Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Care este cea mai excentrica vacanta pe care v-ati dori-o?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dumitru_nicolae_2007

dumitru_nicolae_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.06.2009
Care este cea mai excentrica vacanta pe care v-ati dori-o?

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Care este cea mai excentrică vacanță pe care v-ați dori-o?




O călătorie de șase luni pe un pachebot în jurul lumii! :coolspeak:

#3
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

View Postcopjob2000, on 3rd June 2009, 21:49, said:

Care este cea mai excentrică vacanță pe care v-ați dori-o?




O călătorie de șase luni pe un pachebot în jurul lumii! :coolspeak:

hhaha 3 ani in lumea larga ( cu avion, vapor, masina,... chiar si bicicleta uneori :)) cu scurte vizite acasa.. la fiecare 3 luni..(ce m-ar mai iubi toata lumea atunci :))) si cat de frumoase ar fii reintalnirile:))
ca destinatii cred ca sunt sute :))  :rolleyes:
ciao

Edited by laviniaelena21, 03 June 2009 - 22:01.


#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu, nu!
O croazieră de 6 luni, în jurul lumii!!!
În această perioadă nu vii acasă!

#5
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Hai sa raspund si eu ca e interesanta intrebarea. Bine las la o parte discutia cu "ce inseamna excentric" pentru ca ar insemna un topic separat, fara nicio finalitate. Ceea ce pentru unii excentric inseamna sa stea la plaja si sa nu faca nimic pe o insula din Caraibe, pentru altii inseamna sa strabata Irak-ul in convoaie militare, deci "excentric" e relativ de la caz la caz.

Cea mai excentrica vacanta pentru mine ar insemna sa ajung vreodata in unul din astea 2 locuri de care am auzit si pe care eu le consider o culme a excentricitatii:

1. Bhutan - cea mai misterioasa tara din Asia, poate chiar din lume. O monarhie absoluta in inima Hymalaiei care nu se oboseste sa se modernizeze si unde totul arata ca acum 200 sau 300 de ani. Oamenii si straiele lor de zi cu zi par desprinse din filme de epoca, aproape orice peisaj pe care l-am vazut cu Bhutan pare Photoshop, nu imi vine sa cred ca exista un loc de o asemenea frumusete pe lumea asta.
In plus e foarte excentric pentru ca Bhutanul e cea mai scumpa tara din lumea asta pentru un turist. In alte tari poti alege comfort mai putin ca sa mai strangi bugetul, in Bhutan exista o taxa zilnica ce trebuie platita de toti turistii de 200$ pe zi (care e drept ca include cazare si mancare in banii astia).
Oricum la cum arata tara aia, daca i-as avea/face rost foarte usor de ei, nu as mai tine cont.

2. Al doilea loc excentric din lumea asta unde mi-as dori sa calatoresc tine de o tara care mie imi provoaca fiori. Imi cer scuze lui Imperator ca m-am luat odata de tara asta si am spus ca niciodata nu as calca pe acolo. E vorba de Yemen. Ei bine am gasit un loc care tine de Yemen si in care ar fi visul meu absolut sa calc vreodata acolo dupa ce am citit despre el.
E vorba de arhipelagul Socotra, un fel de Galapagos in ceea ce priveste biodiversitatea. Din cele 800 de plante ce se gasesc pe insula, cam o treime le vezi numai acolo, iar peisajul creat de plantele alea  e unic in lume, iti dau senzatia de teritoriu extraterestru.
Copacii aia sub forma de umbrela nu par reali.
Uitati un link sa vedeti ce ati putea vedea in Socotra.

http://www.apropo.ro...ie-foto-3310239

Spre deosebire de Galapagos de care a cam auzit toata lumea din cauza lui Darwin, in Socotra ajung cam 1500 de turisti pe an. Mie mi se pare o culme a excentricitatii locul asta si sper sa nu ajunga sa fie distrus vreodata de turismul de masa.

Pentru mine oricare din astea doua locuri reprezinta cea mai excentrica vacanta pe care mi-as dori-o.

#6
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
turul complet al africii in 10 luni pe care probabil il voi face in 2011 cu overlandoasis.com

Edited by rottweiler2007, 04 June 2009 - 14:41.


#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
1. Bhutan - cea mai misterioasa tara din Asia, poate chiar din lume. O monarhie absoluta in inima Hymalaiei care nu se oboseste sa se modernizeze si unde totul arata ca acum 200 sau 300 de ani. Oamenii si straiele lor de zi cu zi par desprinse din filme de epoca, aproape orice peisaj pe care l-am vazut cu Bhutan pare Photoshop, nu imi vine sa cred ca exista un loc de o asemenea frumusete pe lumea asta.
In plus e foarte excentric pentru ca Bhutanul e cea mai scumpa tara din lumea asta pentru un turist. In alte tari poti alege comfort mai putin ca sa mai strangi bugetul, in Bhutan exista o taxa zilnica ce trebuie platita de toti turistii de 200$ pe zi (care e drept ca include cazare si mancare in banii astia).
Oricum la cum arata tara aia, daca i-as avea/face rost foarte usor de ei, nu as mai tine cont.





Să plătești atâția bani doar pentru a vedea sărăcie????
Dacă vrei, te îndrum eu în niște zone din România, unde poți să vezi sărăcia în toată splendoarea ei, gratis!!!

#8
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
o excursie pe Luna :)

#9
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postcopjob2000, on 4th June 2009, 16:16, said:

1. Bhutan - cea mai misterioasa tara din Asia, poate chiar din lume. O monarhie absoluta in inima Hymalaiei care nu se oboseste sa se modernizeze si unde totul arata ca acum 200 sau 300 de ani. Oamenii si straiele lor de zi cu zi par desprinse din filme de epoca, aproape orice peisaj pe care l-am vazut cu Bhutan pare Photoshop, nu imi vine sa cred ca exista un loc de o asemenea frumusete pe lumea asta.
In plus e foarte excentric pentru ca Bhutanul e cea mai scumpa tara din lumea asta pentru un turist. In alte tari poti alege comfort mai putin ca sa mai strangi bugetul, in Bhutan exista o taxa zilnica ce trebuie platita de toti turistii de 200$ pe zi (care e drept ca include cazare si mancare in banii astia).
Oricum la cum arata tara aia, daca i-as avea/face rost foarte usor de ei, nu as mai tine cont.





Să plătești atâția bani doar pentru a vedea sărăcie????
Dacă vrei, te îndrum eu în niște zone din România, unde poți să vezi sărăcia în toată splendoarea ei, gratis!!!
in bora bora platesti mult mai mult pt mult mai putin

#10
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postcopjob2000, on 4th June 2009, 16:16, said:

Să plătești atâția bani doar pentru a vedea sărăcie????
Dacă vrei, te îndrum eu în niște zone din România, unde poți să vezi sărăcia în toată splendoarea ei, gratis!!!

Daca tu expediezi atotcunoscator tara cu ecuatia simpla "Bhutan=saracie (si nimic altceva)", nu are rost sa detaliem discutia, eu nu ma obosesc.
Mi-am exprimat si eu o parere excentrica si atat.

Continuati, va rog.

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă tu expediezi atotcunoscător țara cu ecuația simplă "Bhutan=sărăcie (și nimic altceva)", nu are rost sa detaliem discuția, eu nu mă obosesc.
Mi-am exprimat și eu o părere excentrică și atât.
Continuati, va rog.





A fost mai mult decât o părere excentrică, dar mă rog, fiecare cu gusturile lui!
Nu are rost să te "obosești" pe aici, pentru că oricum ai făcut-o când ne-ai împărtășit visele tale!
Când ți-ai exprimat o părere, trebuia să realizezi că cineva poate (așa cum de fapt s-a și întâmplat) să își scrie părerea, care se prea poate să nu coincidă cu a ta!!!
Statul este locuit de populație de origine tibetană, dar de administrare și apărare se ocupă India.
Pe de altă parte de exemplu știai că locuitorii acestui stat sunt cotați ca cei maoi fericiți din Asia?
Este un stat interesant, cu multe locuri demne de vizitat, dar prețul pentru a o face, nu mi se pare atâr de mare, cât în van...adică poți vizita state similare, din punct de vedere al reliefului, culturii sau civilizației, la un preț la jumătate cel puțin...
Succes!

#12
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postdumitru_nicolae_2007, on 3rd June 2009, 20:28, said:

Care este cea mai excentrica vacanta pe care v-ati dori-o?

vreau sa ajung sa vad Taj Mahalul (India) si Macchu Picchu (Peru). scuze daca n-am scris corect numele capitalei incase.

#13
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Probabil o croaziera pana in punctul de scufundare al Titanicului si o scufundare cu survolare din submarin/batiscaf la acea adancime de 3000 si ceva de m.

La polul opus ar fi o escapada pe Everest.

Printre altele imi plac excursiile tematice, ca de exemplu: turul gradinilor zoo din Europa ; turul parcurilor de distractii extreme din SUA, etc ...

#14
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Antarctica. Sunt tot felul de croaziere din sudul Americii de Sud.

#15
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Orice vacanta mai lunga de 12 zile mi s-ar parea excentrica! Poate fi oriunde! Daca ar fi de-o luna, ar fi chiar super-excentrica! Eventual sa fie si fara mobil...

#16
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
In America Latina. Chiar este The Land of Choise, fara bascalie.

#17
sashaa21

sashaa21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.06.2009

View PostPitzifelnic, on 14th June 2009, 12:57, said:

Orice vacanta mai lunga de 12 zile mi s-ar parea excentrica! Poate fi oriunde! Daca ar fi de-o luna, ar fi chiar super-excentrica! Eventual sa fie si fara mobil...


subscriu in totalitate, ba chiar as mai taia ceva din cele 12 zile, caci niciodata, dar niciodata nu am avut o vacanta mai mare de 7 nopti/8 zile, consecutiv!
ma refer aici la perioada de dupa copilarie, adolescenta, adica dupa ce m-am maturizat(oare?) :lol:
excentric???????
pai, pentru mine, excentric=orice loc in care am privilegiu' sa ajung, sa cunosc, sa vad, sa incerc sa inteleg si sa mai si raman cu ceva din toate!

#18
cia3194

cia3194

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.02.2007
Mi-ar placea tare mult un circuit in Islanda...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate