Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Traiesc in Romania si asta ma costa scump!

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Faptele:
in noaptea  31.10.2008 - 01.11.2008, mi-a fost spart geamul de la portiera soferului a masinii personale.
masina se afla parcata in parcarea de langa bloc.
nu mi-a disparut nimic din ea, avea doar geamul spart si un bolovan inauntru.
am facut o reclamatie la politie si am asteptat.
m-au chemat in vreo 2 zile si am dat o declaratie despre cum s-au petrecut lucrurile.
mi-am pus geamul din banii mei (a costat 300 lei).
dupa 5 luni, mai exact la inceputul lui aprilie (parca 11 aprilie), m-au chemat din nou la sediul politiei, unde mi s-a explicat ca nu au putut gasi faptasul, si sa-mi retrag acea plangere/reclamatie facuta la data incidentului.
am semnat un formular pentru retragerea reclamatiei.
si ieri, iata ce primesc in cutia postala, (vezi mai jos).
ceea ce ma deranjeaza, este ca eu, partea vatamata, trebuie sa platesc 20 lei cheltuieli judiciare!
adica eu sunt pagubit, eu mi-am pus geamul din banii mei, si tot eu platesc statului din cauza asta!
e scump sa fii om cinstit in Romania!
asa ajungi sa-ti faci singur dreptate, cum a facut si Jiji Becali.

Attached Files



#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de ce ti-ai retras plangerea ?

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Tu ai depus o plângere penală pentru comiterea infracțiunii de distrugere, iar polițistul, văzând că nu a prins autorul, a vrut să scape de dosarul penal...
Cea mai ușoară soluție a fost să îți retragi plângerea penală, ceea ce ai și făcut...
Dacă nu ți-ai fi retras plângerea, dosarul ar mai fi stat ceva timp, până s-ar fi prescris....
Asta este legea...
Ai greșit când ți-ai retras plângerea!

#4
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
:eek: nu m-ar mira sa inceapa sa aresteze/condamne pe cei ce tulbura linistea militiei si procuraturii. :puke:

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Există infracțiunea de ultraj contra bunelor moravuri...
Și nu există restricție în ceea ce privește calitatea părților vătămate!

#6
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
mi-am retras plangerea ptr. ca asa m-a "sfatuit "nenea politaiul...
ca cica trecusera 6 luni de la data faptei, si ca ei nu-l gasesc si ca nu e bine sa aiba statistica negativa(adica dosare nerezolvate..etc)
asta inteleg...dar de ce sa mai platesc eu 20 lei, dupa ce am platit 300 pe geam, si dupa ce am mers cu folie in geam vreo 4..5 zile pana mi-a venit geamul comandat!
doar ptr. ca sunt corect si am apelat la "organe" ?!?!

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ăla așa te-a sfătuit pentru ca să se scadă el cu un dosar...
Dacă nu-ți retrăgeai plângerea, el nu putea să trimită dosarul care rămânea în lucru...
Cu privire la plata sumei de 20 lei, astea sunt prevederile legale!
Acum ar trebui să te duci la polițist și să-l iei la întrebări: Acum, dacă nu mi-ai găsit autorul faptei, dacă mi-am retras plângerea, ți se pare normal ca eu să plătesc și cei 20 lei??? :thumbdown:

#8
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

View Postcopjob2000, on May 26 2009, 13:58, said:

Ăla așa te-a sfătuit pentru ca să se scadă el cu un dosar...
Dacă nu-ți retrăgeai plângerea, el nu putea să trimită dosarul care rămânea în lucru...
Cu privire la plata sumei de 20 lei, astea sunt prevederile legale!
Acum ar trebui să te duci la polițist și să-l iei la întrebări: Acum, dacă nu mi-ai găsit autorul faptei, dacă mi-am retras plângerea, ți se pare normal ca eu să plătesc și cei 20 lei??? :thumbdown:

Si politistul o sa intre in pamant de rusine...

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,129
  • Înscris: 24.02.2006
pentru ca "asa e bine" :)

nu te-ai gandit si tu ca daca ei au statistica negativa, atunci o sa-i puna seful lor sa mai si patruleze din cand in cand? nu trebuia sa-ti retragi plangerea.

#10
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
atunci, ce se intampla daca nu platesc?
am gasit instiintarea in posta, nu am semnat ptr. ea..
nu platesc si gata!

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Până la urmă o să o plătești... pentru că va fi trimisă la serviciul de specialitate din cadrul primăriei de pe raza căreia domiciliezi, când vei avea nevoie de vreun act de la ei...

#12
gogu_ologu

gogu_ologu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.01.2007
Solutia ar fi, imi pare rau s-o spun, sa-l cam f*ti pe nenea politaiul, asa cum a facut-o el cu tine. Probabil ca nu vrea sa figureze cu dosare nerezolvate sau cine stie ce alta stupizenie.

Cand am zis sa-l f*ti, nu m-am gandit la partea fizica, la care sunt experti probabil, ci la alta. Daca foloseste calculator, e o pista buna. Sau sa-i o farsa, dar trebuie sa fii destept. Asa, cat sa-l sperii o data. De exemplu daca trimiti o scrisoare, ar trebui sa nu iti lasi amprentele pe ea. Si evident fara amenintari si alte tampenii, doar glume cu aluzie la IQ sau la obraz.

Strigator la cer, intr-adevar. Totusi, am un mesaj pentru asa politai: bai, baieti, daca nu puteti rezolva si vreti sa nu vi-o luati pe cocoasa de la sefi, explicati in clar treaba. Ca si-o retragea omul si platea pe loc - cel mai mult ma deranjeaza deranjul si situatia.

Edited by gogu_ologu, 01 June 2009 - 23:02.


#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Aia nu e o amendă pe care să o plătești ca pe una de circulație...
Pe polițist prea puțin în interesează dacă partea vătămată plătește sau nu amenda... el și-a rezolvat treaba... :notangel:

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Este într-adevăr un non-sens legislativ.
O soluție pe care o poți încerca, dar cu șanse destul de mici de reușită: atacă rezoluția la șeful ierarhic al procurorului (în cazul de față la procurorul-șef de la parchetul de pe lângă judecătoria Zărnești), și descrie exact situația de fapt.

#15
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Eu zic ca ar fi mai simplu sa platesti cei 20 lei si alta data sa nu iti mai fie mila de un militian care vrea sa faca fundul mare la birou.

Edited by melcu79, 02 June 2009 - 08:54.


#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Eu zic ca ar fi mai simplu sa platesti cei 20 lei si alta data sa nu iti mai fie mila de un militian care vrea sa faca fundul mare la birou.




Nu este neapărat nevoie să plătească suma respectivă... cel puțin nu acum!
Va fi trecută în contul lui la primărie și o să o plătească când va avea nevoie de vreun act de la această instutuție, mai ales că la această sumă nu se percep majorări de întârziere!!!
În viitor nimeni să nu-și mai retragă plângerea decât când autorul a fost găsit...


PS... dacă vrei să te răzbuni pe polițistul care te-a prostit, te învăț eu ce să faci.        :naughty:

#17
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
E procurorul prost.
Poate a facut-o chiar intentionat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate