Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Autoritatea Nationala a Vamilor !

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
Intrebare mea este in felul urmator : Au dreptul sa te opreasca in trafic pentru control, fara politie ?
Din cate am inteles ei au noi competente privind controlul produselor din domeniul accizelor.
Adica ei pot sa verifice persoanele jurdice sau fizice care desfasoara activitati de productie, imbuteliere, ambalare, primire, detinere, depozitare si/sau expediere, comercializare a produselor accizabile, dar partea cu control operativ si inopinat mi-e ambigua.

De ex, eu fac Bucuresti-Cluj cu un Ford Transit (duba), vad Vama pe la Brasov, sunt obligat sa opresc daca imi fac semn ? Ei fiind neinsotiti de politie.
Poate sunt cu Garda Financiara ?
Exemplul asta l-am dat pentru ca un amic de-al meu face drumul asta saptamanal cu o duba, si a vazut sapt. trecuta Vama oprind o alta masina pt control.

Ce compententa au ei in acest sens ?

#2
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 kapio, on 29th May 2009, 14:02, said:

Intrebare mea este in felul urmator : Au dreptul sa te opreasca in trafic pentru control, fara politie ?
Din cate am inteles ei au noi competente privind controlul produselor din domeniul accizelor.
Adica ei pot sa verifice persoanele jurdice sau fizice care desfasoara activitati de productie, imbuteliere, ambalare, primire, detinere, depozitare si/sau expediere, comercializare a produselor accizabile, dar partea cu control operativ si inopinat mi-e ambigua.

De ex, eu fac Bucuresti-Cluj cu un Ford Transit (duba), vad Vama pe la Brasov, sunt obligat sa opresc daca imi fac semn ? Ei fiind neinsotiti de politie.
Poate sunt cu Garda Financiara ?
Exemplul asta l-am dat pentru ca un amic de-al meu face drumul asta saptamanal cu o duba, si a vazut sapt. trecuta Vama oprind o alta masina pt control.

Ce compententa au ei in acest sens ?
HOTĂRÂRE   Nr. 707 din  7 iunie 2006
pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Codului vamal al României

...........
ART. 598
    (1) În afara birourilor vamale pot fi create posturi fixe sau mobile pentru realizarea supravegherii și controlului vamal în trafic de către echipele mobile aparținând autorității vamale.
    (2) Autovehiculele de serviciu utilizate de echipele mobile pentru supravegherea și controlul vamal în trafic, vor fi echipate cu dispozitive speciale de avertizare luminoasă și sonoră și vor avea inscripționate vizibil "VAMA/CUSTOMS" pe capotă și portbagaj iar pe portiere sigla Autorității Naționale a Vămilor.
    Aceste autovehicule pot avea instalate și dispozitive luminoase cu mesaje variabile destinate atenționării participanților la trafic.
    (3) Mijloacele speciale de avertizare luminoasă și sonoră se certifică sau se omologhează de autoritatea competentă, potrivit legii.
    (4) Pentru siguranța derulării acțiunilor de supraveghere și control vamal în trafic, locurile în care sunt instalate posturi fixe sau mobile, vor fi semnalizate și marcate corespunzător cu indicatoare de avertizare și conuri de dirijare iar pe timpul nopții vor fi dotate suplimentar cu dispozitive de semnalizare cu lumină intermitentă de culoare galbenă.
    (5) Oprirea autovehiculelor în vederea efectuării controlului de către echipele mobile, se efectuează folosind semnalele specifice în conformitate cu normele legale prevăzute pentru circulația pe drumurile publice.
    (6) Personalul vamal care prin atribuțiile de serviciu execută misiuni de supraveghere și control vamal în trafic este obligat să poarte echipamentul special din dotare, care are inscripționat pe spate VAMA/CUSTOMS și pe mâneca brațului stâng sigla Autorității Naționale a Vămilor. Pentru identificare se va purta pe partea stângă a pieptului ecusonul cu numărul personal.
.........
ART. 600
    În exercitarea atribuțiilor de control vamal, autoritatea vamală abilitată are dreptul de a realiza următoarele activități pe întregul teritoriu național:
    a) efectuarea de investigații, supravegheri și verificări în cazurile în care sunt semnalate încălcări ale reglementărilor vamale;
    B) verificarea de registre, evidențe financiar-contabile, orice înscrisuri, inclusiv cele pe suport informatic care au legătură directă sau indirectă cu bunurile importate, exportate sau tranzitate pe teritoriul vamal al României;
    c) prelevarea de probe din mărfurile supuse controlului vamal pentru a fi analizate în laboratoarele proprii sau agreate în vederea identificării și expertizării acestora;
    d) când consideră că prin încălcarea reglementărilor vamale au fost săvârșite infracțiuni, sesizează organele de urmărire penală competente.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Agenții vămii pot face controale în trafic, dar pentru ca să nu existe unii care să comenteze, sau să vocifereze, că așa se procedează în România (NU ROMÂNICA, cum mă enervează la culme cei care folosesc acest termen), sunt însoțiți mai mereu de agenți de poliție...
Ca să fie tacâmul complet, din echipă mai fac parte (opțional) și comisari ai gărzii financiare!!!

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Numai in Romania se poate asa ceva. Adica o unitate cu specializare stricta - VAMA la punctele de intrare in tara - a capatat in 2006 obligatii de servici pe intregul teritoriu al tarii. Aia de la Garda Financiara ce mai fac, se bat de muste?

In fine, este o dovada a birocratiei scapate de sub control.

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Unitățile vamale acționează și în interiorul țării!
Altfel cum se controlează (văm...ește) un colet primit din străinătate?

Unitățile vamale acționează și în interiorul țării!
Altfel cum se controlează (văm...ește) un colet primit din străinătate?



Asta este chiar culme!!!
Ce are programul ăsta?????
De ce nu ți se permite să scrii termenul pentru activitatea de control vamal - vămuire?

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Din cate am vazut p-aici prin zona, fac controale in trafic atat cei de la Vama cat si cei de la Politia de frontiera. Ce-i drept ca pe aia de la vama i-am vazut foarte rar. Da' probabil prin mijlocul tarii, unde nu exista Politia de frontiera, ies mai des la inaintare.

Edited by clara_spiele, 03 June 2009 - 15:38.


#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Din câte am văzut p-aici prin zonă, fac controale în trafic atât cei de la Vamă cât și cei de la Poliția de frontieră. Ce-i drept ca pe ăia de la vamă i-am văzut foarte rar. Da' probabil prin mijlocul țării, unde nu există Poliția de frontieră, ies mai des la înaintare.




Este normal să se facă astfel de controale, pentru că în caz contrar, România poate deveni un paradis al contrabandiștilor!

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De ce sa devina? Ca nu isi fac datoria cum trebuie la vama? Ca nu isi fac datoria granicerii? Ca nu isi fac datoria organele de control fiscal existente in teritoriu?
Ce te face sa crezi atunci ca vor rezolva ceva in mijlocul tarii (vamesii)?

Edited by SuperDuper, 05 June 2009 - 00:34.


#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De ce sa devină? Că nu își fac datoria cum trebuie la vamă? Că nu își fac datoria grănicerii? Că nu își fac datoria organele de control fiscal existente în teritoriu?
Ce te face să crezi atunci că vor rezolva ceva în mijlocul țării (vameșii)?






1. Când pleci sau vii în țară și vezi că ești al nu știu câtelea la o coadă lungăăăăă, o să începi să te întrebi de ce nu se mișcă mai repede cu controlul vamal și al actelor???
2. Cum ai ajuns la concluzia că nu se face cum trebuie datoria la vamă?
3. Grănicerii au alte atribuții... nu controlul vamal...
4. La punctele de trecere a frontierei există ca funcționari ai statului, vameși și polițiști de frontieră.... grănicerii este altăceva!
5. Cum ai concluzionat că "organele de control fiscal existente în teritoriu" nu își fac datoria? Apropo, aceste "organe de..." nu au atribuții de serviciu în controlul vamal...
&. Ceea ce mă face să cred că se va rezolva ceva în mijlocul țării, este.... experiența! :naughty:

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu am mentionat nimic de politia de frontiera, aia verifica numai actele, nu si bagajele. Vamesii verifica bagajele si motivul ca "este aglomeratie la intrare" nu justifica mutarea lor la Brasov. Cum adica, nu au putut sa opreasca traficantii la Otopeni si ii vor gasi asa, tam-nesam pe strazile patriei?
Pe urma daca sunt traficanti s epresupune ca vor sa valorifice acele bunuri traficate - acolo intervin organele de control in teritoriu, ce este mare filozofie? Ai acte de la vama, esti bun, nu ai, ti se confisca marfa si se face dosar penal (eventual)... Nu vad care ar fi aportul vamesilor care opresc masinile pe strazi in Brasov.

Edited by SuperDuper, 10 June 2009 - 02:03.


#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu am mentionat nimic de politia de frontiera, aia verifica numai actele, nu si bagajele. Vamesii verifica bagajele si motivul ca "este aglomeratie la intrare" nu justifica mutarea lor la Brasov. Cum adica, nu au putut sa opreasca traficantii la Otopeni si ii vor gasi asa, tam-nesam pe strazile patriei?
Pe urma daca sunt traficanti se presupune ca vor sa valorifice acele bunuri traficate - acolo intervin organele de control in teritoriu, ce este mare filozofie? Ai acte de la vama, esti bun, nu ai, ti se confisca marfa si se face dosar penal (eventual)... Nu vad care ar fi aportul vamesilor care opresc masinile pe strazi in Brasov.






Vameșii nu pot verifica toate bagajele sau mărfurile care intră într-o țară, drept pentru care se practică astfel de controale, mai ales în regim inopinat!
Pentru contrabandă sancțiunea este închisoarea, nu amenda contravențională!
Vameșii nu opresc mașini! O fac polițiștii care verifică actele, iar apoi vameșii efectuează controlul mărfii!!!
Ce e greu de înțeles???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate