Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Echipament audio Yamaha

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ivand

ivand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2009
Buna ziua tuturor!

Am o intrebare pentru cei cu experienta in domeniu - ce parere aveti de sistemele audio Yamaha?
Am avut ocazia sa ascult muzica la un prieten din strainatate si am fost impresionat iar din cate am inteles nu sunt cele mai scumpe de pe piata.
Cine este distribuitorul Yamaha din Romania sau cine are cele mai bune preturi pentru un sistem Home Theatre?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

ID

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,898
  • Înscris: 08.12.2006
E foarte dificil de discutat despre echipamentele unui anume producător, în general, adică toate la grămadă. Orice producător face produse la diferite nivele de cost și/sau calitate  ("sau" e necesar pentru că sunt cazuri când un plus la preț nu presupune și un plus de calitate). Yamaha are și produse bune/foarte bune, are și produse cu un raport preț/calitate foarte bun, însă are și produse care, în opinia mea, deși sunt ieftine, sau cel puțin mai ieftine decât similarele de pe piață, nu sunt chiar reușite.
În ce privește distribuitorul, din ce știam eu Divertas se ocupă, nu știu dacă doar de partea de instrumente/amplificare de putere. Prețul cel mai bun îl găsești la un anume produs, după ce te decizi ce vrei, nu e obligatoriu să fie la distribuitor, poate să fie un produs mai ieftin la mag X și alt produs să fie mai scump la X și mai ieftin la Y, X șiY având totuși prețuri mai mici decât distribuitorul la vânzarea cu amănuntul.

#3
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Din cate am auzit, la receivere si amplificatoare Yamaha suna foarte bine la volum mare. La volum mic spre mediu se zice ca nu ar fi prea indicate.
Nu stiu cum se comporta ca nu am avut inca un Yamaha, dar cel putin eu asa am auzit. Daca vrei sa-l exciti, sa-i dai volum mare e chiar ideal .
E doar o parere sa nu arunci cu banii degeaba, dar poate altii care au un receiver Yamaha stiu mai bine.

#4
contact_vali

contact_vali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 09.07.2007
Eu am un receiver Yamaha RX-V 450 legat la o pereche de boxe JBL si pot spune ca pentru un home user este suficient. Nu este un receiver profesional, este din gama consumer, dar isi face treaba cu brio. Pot spune ca suna bine atat la volum mic, cat si la volum mai mare (aici este foarte subiectiva treaba, deoarece "suna bine" depinde de foarte multi factori, primul fiind urechea celui care asculta, apoi pozitionarea si marimea boxelor, marimea si forma camerei de auditie, cum este dispusa mobila in camera, etc.).
Cat despre putere, pentru mine este mai mult decat suficienta, deoarece nu ascult muzica foarte tare (nu ca nu ar putea receiver-ul sa ofere putere, ci pur si simplu tin la urechile si la timpanele mele).
Dar asta este doar o parere subiectiva. Cel mai bine este sa te duci sa aculti cu propriile tale urechi. Daca te iei dupa parerile altora, s-ar putea sa fii profung dezamagit de calitatea auditiei. Poate ca pentru cineva un anume "setup" format dintr-un receiver si o pereche de boxe reprezinta calitatea perfecta sau mult visata, iar acelasi setup pentru altcineva poate suna foarte prost, infundat, fara inalte, spatialitate sau mai stiu eu ce.
Singura parere pertinenta este numai a ta. Tu singur stii ce anume vrei de la un sistem audio care sa se incadreze intr-o anumita suma de bani (deoarece banuiesc ca ai si o limita la bugetul de achizitiei a "sculelor", nu?).
Parere personala: la aceiasi bani, cred ca Yamaha este putin peste celelalte marci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate