuie să-l cumpăr separat?! și cum să-l conectez, direct în TV (un LCD Samsung), sau unde?! decodor-ul pentru cablu TV (Dolce) are vreo legătură/ e afectat dacă TVul va fi conectat prin cablu HDMI cu DVDul?!

-5) cum obțin maximum din scula asta?! so far mi se pare că sunt pe drumul acela cu gropi pe marginea căruia e inscripția "aici sunt banii Dvs.".
:angry:

Help me, pls!  :worthy:  

Edited by Dragomara, 22 July 2009 - 18:54.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006
1. Caută în manual ce setări sunt disponibile în meniul audio și dacă face fals surround din stereo
2. Aria de video e un pic mai sus
3. Port USD cu siguranță nu are, dacă nu ai găsit un port USB înseamnă că nu are nici din ăla. Dacă are ți-l arată în manual, poate e pe sub vreun căpăcel.
4. Dacă nu ai primit cablu hdmi și vrei să conectezi pe hdmi evident că trebuie să cumperi un cablu. Receiverul ăla n-are de ce să comenteze, nu e pe euroscart? Legat de audio, dacă tv-ul nu știe decodare probabil trebuie să setezi din meniu pcm pe audio hdmi, vezi prin manual
5. Nu știu :) ce știu e că normal e "un topic - o problemă" și "fiecare problemă pe aria ei" ;)

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
1. Ai Surround si DolbyProLogicII pentru sursele stereo daca vrei sa ai sunet pe toate boxele. Daca vrei 5.1 real ai sigur nevoie de surse multicanal.
2. Codecuri in nici un caz eventual un firmware mai nou daca exista pe site la Philips. NU merita vezi punctul 5.
3. Am dat un search in manual si n-am gasit nimic despre USB, deci NU are.
4. Nu stiu unde ai vazut fullHD (1080p) dar in manual scrie ca suporta doar 1080i pe HDMI. E bine ca ai HDMI in si out . Iti poti schimba in curand STB-ul la Dolce cu unu HD care va avea si iesire HDMI si atunci il conectezi pe HDMI la HC. Cabluri HDMI iti cumperi ( desi la Dolce HD poate vei primi unu cu STB-ul) !
5. Sa-ti reamintesc ca suntem in 2009 si HC acesta este un model 2005 sau 2006 parca, deci da ai cam dat $ pe design in buna parte. Avand in vedere ca ai avut aproape 3000 lei buget era mult mai intelept daca mergeai pe un receiver AV si boxe 5.1 HiFi, acum asta e, daca boxele suna cat de cat si tie iti place cum arata incerci sa uiti de DVDplayer si folosesti un player HD ( gen Popcorn Hour) sau un HTPC sau un BluRay Player (conectate pe HDMI sau digital) pentru a avea semnal audio de calitate, multicanal ( si video HD).

Edited by MD, 23 July 2009 - 09:13.


#4
Dragomara

Dragomara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.07.2009
Offf... nu prea vorbim aceeași limbă, adică o să-mi ia ceva vreme până o să descopăr sensul termenilor tehnici.  :rolleyes:

Am recitit aseară cartea tehnică, și într-adevăr nu e menționat nimic despre portul USB. Însă dacă te uiți pe site-ul de unde l-am achiziționat, e-flamingo, vei avea aceeași supriză ca mine, adică acolo e menționat portul USB. Faza cool e că eu mi-am adus aminte de-asta la 3 luni după ce l-am cumpărat.  :angry: .

Mi-am dorit foarte mult scula asta, și cum am spus am așteptat vreo 2 ani să mai scadă prețul, oricum sunetul și design-ul fac toți banii. Sunt convinsă că ea poate mai mult decât știu eu.

Mâine mă duc să iau cablul HDMI. Întrebarea mea e: acest cablu îmi va îmbunătăți imaginea / sunetul numai când voi vedea filme/ asculta muzică pe DVD/ CD sau va îmbunătăți și calitățile semnalului cablului TV Romtelecom?! Ce fel de cablu HDMI să iau? Sunt toate la fel? Receiverul Dolce nu are mufă HDMI, ar fi trebuit să aibă sau nu?! Ce e ăla STB?!


PS: îmi cer scuze dacă întrebările mele par (sunt) tembele, mi-s novice.  :notangel:

Edited by Dragomara, 23 July 2009 - 18:27.


#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 08.08.2002
NU conteaza ce scrie pe site la flamingo ! Conteaza ce scrie pe site la philips, in manual si acum concret ca ai deja HC-ul, ce se vede. Deci in concluzie NU are USB !
Daca intrai pe forum inainte de achizitie era mult mai bine ...

Receiverul Dolce (Set Top Box) sau cum vrei sa-i spui pe care-l ai acum e SD nu stie HD nu are nici o iesire digitala pentru sunet, nu are HDMI. Deci deocamdata nu rezolvi nimic daca-ti iei cablul HDMI pt. receiver. In curand vor apare in oferta Romtelecom receivere HD pentru pachetul HD si la alea vei avea HDMI si probabil si iesire digitala. Asa cum ti-am mai spus s-ar putea sa primesti si cablu HDMI de la Romtelecom pt. STB.
Daca vrei un sunet mai bun ai nevoie in primul rand de surse de calitate ( CD audio, flac-uri sau eventual mp3 cu bitrate mare), filme cu DTS sau DD.
Cablu HDMI acum poti sa-l folosesti doar pentru conectarea cu LCD-ul dar asta nu te ajuta cu nimic pe partea de audio si ft. putin pe video. Cablu poti lua linistita unu ieftin de la un magazin de specialitate nu e mai mult de 20 lei un cablu de 2-3m.

Edited by MD, 24 July 2009 - 23:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate