Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Intrebare!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Alexxx_2cute4you

Alexxx_2cute4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.09.2007
Salut.
Am si eu o intrebare,daca poate cineva sa-mi raspunda...?
Acum ceva vreme am primit o amenda contraventionala....nu mai intru in detalii,o mare porcarie!
Din diverse motive n-am avut timp sa fac contestatie, acum intrebarea: exista vreo limita de timp in care trebuie sa platesc amenda? Se face munca in folosul comunitati?

Va multumesc,astept raspunsuri! ^_^

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nici o limita. Poate ai sansa sa treaca termenul de prescriptie si sa nu platesti nimic. Totul e sa nu ai nevoie in tot acest interval de vreo adeverinta de la fisc/primarie.
Si daca ai nevoie de vreun act de la ei in acest interval, amenda se poate plati oricand. Sanctiunea ramane pecuniara, iar cuantumul nu se modifica.

Edited by clara_spiele, 26 May 2009 - 20:11.


#3
Alexxx_2cute4you

Alexxx_2cute4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.09.2007
Multumesc frumos! M-am lamurit!

#4
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
ORDONANȚĂ   Nr. 2 din 12 iulie 2001
privind regimul juridic al contravențiilor

..........

Art. 25
.....(3) În situația în care contravenientul a fost sancționat cu amendă, precum și dacă a fost obligat la despăgubiri, o dată cu procesul-verbal, acestuia i se va comunica și înștiințarea de plată. În înștiințarea de plată se va face mențiunea cu privire la obligativitatea achitării amenzii la instituțiile abilitate să o încaseze, potrivit legislației în vigoare și, după caz, a despăgubirii, în termen de 15 zile de la comunicare, în caz contrar urmând să se procedeze la executarea silită.

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Daca totusi s-a implinit termenul de prescriptie? Cat a trecut de la primirea amenzii?

#6
Alexxx_2cute4you

Alexxx_2cute4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.09.2007

View Postclara_spiele, on May 26 2009, 20:27, said:

Daca totusi s-a implinit termenul de prescriptie? Cat a trecut de la primirea amenzii?

Lusta asta pe 4 am primito!

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Pe 4 mai, anul curent, deci.
Poti s-o platesti si astazi. Daca amani plata, foarte probabil sa primesti acasa o somatie, in cadrul procedurii de executare silita. Cand, nu se stie. Ori o platesti acum, ori cand primesti hartia, tu iti faci socoteala cu banii.

#8
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
E bine că se discută și despre prescripția executării sancțiunii cu amendă, dar s-ar putea să mai fie câte unii care nu știu cât e acest termen și când începe să curgă. Un indiciu:

O.G. nr. 92/2003  republicată (Codul de procedură fiscală), art. 131:
„Inceperea termenului de prescriptie
(1) Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.
(2) Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale”.

#9
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostDhaukos, on 28th May 2009, 20:24, said:

E bine că se discută și despre prescripția executării sancțiunii cu amendă, dar s-ar putea să mai fie câte unii care nu știu cât e acest termen și când începe să curgă. Un indiciu:

O.G. nr. 92/2003  republicată (Codul de procedură fiscală), art. 131:
„Inceperea termenului de prescriptie
(1) Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.
(2) Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale”.
Da asa este. Multi au impresia ca si aici se aplica termenul general de trei ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate