Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Imnul furtului Romaniei Comice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iceuniq

iceuniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.05.2009
Desteapta-te,romane,din somnul cel de moarte
In care te-adancira barbarii de parlamentari
Acum ori niciodata croieste-ti alta soarta
La care sa se-nchine si cruzii tai rommani

Acum ori niciodata sa aratam la lume
Ca-n aste minti marunte,e minte de roman
Si ca'n a noastre ganduri pastram o amintire
A tot ce'a insemnat vreodata sa fii mandru ca esti roman

Inalta-ti lata frunte si cauta'n orase
Cum stau ca brazii in munte gunoaie sute de mii
Si uitete la alesi si la alor case
Deputati,hoti si restul,cum fura de la altii

Priviti,marete nume,Basescu,Boc lor le convine
Romana natiune e a voastra de tot
Cu buzunarele pline,ne vorbiti de bine
Inecativa'n alcool cu legi cu tot

Pe voi va nimicira a presei rautate?
Dar cine cheltuira in bar bugetu?
Dar noi ca va priviram zi si noapte
Cum conduceti tara aratand cu degetu?

O mama chinuita pentru copii nu are bani
Si cere'n ajutor o mana de la voi
Dati explicatii ca niste golani
Ca nu aveti bani si dati vina pe noi

De fulgere sa piara, de trasnet si pucioasa,
Oricare ar mai incerca sa fure in acest loc
Cand patria sau mama,cu inima duioasa,
Ne cere ajutor ,sa fie lovit, sa il uitam de tot

Ne-a ajuns cutitu'n oase de foame si saracie
A carui plagi fatale zi de zi le simtim
Minciuni promiteti multe si cate'or sa mai fie?
Dar martor ne e Domnul ca in veci nu le inghitim

Plini de nepotisme pe fatza ne mintiti
Cu a voastre texte in lume sa pieriti
Caci toti stim ca trageti la ciolan
Dar printre picaturi,mai scapti si noua un ban!

Preoti,cu cruce'n frunte,credincios de fel
Asculta in altare Guta si Eminem
Dascalii ce-ti erau parinti uneori
In sali de clase abuza de minori

Romani din toata lumea,acum ori niciodata
Strigati cu rasputere peste granite s'auda
Caci romania a disparut,este pe harta
Dar spun cu durere'n suflet..Romania a fost furata


Autor: cKy(eu)
Scop:Ganduri reflectate la realitatea de acum

#2
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007
Mai bine iti puneai mintea la contributie sa faci ceva constructiv.

Nu m-as lauda cu "opera".

#3
iceuniq

iceuniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.05.2009
Ideea nu a fost sa compun eu ceva.Ci doar sa adaptez versurile eroice de demult la realitatea de acum!

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postnano2k, on May 26 2009, 17:42, said:

Mai bine iti puneai mintea la contributie sa faci ceva constructiv.

Nu m-as lauda cu "opera".

la 15 ani in plictiseala, ce pretentii ai

amice compozitor, un ochi critic :

1.nu e fun, nu e nici serioasa
2.e praf la rima, ritm, masura
3.e o porcarie

persevereaza, dar daca tot nu-ti iese, ar fi bine sa te si opresti la un moment dat

Edited by spare-me, 26 May 2009 - 16:45.


#5
iceuniq

iceuniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.05.2009
Nu m-am laudat cu "opera" nici nu am sa ma laud!Ce constructiv sa compun?Eu nu am compus nimic doar am modificat!!!
Cand compun eu atunci imi asum responsabilitatea!Cand "editez" sunt doar rezultate proaste,ironice samd!
Am spus eu ca vreau sa mi se acorde Nobel-ul ?

#6
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Posticeuniq, on May 27 2009, 23:03, said:

Nu m-am laudat cu "opera" nici nu am sa ma laud!Ce constructiv sa compun?Eu nu am compus nimic doar am modificat!!!
Cand compun eu atunci imi asum responsabilitatea!Cand "editez" sunt doar rezultate proaste,ironice samd!
Am spus eu ca vreau sa mi se acorde Nobel-ul ?

Din perspectiva mea (consider-o aiuristica daca doresti), a modifica, imita, altera cuvinte, sensuri este un nonsens.
Chiar si asa, daca ar fi o "opera" constructiva, as aprecia-o. Adica sa fie ceva care, chiar "editezi" altceva, sa aduca un plus pentru cel care citeste.
Si asa suntem destul de inconjurati de nonvalori si nonsensuri.

Eu nu te critic, vreau doar sa iti transmit urmatorul mesaj:
Incearca in viata sa aduci mereu ceva bun, care sa te ajute pe tine si pe cei din jurul tau, dar fara sa defaimezi alte persoane.

Iarta-mi apucaturile de "babalac". Am 32 de ani, nu stiu tu cati ai, dar poate o sa obtin o minima rezonanta in constiinta ta spunandu-ti ca daca razi de romani, atunci razi de tine insuti. Personal, sunt ok ca sunt roman. Nu pot sa zic mandru pentru ca prin simplul fapt ca te-ai nascut roman, neamt, francez, etc nu poti sa decretezi ca poti fi sau nu mandru.
Poti fi mandru in schimb de faptele tale, de ceea ce faci si lasi in urma ta.

Inca o data imi cer scuze pentru mica lectie de dirigentie, insa este foarte important modul in care noi ne privim pe noi insine. Niciodata nu o sa ne ridicam de la genunchele broastei daca niciodata nu ne vom imagina mai sus decat ceea ce suntem.

Numai bine.

#7
iceuniq

iceuniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.05.2009
Am 22 deacum,nu ma supar pentru "dirigintie".Nu am vrut sa aduc nici un plus "operei",rima,ritmul etc daca lipsesc la mine lipsesc si in Imn pentru ca in general am schimbat doar sensul nu si rima!
Eu sunt mandru de mine,ce am realizat pana la varsta asta si ce incerc sa mai realizez.Nu sunt multe dar intr-o tara ca asta te mandresti si daca reusesti sa iti asiguri singur banii de chirie sau factura la telefon(nu e cazul meu e doar un exemplu).
Mandru ca sunt roman?Nu prea,mandru ca avem o tara frumoasa?Da sunt!Dar ca sunt roman nu prea sunt mandru,pai cat sa ne mai mandrim cu istoria?Istoria s-a dus,se naste alta plina de... acum de ce as mai fi mandru?Sa fiu mandru ca accept sa privesc cum sunt mintit si vandut?
Iar acest "pamflet" de Imn ce l-am editat,nu este o opera,nu este gandit,analizat,etc.Asta am simtit eu ca trebuie schimbat si asta am schimbat.Cat despre rima si ritm am mai spus,sunt cele "originale" in mare parte!
Nu am obiceiul sa ma mandresc cu nimicuri.
Si multumesc domnule "babalac",glumesc:).Chiar  nu m-am suparat deloc si apreciez critica!

Poate am sa postez ceva ce intradevar este compus de mine.Pe site este deja postat,e cu iz politic,frustrat de ce se intampla in jur,infuriat de ce vad la TV si noi stam neputinciosi!

Edited by iceuniq, 28 May 2009 - 10:26.


#8
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Posticeuniq, on 28th May 2009, 11:23, said:

Poate am sa postez ceva ce intradevar este compus de mine.Pe site este deja postat,e cu iz politic,frustrat de ce se intampla in jur,infuriat de ce vad la TV si noi stam neputinciosi!

Asa da.
Una e sa te infurii pe ceva concret, argumentabil, si alta e sa ne bagi pe tot in aceeasi oala.
Eu incerc sa-ti spun tie si tuturor cu care am ocazia sa dezbat anumite subiecte ca daca generalizezi o meteahna, un defect, la nivelul unei societati (cazul de fata, societatea romaneasca), atunci musai trebuie sa te incluzi si pe tine.

Daca nu iti convine sa fii inclus, atunci musai trebuie sa specifici clar si concis la cine te referi.
M-ai surprins placut cu maturitatea cu care ai acceptat critica. De obicei oamenii nu stiu sa aleaga ceea ce este constructiv dintr-o critica si, eventual, sa si-o insuseasca. Deci pt asta te felicit.

Si daca tot esti inversunat, iti recomand sa vizitezi acest blog regulat: http://schimbarea.blogspot.com/
Iar daca esti din Bucuresti, iti recomand sa participi la aceasta intalnire: http://schimbarea.bl...u-totii-la.html

Si daca esti super-suparat, anuleaza-ti votul. Ai instructiunile la aceleasi adrese.

PS: nu uita, cand critici sa critici constructiv.

Succese.

#9
iceuniq

iceuniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.05.2009
Nu sunt super suparat:))
Sunt doar suparat de viitorul ce il avem.Si eu zic ca oricum suntem toti in aceeasi oala.Cei ce traiesc bine pe plan material nu fac prin cai cinstite sau daca mai sunt si raritati de gen se pot considera norocosi.
Nu sunt din Bucuresti ci din Galati!
Uite aici pot fi criticat 100% tot ce am scris imi apartine.Este ceea ce am simtit sa scriu pe moment Pe malul celalalt suntem noi

Edited by iceuniq, 29 May 2009 - 02:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate