Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

polistiren peste tencuiala clasica - merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
jozsio

jozsio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.03.2007
As vrea sa aflu câteva experiențe ale celor care au făcut aceasta de lucrare, dacă merita investiția, nu cumva tencuiala clasica de aproximativ 4 cm este deja o bariera suficienta?

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
bariera contra ce te intereseaza? Polistirenu are scopul sa reduca pierderile de caldura prin pereti, tencuiala nu.

#3
jozsio

jozsio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.03.2007

 blimpyway, on May 17 2009, 01:16, said:

bariera contra ce te intereseaza? Polistirenu are scopul sa reduca pierderile de caldura prin pereti, tencuiala nu.
bariera termica evident. repet  - As vrea sa aflu câteva experiențe ale celor care au făcut aceasta de lucrare, dacă merita investiția.

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
tencuiala nu este bariera termica. In general merita sa pui polistiren, mai ales daca ai pierderi mari de caldura prin pereti. Daca pierzi mai mult prin pod sau pe la usi si ferestre neetanse, mai rentabil e sa investesti acolo intai.

Edited by blimpyway, 17 May 2009 - 17:45.


#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Amesteci merele cu perele.

Poate ai vrut sa intrebi daca se merita sa mai tencuiesti inainte de a pune polistiren ?

#6
jozsio

jozsio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.03.2007

 DDuras, on May 19 2009, 19:01, said:

Amesteci merele cu perele.

Poate ai vrut sa intrebi daca se merita sa mai tencuiesti inainte de a pune polistiren ?
Poate ca este tencuita si finisata casa de acum 10 ani si ma intereseaza daca merita acum sa o izolez.
Vreau parerea  celor carea au facut aceasta lucrare nu a gradinarului

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
el a fost amabil ti-a raspuns, pe vad ca te intereseaza de fapt sa-l iei peste picior.

#8
jozsio

jozsio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.03.2007

 blimpyway, on May 20 2009, 20:28, said:

el a fost amabil ti-a raspuns, pe vad ca te intereseaza de fapt sa-l iei peste picior.
el m-a luat prima data peste picior. si apoi nu mi-a raspuns ci mi-a pus o intrebare

#9
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
tencuiala clasica o dai in primu rand pentru ai da o fata cat mai dreapta peretelui dupa aplicarea polistirenului

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 jozsio, on May 21 2009, 10:03, said:

el m-a luat prima data peste picior. si apoi nu mi-a raspuns ci mi-a pus o intrebare

1. eu nu te-am luat peste picior; tu ai facut-o  -  ai inceput bine pe softpedia ...

2. ti-am pus o intrebare ca sa-mi dau seama ce vrei sa afli de fapt; cand intrebi ceva incearca sa fii explicit

3. asa cum ti-a spus si @blimpyway, tencuiala nu asigura protectie termica. Ceea ce ar fi trebuit sa-ti dai seama SI SINGURdaca stateai putin sa te gandesti. Daca se izoleaza cu polistiren ziduri de caramida si bca,si betoane de 20-30 cm, datorita pierderilor de caldura, cum crezi ca o tencuiala de 4 cm reprezinta o bariera termica ????????

#11
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

tencuiala nu asigura protectie termica
Exista si tencuiala termoizolanta, pe baza de perlita (Baumit Thermoputz).
Eu planuiesc sa folosesc asa ceva apoi sa aplic termosistemul.

Edited by lifestyle2000, 21 May 2009 - 10:39.


#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
da, dar nu vezi ca el vrea doar tencuiala?

Edited by DDuras, 21 May 2009 - 12:54.


#13
jozsio

jozsio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.03.2007

 DDuras, on May 21 2009, 11:23, said:

1. eu nu te-am luat peste picior; tu ai facut-o  -  ai inceput bine pe softpedia ...

2. ti-am pus o intrebare ca sa-mi dau seama ce vrei sa afli de fapt; cand intrebi ceva incearca sa fii explicit

3. asa cum ti-a spus si @blimpyway, tencuiala nu asigura protectie termica. Ceea ce ar fi trebuit sa-ti dai seama SI SINGURdaca stateai putin sa te gandesti. Daca se izoleaza cu polistiren ziduri de caramida si bca,si betoane de 20-30 cm, datorita pierderilor de caldura, cum crezi ca o tencuiala de 4 cm reprezinta o bariera termica ????????

imi pare rau ca am fost asa de arogant, chiar incercai sa ma ajuti si m-am cam grabit, dar:

1. de ce trebuia sa scrii ca incurc merele cu perele - puteai sa ma intrebi pur si simplu ce vreau

2. subiectul este "polistiren peste tencuiala clasica - merita?"   nu daca merita sa tencuiesc inaite de a pune polistiren

3. - am inteleles ce mi-a scris blimpyway. stiu ca se izoleaza pereti de 20-30 de cm pe suprafata netencuita.

- nu inteleg comparatia " se izoleaza cu polistiren ziduri de caramida si bca,si betoane de 20-30 cm, datorita pierderilor de caldura, cum crezi ca o tencuiala de 4 cm reprezinta o bariera termica ???????? " pai tencuiala de 4 cm  este peste un astfel de perete nu in aer.

- si este logic ca daca izolez cu polistiren peste tencuiala clasica castig ceva caldura.
intrebarea era daca merita investitia pt ca este vorba de aproximativ 6 mii de euro

#14
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007

 jozsio, on May 16 2009, 21:36, said:

As vrea sa aflu câteva experiențe ale celor care au făcut aceasta de lucrare, dacă merita investiția, nu cumva tencuiala clasica de aproximativ 4 cm este deja o bariera suficienta?

Uite ca tocmai termin astazi tencuiala clasica si sunt incantat. Abia peste tencuiala clasica voi pune polistirenul cu adeziv si toate cele (plasa, inca un rand de tencuiala peste el, apoi fatada). Constructorul mi-a spus ca nu este nevoie de tencuiala clasica peste caramida, ca merge direct polistirenul cu adeziv, etc...
Tencuiala clasica nu este o bariera termica, ea face peretele drept. Caramida nu este perfect dreapta pentru ca nu este Lego, mai apar diferente de 2-3cm intre caramida si stalpi pentru ca am turnat intai cadrele apoi am zidit, iar tencuiala corecteaza toate chestiile astea. Peretele fiind drept, muncitorii vor aseza mai repede si mai bine polistirenul, in plus vor face si economie de adeziv. Ma rog, chestia cu economia de adeziv este relativa pentru ca m-au costat suplimentar materialele si manopera pentru tencuiala (iese mai scump cu tencuiala clasica).

Avantajele in plus pe care le mai vad eu (sunt pareri pur personale si nu doresc sa apara un flame pe forum): un pitic imi spune ca peste 10-20 ani polistirenul va fi inlocuit; poate ca va aparea mucegai, poate ca nu va aparea. Fiind o tehnologie relativ noua, nimeni nu stie ce va fi intre caramida si polistiren peste 15-20 de ani. Asa ca daca peste 15 ani voi da jos termosistemul si voi gasi mucegai, acesta va fi intre polistiren si tencuiala, caramida fiind protejata. Va fi mai usor de renovat si no voi fi nevoit sa tencuiesc atunci (daca este cazul).

Edited by Dic1, 21 May 2009 - 17:11.


#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Bine. Hai sa nu mai discutam in contradictoriu.

E greu de vorbit asa,la modul general. Ce iti pot spune eu: daca n-as avea banii astia si ar trebui sa fac imprumuturi la banca sau alte eforturi mari, eu n-as izola. Daca i-as avea sau as putea face rost fara privatiuni majore,as izola. Obtii un confort sporit atat iarna cat si vara, si o factura micsorata la incalzire (cu atat mai mult daca incalzesti cu gaze). O sa amortizezi costurile in timp. E greu de spus in cat timp,depinde de situatia de fapt (din cate imi aduc aminte, se vorbeste de ceva intre20-30% economie la factura de incalzire). Un exemplu din experienta proprie: casa nelocuita, din caramida de 30 cm + tencuiala aferenta (preferata ta  :)  ) + polistiren de 10 cm. +termopane.+ planseu izolat. Iarna trecuta nu a inghetat apa pusa in sticle,pe betonul pardoselii,desi nu s-a incalzit niciodata si casa e in crivat. Cred ca e ceva,nu ?

Dar sa stii ca f.importanta (daca nu mai importanta decat izolarea peretilor)este izolarea planseului. Prin tavan se pierde cea mai mare parte din caldura. Conteaza de asemenea cum stai cu ferestrele si usile.

Deci e greu sa-ti spuna cineva daca merita sau nu.

Bafta.



 Dic1, on May 21 2009, 18:09, said:

un pitic imi spune ca peste 10-20 ani polistirenul va fi inlocuit; poate ca va aparea mucegai, poate ca nu va aparea. Fiind o tehnologie relativ noua, nimeni nu stie ce va fi intre caramida si polistiren peste 15-20 de ani.

Stiu discutiile. Dar sa stii ca eu am stat cativa ani buni intr-un apatament in Bucuresti(bloc vechi,din caramida)si abia inainte sa ma mut am aflat ca era placat pe exterior cu polistiren inca de dinainte de revolutie. Habar n-am ce grosime si in ce fel, dar,in afara faptului ca era calduros, n-am simtit altfel nimic suspect.

#16
jozsio

jozsio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.03.2007
multumesc mult pt rabdare. ati fost ff expliciti toti trei. voi amana probabil un an treaba asta.

numa' bine

#17
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
:)

Te mai gandesti ; poate mai intra pe topic cineva mai priceput decat noi

#18
turbol21

turbol21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

As vrea sa fac si eu izolatia termica la un apartament intr-un bloc foarte vechi. Tencuiala nu prea mai este buna in anumite locuri si se desprinde. Pe alocuri este umflata de la infiltratii de apa si sta sa cada. Trebuie sa dau jos toata tencuiala pana la caramida sau este ok sa dau jos doar acolo unde este deteriorata/umflata? Pot sa instalez polistirenul peste tencuiala asta daca oricum la final se prinde in dibluri sau trebuie sa o dau jos de peste tot?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate