Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?
 La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 

Turism de schimb?!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009
salut,

am vazut si auzit de acest tip de "turism" in filme! nu stiu daca l-am numit corect si de aceea va cer ajutorul. despre ce e vorba. turisti ca vor sa viziteze o locatie fac schimb cu o alti turisti care vor sa viziteze locatia din care un sunt cei di-ntai , avand astefel cazrea asigurata prin cazare reciproca! turistii respectivi postadu-si anunturile pe anumite site-uri de profil.  ma intereseaza denumirea acestui tip de turism si cateva site-uri atat din ro cat si us sau alte domenii!. in cazul in care nu s-a inteles ce am vrut sa spun pot sa revin cu un edit!
multumesc anticipat

#2
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
nu cred sa existe in realitate as ceva.
eu am intalnit totusi ceva de genul asta.
cand faceam rugby aveam o intelegere cu o echipa din anglia, ceva de genul barter. ei veneau la noi in tara si fiecare roman gazduia un englez acasa, dupa care plecam noi la ei prin acelasi procedeu de reciprocitate.

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostM22, on 21st July 2009, 13:18, said:

salut,

am vazut si auzit de acest tip de "turism" in filme! nu stiu daca l-am numit corect si de aceea va cer ajutorul. despre ce e vorba. turisti ca vor sa viziteze o locatie fac schimb cu o alti turisti care vor sa viziteze locatia din care un sunt cei di-ntai , avand astefel cazrea asigurata prin cazare reciproca! turistii respectivi postadu-si anunturile pe anumite site-uri de profil.  ma intereseaza denumirea acestui tip de turism si cateva site-uri atat din ro cat si us sau alte domenii!. in cazul in care nu s-a inteles ce am vrut sa spun pot sa revin cu un edit!
multumesc anticipat
Da, exista acest sistem si este foarte dezvoltat si bine pus la punct. Cel mai cunscut si mare site de profil este http://www.couchsurfing.org/
Te inscri si poti sa calatoresti stand la gazde locale... nu se face o reciprocitate directa, tu gazduiesti diversi couch surferi si stai la altii. Exista destul couch surferi romani.

#4
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009
Thx 2 all.

#5
zeus-iulian

zeus-iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.07.2005
cat de sigur este acest mod de a calatori? sau mai ales de a gazdui? intrebare tipic romeasca datorita tarii in care traim

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate