Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

Ce "merge" cu tencuiala decorativa portocalie?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
Ce merge cu tencuiala decorativa portocalie "scoarta de copac" din imagine? Eu ma gandeam la urmatoarele:
- vopsea rosu-visiniu "lovitura de ciocan" pentru balustrada din teava rectangulara a balconului (aici se vede doar grundul, care e din intamplare tot visiniu);
- mozaic marmorat de culoare caramiziu inchis (sau visiniu, daca gasesc) pentru muchiile balconului;
- acelasi portocaliu "scoarta de copac" pentru intradosul balconului.
Dar optiunile mele sunt un pic cam conservatoare, crede nevasta-mea. Ea vrea vopsea argintie "fier forjat" sau "lucios" pentru balustrade (pe care eu o urasc) si "nu stie inca" ce culoare pentru muchii.
Voi ce credeti? Vreau niste idei mai indraznete*. Pentru cine are talent si timp, poate o simulare in vreun program de editare foto?  :P
_____
* De exemplu, am vazut vopsea "lovitura de ciocan" de un verde ciudat care arata FOARTE bine, cu o textura extrem de vizibila si spectaculoasa dar nu stiu cu ce s-o asortez pentru muchiile balconului.

Edited by xdaniel, 17 May 2009 - 19:54.


#2
tanasescuandrei74

tanasescuandrei74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 25.04.2009

View Postxdaniel, on May 17 2009, 20:52, said:

Ce merge cu tencuiala decorativa portocalie "scoarta de copac" din imagine? Eu ma gandeam la urmatoarele:
- vopsea rosu-visiniu "lovitura de ciocan" pentru balustrada din teava rectangulara a balconului (aici se vede doar grundul, care e din intamplare tot visiniu);
- mozaic marmorat de culoare caramiziu inchis (sau visiniu, daca gasesc) pentru muchiile balconului;
- acelasi portocaliu "scoarta de copac" pentru intradosul balconului.
Dar optiunile mele sunt un pic cam conservatoare, crede nevasta-mea. Ea vrea vopsea argintie "fier forjat" sau "lucios" pentru balustrade (pe care eu o urasc) si "nu stie inca" ce culoare pentru muchii.
Voi ce credeti? Vreau niste idei mai indraznete*. Pentru cine are talent si timp, poate o simulare in vreun program de editare foto?  :P
_____
* De exemplu, am vazut vopsea "lovitura de ciocan" de un verde ciudat care arata FOARTE bine, cu o textura extrem de vizibila si spectaculoasa dar nu stiu cu ce s-o asortez pentru muchiile balconului.
asta-i CASA?! Asta-i bloc...
n-are nimic interesant...
culoarea n-o sa-l deosebeasca prea mult de blocul din fundal! :rolleyes:
Da' in general culorile alese la finisaj NU trebuie sa fie stridente, sau MULTE ci doar maxim 2 , si aplicate unde trebuie, CUM trebuie!
succes! :D
http://www.acedconst..._case_mixte.jpg

.

Attached Files


Edited by tanasescuandrei74, 22 May 2009 - 18:10.


#3
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
iti recomand urmatoarele
-maro-auriu(cum gasesti la cladirile interbelice)
http://www.flickr.co...57603938787188/

combinatie de culori-de exemplu albastru-alb
http://www.sharonkyo...rg some 042.jpg

arhitectura germana

verde crud

http://turism.qroot...._b8e07e2391.jpg

combinatie de toate culorile
http://www.indialine...kshi-temple.jpg

http://www.wayfaring...srimeenaksh.jpg

#4
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postsoka norman, on 28th May 2009, 15:30, said:

iti recomand urmatoarele
-maro-auriu(cum gasesti la cladirile interbelice)
http://www.flickr.co...57603938787188/

...

Tot pe un maro-auriu as merge si eu.

#5
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
OK, am mers la un magazin d-asta mare de bricolaj si am aflat ca pot face exact aceeasi culoare la tencuiala decorativa ca tabla visinie de pe terasa. Adica se poate obtine aceeasi culoare si pentru vopsea de metal, si pentru vopsea de fatada si pentru tencuiala decorativa. Asa ca am ales culoarea RAL 3005 pentru tencuiala decorativa de la muchiile balcoanelor. Voi face ulterior si balustradele cu exact aceeasi culoare:

#6
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
Stare curenta:

#7
jazz_air_312

jazz_air_312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.11.2006
O intrebare...acest "bloc" se gaseste cumva pe strada Cristescu Dima? Si daca da...cum ati obtinut aprobare sa il construiti pe curtea blocului de langa el? Pura curiozitate...

#8
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postjazz_air_312, on 16th August 2009, 21:25, said:

O intrebare...acest "bloc" se gaseste cumva pe strada Cristescu Dima? Si daca da...cum ati obtinut aprobare sa il construiti pe curtea blocului de langa el? Pura curiozitate...
Exact pe Cristescu Dima este.
Dragul meu (sau draga mea), blocul comunist de langa blocul meu e in curtea mea, nu blocul meu este in curtea blocului comunist! Am mai spus asta de o mie de ori. Niste oameni (familia mea) au fost zburati din casa lor cu suturi in fund de comunistii lui ceausescu. Aprobarea s-a obtinut 100% legal, dupa 14 ani de lupte prin justitie cu statul roman. Autorizatia de construire a fost obtinuta in 2008 dar terenul s-a redobandit (nu in totalitate, ca mai am multi metri sub bloc) in 1999. Din bunatatea sufletului meu n-am ras de atunci spatiul verde aferent si am permis in continuare sa se parcheze pe terenul meu. In 1999 nu aveam bani sa construiesc, asa ca am lasat terenul in DOMENIUL PUBLIC (NU al blocului, ca nici un spatiu de langa bloc nu e al blocului ci al ADP-ului)!
Din "pura curiozitate", cum te-ai simti sa-ti ia cineva apartamentul in care locuiesti si sa te mute cu chirie in ceva de cinci ori mai mic? Crezi ca e corect? Si n-ar fi corect sa vrei sa-ti inapoi apartamentul?
Blocul comunist sta pe spatiul verde al bunicului! Bunicul avea copaci unde e blocul acum. Am dat statul in judecata ca, in compensatie pentru terenul de sub bloc, sa ne dea terenul dinspre centrala termica, teren pe care-l vreau ca sa imi pun flori si nuci.
Daca statul roman ar fi fost corect, mi-ar fi dat in compensare un teren echivalent, cu utilitati la bot, in alta zona a orasului, una care sa nu fie inconjurata de blocuri comuniste care sa-mi ia soarele cladirii si semnalul TV satelit. Dar statul nu vrea sa dea bani si prefera sa dea in natura acolo unde n-are incotro. Eu as fi preferat bani de stat, nu terenul, ca sa-mi pot cumpara teren unde am chef, undeva unde e liniste, nu unde aud camioanele care descarca marfa la supermarket.

#9
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postjazz_air_312, on 16th August 2009, 21:25, said:

O intrebare...acest "bloc" se gaseste cumva pe strada Cristescu Dima? Si daca da...cum ati obtinut aprobare sa il construiti pe curtea blocului de langa el? Pura curiozitate...
A, si o noutate (pentru vecinii mei :) ): eu, la 9B, am taiat numai o salcie si doi-trei corcodusi amarati (si am redus pentru vecini din zgomotul supermarketului si Pantelimonului, fara sa le iau din lumina, ca sunt asezat la nord de blocul caruia i-am "furat" spatiul verde). Vecinul de la 9A (terenul de la sud, pe care s-a facut organizarea de santier, nu-mi apartine, eu doar l-am inchiriat) vrea sa taie nucii si castanul (? nu stiu sigur daca e castan dar e un copac mare, in orice caz) si sa betoneze ca sa scoata bani din parcare platita. El n-are bani sa construiasca iar eu nu-mi permit sa cumpar cu 75.000 Euro un teren de 110 mp.

#10
jazz_air_312

jazz_air_312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.11.2006
Esti norocos ca ai putut sa iti redobandesti o portiune de teren...si familia mea a avut teren in crangasi, pe terenul respectiv s-au construit 2 blocuri, si la vremea cand au facut contestatie (pe vremea regimului) au primit o amarata de suma cu care puteai sa cumperi un petec de 200mp, nici vorba de teren cu suprafata echivalenta.
Te-am intrebat pentru ca mai sunt multe terenuri in bucuresti, care ar fi trebuit sa fie spatii verzi si care sunt "retrocedate" zice-se, pentru a se face blocuri turn si vile, si din moment ce blocul tau a aparut dintr-o data pe spatiul verde respectiv, am crezut ca era unul din cazuri :)

Edited by jazz_air_312, 17 August 2009 - 21:07.


#11
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View Postjazz_air_312, on 17th August 2009, 22:05, said:

1) Esti norocos ca ai putut sa iti redobandesti o portiune de teren...si familia mea a avut teren in crangasi, pe terenul respectiv s-au construit 2 blocuri, si la vremea cand au facut contestatie (pe vremea regimului) au primit o amarata de suma cu care puteai sa cumperi un petec de 200mp, nici vorba de teren cu suprafata echivalenta.
2) Te-am intrebat pentru ca mai sunt multe terenuri in bucuresti, care ar fi trebuit sa fie spatii verzi si care sunt "retrocedate" zice-se, pentru a se face blocuri turn si vile, si din moment ce blocul tau a aparut dintr-o data pe spatiul verde respectiv, am crezut ca era unul din cazuri :)
1) N-am fost norocos ci perseverent. Si am cheltuit o gramada de bani pe avocati.
2) Asta e cazul cu celelalte doua terenuri de pe Cristescu Dima, nu cu al meu. Nu familia demolatului construieste acolo (in Empire Tower la Iancului sau in blocul ala mare de locuinte (cred ca are zece etaje)) ci niste smecheri care au cumparat drepturile litigioase. In cazul meu, fundatia casei noi este EXACT in locul celei vechi, cand s-a excavat in 2008 am sapat pana la patru metri adancime si pana la doi metri era caramida casei vechi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate