Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 

Apeluri din Franta catre Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adaflor

adaflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.06.2009
Care sunt cele mai avantajoase metode de a telefona din Franta catre Romania? Eu plec la Paris saptamana viitoare su am cauta pe net o cartela SIM cu preturi bune pentru apeluri internationale dar nu am gasit nimic. Stiu ca la Viena am luat o cartela si am vorbit acasa cu doar 6 centi pe minut. In Paris au asa ceva?

#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 adaflor, on 26th June 2009, 18:55, said:

Care sunt cele mai avantajoase metode de a telefona din Franta catre Romania? Eu plec la Paris saptamana viitoare su am cauta pe net o cartela SIM cu preturi bune pentru apeluri internationale dar nu am gasit nimic. Stiu ca la Viena am luat o cartela si am vorbit acasa cu doar 6 centi pe minut. In Paris au asa ceva?
daca ai acces la internet...cel mai ieftin este VOIP...

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 14.08.2006
Foloseste serviciile companiei Betamax. Unul dintre siteurile lor este http://www.voipraider.com/
Eu astazi mi-am incarcat prima oara codul la ei cu cardul si a mers totul perfect. Dupa Multe cautari pe internet zile intregi am ajuns la concluzia ca Betamax (firma care detine siteul, cu sediul in Germania) are cele mai bune tarife internationale.

#4
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005

 adaflor, on 26th June 2009, 19:55, said:

Stiu ca la Viena am luat o cartela si am vorbit acasa cu doar 6 centi pe minut.

Cartela SIM de bagat in mobil ? De la ce operator ?

Eu plec de fiecare data cu 2 telefoane:

- unul obisnuit, cu SIM MOBILSI (nr. de Marea Britanie) pe care sa fiu NUMAI sunat ; nu ma costa absolut nimic primirea apelurilor in UE
- unul cu WiFi si cu client de SIP configurat (EUROVOICE) de pe care sa sun unde gasesc wireless, la tarife mici (spre gratis) ; tot in telefonul asta am SIM-ul Cartela VODAFONE cu Passport activat

Edited by vladut_v, 26 June 2009 - 19:12.


#5
adaflor

adaflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.06.2009

 bubalus, on 26th June 2009, 20:00, said:

daca ai acces la internet...cel mai ieftin este VOIP...
Nu am acces la internet. Eu vreau o cartela SIM, asa cum am aratat ca am gasit la Viena

#6
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
De la ce operator ai gasit SIM-ul in Viena ???

#7
adaflor

adaflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.06.2009

 vladut_v, on 26th June 2009, 21:41, said:

De la ce operator ai gasit SIM-ul in Viena ???


Nu mai retin numele operatorului. Cred ca era un operator local. Oricum nu era un operator cunoscut. Cert este ca am gasit cartela pe Mariahilferstrasse, in apropiere de statia
Kranzgasse. In acea zona sunt mai multe magazine (vreo 10 - 20) cu astfel de cartele telefonice, fiecare fiind al altui operator. Am dat 11 euro pe cartela si avea 5 euro credit. Minutul de convorbire era de 6 centi pentru apel in telefonia fixa si 11 centi in telefonia mobila. Pentru apeluri in Bucuresti, pretul era de 4 centi/minut. Si inca ceva: cartela am luat-o in luna februarie 2009.‎

 vladut_v, on 26th June 2009, 20:06, said:

Cartela SIM de bagat in mobil ? De la ce operator ?

Eu plec de fiecare data cu 2 telefoane:

- unul obisnuit, cu SIM MOBILSI (nr. de Marea Britanie) pe care sa fiu NUMAI sunat ; nu ma costa absolut nimic primirea apelurilor in UE
- unul cu WiFi si cu client de SIP configurat (EUROVOICE) de pe care sa sun unde gasesc wireless, la tarife mici (spre gratis) ; tot in telefonul asta am SIM-ul Cartela VODAFONE cu Passport activat

M-am uitat pe site-ul EUROVOICE, dar nu am inteles mare lucru.

#8
adaflor

adaflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.06.2009

 meanman, on 26th June 2009, 20:00, said:

Foloseste serviciile companiei Betamax. Unul dintre siteurile lor este http://www.voipraider.com/
Eu astazi mi-am incarcat prima oara codul la ei cu cardul si a mers totul perfect. Dupa Multe cautari pe internet zile intregi am ajuns la concluzia ca Betamax (firma care detine siteul, cu sediul in Germania) are cele mai bune tarife internationale.
Eu vreau sa merg in Franta  si sa sun de pe mobilul meu in Romania. As vrea sa ocolesc rooming-ul caci este prea scump. Nu stiu cum sa folosesc VOIP. De fapt, recunosc ca este pentru mprima data cand am auzit despre aceasta. Sorry!
Am instalat VoipRaider (pe calculator), dar nu prea am inteles daca folosesc tel. mobil cu cartela de Romania (in Paris) imi ia si costul de rooming...
Am verificat si am vazut ca la hotelul la care stau au Wlan.
Va rog ajutati-ma cu informatii.

#9
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu folosesc Vodafone, pentru o jumatate de ora de vorbit intre Olanda si SUA am platit 150 de lei. Banuiesc, totusi, ca oamenii nu se intind asa la vorba de obicei.

#10
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005

 adaflor, on 27th June 2009, 11:31, said:

Eu vreau sa merg in Franta  si sa sun de pe mobilul meu in Romania. As vrea sa ocolesc rooming-ul caci este prea scump. Nu stiu cum sa folosesc VOIP. De fapt, recunosc ca este pentru mprima data cand am auzit despre aceasta. Sorry!
Am instalat VoipRaider (pe calculator), dar nu prea am inteles daca folosesc tel. mobil cu cartela de Romania (in Paris) imi ia si costul de rooming...
Am verificat si am vazut ca la hotelul la care stau au Wlan.
Va rog ajutati-ma cu informatii.

Ti-am raspuns si dincolo.

Nu poti sa suni de pe mobil si sa ocolesti ROAMING-ul decat daca:

1. Cumperi un SIM Prepay al unui operator local (cum sunt la noi Vodafone,Orange,Cosmote,Zapp) si atunci esti in reteaua lor (esti de al lor). Nu te vei afla in ROAMING, dar pentru a suna in Romania, vei suna evident INTERNATIONAL (deci alta bucurie). Pentru asta trebuie sa conosti ofertele lor.

2. Ai un telefon cu WiFi si folosesti internetul (gasit acolo gratis sau nu ; vad ca la hotel ai WiFi) pentru a suna VoIP cu ajutorul unui provider. Poate fi si cel de care ai vorbit mai sus si pe care il folosesti pe PC.

Daca n-ai un telefon cu WiFi, poti sa folosesti Laptop-ul exact in acelasi scop. Esti limitata insa, de existenta unei retele WiFi, in ambele situatii.

Edited by vladut_v, 27 June 2009 - 12:49.


#11
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Cred ca cel mai avantajos este sa pleci in Roaming cu Vodafone Passport activat si sa fii sunat din tara.
In felul asta, tu o sa platesti doar taxa de conectare, 0.75eur la fiecare 10 minute vorbite. Daca vorbesti de ex 30 de min, tu o sa platesti doar 0.75*3=2.25eur, ceea ce mi se pare foarte ok pentru roaming.
Sincer ma indoiesc ca o sa poti sa vorbesti international cu un operator local timp de 30 de min si sa platesti 2.25 eur (pt ca daca iti iei o cartela de acolo, cand suni in Romania o sa fie considerat apel international).

Tine cont ca asta este valabil doar pt cazul in care esti tu sunat. Daca suni tu, pe langa taxa pt cele 10 minute se adauga si tariful local pt priceplan-ul tau. (acelasi tarif pe minut pe care il ai cand suni cand esti in tara). Ai grija ca reducerile nu se aplica in roaming, deci chiar daca in tara ai minute gratuite in retea de ex, in roaming ele nu sunt valabile.

#12
adaflor

adaflor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.06.2009
Multumesc tuturor. M-am lamurit. In final, pentru a nu avea batai de cap voi folosi roaming-ul. E scump, dar e sigur. Oricum nu stau decat 2 saptamani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate