Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Prezentare Canon 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
Apropo de ce vorbeam la Promotia Canon 40D si cat de putin e activa reprezentanta Canon pe piata romaneasca.
Se aude ca la cateva zile dupa discutiile noastre ar fi fost o prezentare Canon 500D la F64.
Aproape sigur e o simpla coincidenta, in nesimtirea lor nu cred ca le pasa sau ca se oboseste cineva de la ei sa afle parerile clientilor lor pe forumuri.
Oricum a fost o chestie cam pe sestache, fiindca nu s-a scris si nu s-a anuntat mai nimic pe nicaieri, probabil nu cumva, eventualii interesati sau potentiali clienti sa faca greseala sa se duca.
La cum merg lucrurile pe la noi nu m-as mira ca omul care se ocupa de promovare de la Canon, sa bage la portofel, cateva sutici de euro pe luna de la Nikon si altii, numai sa doarma in papuci mai departe.
Dar, ma mir baietii de la F64, care sunt destul de activi pe forumuri cand e in interesul lor, nici ei nu au putut sa bage doua randuri, o stire mica, ceva cat de cat ?
Daca cineva a fost la superlansarea facuta de Nikon de la hotelul Radisson ( fostul hotel Bucuresti ), sau, stie cat de des e un reprezentant de la Skin, oriunde se aduna cativa fotografi, aducand sculele lor cele mai noi  si oricand gata sa le prezinte si sa te lase sa le probezi, atunci diferenta de atitudine e incomparabila, in orice caz super jenanta.
Poate n-ar strica sa ne exprimam putin mirarea pe forumurile de la Canon ( nu canon romania, evident ) sunt curios cat de mult s-ar bucura sefii lor sa afle cu cata energie si devotament munceste echipa din Romania.
Sincer, nu cred ca ar folosi prea mult , dar, altceva ce s-ar putea face ?  
Si oricum, cateva mailuri nu costa pre mult.

Edited by svejk, 20 May 2009 - 00:51.


#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
singurul adevar este cel dat de piata. Degeaba esti frustrat de comportamentul lor de marketing daca tot le cumperi produsele - asta pentru ei inseamna ca esti un client multumit, pe care si-l tin cu zero costuri - de ce ar schimba asta?

Atat timp cat Canon au cota de piata cat Nikon in .ro (presupun) si au cheltuieli cu mkt mult mai mici decat ei, pentru Canon e un punct castigat.

Succes la emailuri si forumuri - Canon nu are un renume prea bun pe partea de Imaging cand vine vorba sa-si asculte clientii.

#3
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
"" Degeaba esti frustrat de comportamentul lor de marketing daca tot le cumperi produsele - asta pentru ei inseamna ca esti un client multumit, pe care si-l tin cu zero costuri - de ce ar schimba asta? ""

Am cumparat, pentru ca la momentul respectiv, ce ma interesa pe mine se gasea cel mai avantajos la Canon.
Daca ar fi sa fac astazi prima achizitie foto.....ma tem ca... tot Canon as alege, poate ca m-as decide mai greu, fiindca unele avantaje au fost intre timp recuperate de concurenti, mai ales de Nikon, plus cele pe care le-a avut intotdeauna ( de cand stiu eu si atat cat stiu eu ) mai bune fata de Canon, ar face alegerea mai dificila, dar, pana la urma asta e de dorit, sistemele sa se concureze in calitate si oferte cat mai bune ( atentie la Sony ! pana acum au castigat toate competitiile in care au intrat , cele de care stiu eu, evident )
Cel putin asa am dori noi sa fie, dar, ma tem ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple si de clare, asa ca ma opresc sa spun mai departe ce cred despre asta.

Nu stiu daca sunt frustrat, fiindca in comert ca si in razboi, nu te astepti niciodata la lucruri bune de la Inamic, dar multumit sigur nu sunt ( de cum se prezinta Canon in Romania ) si tocmai asta fac, exprim nemultumirea, folosesc mijloacele pe care le am la indemana, ca sa ma exprim, si ca sa-i faca sa afle asta.
De ce ar schimba asta ? Simplu pentru ca scade cota de piata a brandului si pentru ca pe orice bursa foto gasesti o gramada de anunturi care schimba Canon pentru Nikon. Asta e cea mai eficace forma de protest.
Cum pot eu sa incerc sa-i fac sa se schimbe ?  Dupa cum am spus ( inca ! ) tot Canon as alege, asa ca aici nu pot face mare lucru, in schimb , nu am cumparat aproape nimic din Romania si cred ca sunt cateva mii de dolari bunicele pe care le-am economisit in timp, cumparand de pe alte meleaguri, nu intotdeauna asa de usor si de simplu cum se poate face astazi.
Recunosc, la capitolul asta nu e Canon singura marca aflata in cauza.
Textele: ce putem noi sa facem ? asa sunt taxele, vama, transportul, accizele, tva-ul, famelia mare, remuneratia de la buget... mica, la mine nu prea tin, fiindca sunt ceva mai in tema cu cat cresc toate astea pretul in Romania si cam cat sunt adaosuri din pretul de pe raft.  Macar daca si-ar plati angajatii ca lumea din banii astia si tot ar fi un mic pas inainte. Nu am timp, cate exemple as putea sa dau.

Asta nu inseamna ca nu as vrea sa pot cumpara la mine acasa, sa pot incerca in liniste o scula, cu un vanzator informat, care stie ca treaba lui nu e sa-mi bage nimic pe gat, ci doar sa ma convinga de bunele lui intentii si sa ma castige de client si din momentul acela toti banii pe care-i am de cheltuit, sigur pe la el vor trece. Sa am un service serios, competent si de incredere, macar ca in alte cateva parti. E drept ca intotdeauna ce e la altii pare mai bun si cand ajungi acolo, nu e treaba numai roz si floricele pe nicaieri, totusi, uneori suntem cam prea departe.

Si mai sun la reprezentanta de fiecare data cand ceva serios ma nemultumeste si mai scriu la firma Canon mama, adica fac ce pot.
Cati au scris pana acum la Canon si au insistat pentru un raspuns oficial ?

"" Atat timp cat Canon au cota de piata cat Nikon in .ro (presupun) si au cheltuieli cu mkt mult mai mici decat ei, pentru Canon e un punct castigat. ""
Un punct aparent castigat ieri, pot fi doua pierdute maine si marile companii stiu asta mult mai bine decat noi.

"" Succes la emailuri si forumuri - Canon nu are un renume prea bun pe partea de Imaging cand vine vorba sa-si asculte clientii. ""
Multumesc frumos !!!   La fel, mult succes si noua tuturor !

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postglumetu, on May 20 2009, 05:19, said:

Atat timp cat Canon au cota de piata cat Nikon in .ro (presupun)

In ultima vreme, cel putin in capatul asta al tarii Nikon creste in sondaje ca FF (Fat-Frumos). O gramada de useri fac upgrade de la entry-level Canon la seria medie de la Nikon sau, la un alt nivel, incep sa traga "serios" cu cate un D40 in loc de 1000D sau ceva de genul asta.

#5
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Atat timp cat acest progres al lui Nikon in .ro inseamna in cartile lui Canon o pierdere de 0.00000001% din cota de piata globala, nici nu o sa arunce cu prea multi bani, atentie si respect in zona asta a lumii. Nikon sunt de 4 ori mai mici, deci ii coafeaza mai tare orice castig de cota de piata in tari mici.

Eu nu zic ca nu ar trebui (deci sunt de acord cu voi), ci doar constat ca n-o fac.

#6
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostAlexIP, on May 21 2009, 05:43, said:

...incep sa traga "serios" cu cate un D40 in loc de 1000D sau ceva de genul asta.
:bigeyed:  :bigeyed:  :bigeyed:

Inteleg ca dragostea intuneca mintile, dar nici chiar asa...

Edited by DSops, 21 May 2009 - 10:26.


#7
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

In ultima vreme, cel putin in capatul asta al tarii Nikon creste in sondaje ca FF (Fat-Frumos). O gramada de useri fac upgrade de la entry-level Canon la seria medie de la Nikon sau, la un alt nivel, incep sa traga "serios" cu cate un D40 in loc de 1000D sau ceva de genul asta.
Afara multi care au trecut la Nikon D300/D700 + 24-70/2.8, etc se intorc la Canon. Nu e nimic in neregula cu Nikon, pur si simplu se simt mai bine in sistemul Canon. E mare smecherie sa iti cunosti limitele si sa ti le accepti.

#8
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006

View Postsvejk, on May 21 2009, 03:54, said:

Asta nu inseamna ca nu as vrea sa pot cumpara la mine acasa, sa pot incerca in liniste o scula, cu un vanzator informat, care stie ca treaba lui nu e sa-mi bage nimic pe gat, ci doar sa ma convinga de bunele lui intentii si sa ma castige de client si din momentul acela toti banii pe care-i am de cheltuit, sigur pe la el vor trece. Sa am un service serios, competent si de incredere, macar ca in alte cateva parti. E drept ca intotdeauna ce e la altii pare mai bun si cand ajungi acolo, nu e treaba numai roz si floricele pe nicaieri, totusi, uneori suntem cam prea departe.

te-am citat pentru ca mi-am amintit de un episod haios la f64 . eram cu un prieten si numai ce-mi cumparasem 400d-ul.vroiam si io ca tot omu , un card , inca o baterie , 2 filtre etc.. si merg la f64 sa-mi iau card.si acolo aveau un card cf de 8gb cu vreo 8-900.000 lei (bineinteles ca nu vroiam io un scump ca nu am vreun 1d mark III sa trag 10 in rafala).si tot vroiau sa-mi bage pe gat un card de 1.300.000.asta pana cand i-am zis io cu tovarasu sa intoarca monitoru ( era o domnisoara) si sa ne dea noua mouse-ul si am gasit noi produsu.(facea pe nestiutoarea...).de aia nu intreb niciodata nimic pe vreun vanzator , ori stiu ce vreau sa cumpar ori numai ma interesez (cu intentia de a ma documenta si din alte parti).

#9
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
Desi, eu astept tot timpul mai mult si mai bine, trebuie sa recunosc cei de la F64 si cei de la Skin-Nikon ( eu sunt pe Canon si poate ca e doar o parere dinafara, nikonistii stiu mai bine ) se apropie cel mai mult de cum ar arata un dealer pentru mine ( mai putin preturile la unele produse, cum ar fi obiectivele de exemplu ) Sau pentru multe produse exista alternative de la alte firme mai ieftine, si astea apar mai tarziu sau chiar deloc.
E adevarat ca sunt tot timpul foarte aglomerati si asta creaza o permanenta presiune,dar, in general sunt destul de ok si au inceput sa faca si tot felul de actiuni in domeniu, jumatate informare, jumatate promovare, dar, oricum e foarte bine si sper sa fie si mai bine.
Nu stiu cu cine ai discutat acolo , eu nu am nimerit niciodata o fata, desi am vazut cateva, dar, au cativa baieti , destul de informati, care, cam stiu despre ce vorbesc si cel putin acestia sunt sau erau in regula.
Nu am mai trecut cam demult pe acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate