Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Cosmote s-a inteles la pret cu Zapp: putin peste 200 mil. €

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
273 replies to this topic

#235
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007

View Postclptl, on 30th June 2009, 20:10, said:

o fi bine, n-o fi bine... asta va ramane de vazut. oricum, zapp a insemnat ceva in telecom-ul romanesc....

Inca va mai insemna. Isi vor aduce aport experienta lor. Sunt in Romania din 1993 totusi...

Edited by rohry2k1, 30 June 2009 - 19:16.


#236
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Se discuta acum pe The Money Channel

#237
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Hmm.. prevad migrarea clientilor retelei CDMA RTC in retaua Zapp. Cred ca ar fi culmea sa le dezvolte pe amandoua si in 420Mhz si in 450Mhz, mai ales cand una e deja nationala iar cealalta in stadiul incipient.

#238
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
cand am zis ca se vinde si catre cine, mi s-a zis ca aberez. si cineva de aici imi datoreaza o bere :). sa vedem cati oameni dau acum afara...

#239
fghertds2

fghertds2

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2009
Zapp si-a facut-o cu mana lui daca a ajuns sa valoreze doar 61 milioane de euro (plus plata datoriilor).

#240
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,241
  • Înscris: 07.02.2003
N-am apucat sa ma uit pe money ch dar dupa mine problema se pune transant... au cumparat Zapp doar pt licenta si pe clienti ii trece in gsm/3g sau au cumparat ca sa investeasca la greu sa incerce sa mentina ce a fost si pana acuma (ceea ce e nerentabil dupa parerea mea personala sa tii sisteme diferite) ? :) Eu cred ca prima varianta, ii absoarbe si atat, converteste clientii la sistemul cosmo, reduc din siturile inutile sa mai tarie din consum, vor face ceva colocari poate, isi scoate banu din ce mai este si mai are si licente 3G ceea ce in mod rusinos nu au avut pana acuma.

Edited by andreic, 30 June 2009 - 21:33.


#241
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
sau mai simplu: CDMA + 1X + dep tehnic la romtelecom, 3G la Cosmote, si restul out. Nu poti sa te risti sa treci fortat clientii din Zapp in Cosmote, in cazul asta:

1. trebuie sa le dai terminale subventionate, la 300000 de clienti daca inmultestu cu cel putin 20 euroi pe telefon iti cam da o gaura in buget, si pana iti recuperezi banii e ceva

2. aia au dreptul ca la o trecere fortata sa rezilieze fara probleme, si unii clienti business au probleme legat de cosmote...risti sa pierzi clienti degeaba.

Acum vedem si cum va fi in realitate.

#242
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
eu astept urmatorul pas ca sa trimit cererea de reziliere :)

#243
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007

View Postandreic, on 30th June 2009, 22:12, said:

N-am apucat sa ma uit pe money ch dar dupa mine problema se pune transant... au cumparat Zapp doar pt licenta si pe clienti ii trece in gsm/3g sau au cumparat ca sa investeasca la greu sa incerce sa mentina ce a fost si pana acuma (ceea ce e nerentabil dupa parerea mea personala sa tii sisteme diferite) ? :) Eu cred ca prima varianta, ii absoarbe si atat, converteste clientii la sistemul cosmo, reduc din siturile inutile sa mai tarie din consum, vor face ceva colocari poate, isi scoate banu din ce mai este si mai are si licente 3G ceea ce in mdo rusinos nu au avut pana acuma.
Eu cred ca vor mentine reteaua EVDO, poate clientii de voce sa fie indreptati spre GSM sau vor lipi CDMA-ul la serviciile Romtelecom.

#244
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
bun, acum o sa am semnal national sa modemul cdma de la romtelecom.

si la bani superbuni.

f tare.

PS: Ar trebui pastrati oamenii din tehnic de la zapp.

#245
adsoofmelk2003

adsoofmelk2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 25.12.2007

View Postmac_razvan, on 30th June 2009, 22:30, said:

Eu cred ca vor mentine reteaua EVDO, poate clientii de voce sa fie indreptati spre GSM sau vor lipi CDMA-ul la serviciile Romtelecom.
internetul de la zapp e pe departe cel mai bun de pe piata de net mobil. fie ca vorbim de terminalele de voce care au si modem inclus EVDO fie ca vorbim doar de modemurile only.
este clar ca asta voiau
problema e ce se intampla cu vocea de pe cdma?
si ce se va alege de 3g?

#246
rdh30flda

rdh30flda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 09.01.2007
cu aceasta miscare Cosmote are sanse egale de a se lupta cu Vodafone si Orange.... poate chiar prea mari avand in vedere "colaborarea" cu Romtelecom.

#247
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Asadar inca un brand, romanesc imi place sa ii spun(desi numai asa nu e 100%) a mai disparut.....
Ultimul mare plecat in piata telecom a fost Connex-ul, care sincer mi se parea mai flexibil decat firma mama, mamut.
:confuzzled:

Edited by Ares14, 30 June 2009 - 21:39.


#248
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
deja ma plictisiti cu toata palavrageala asta despre 4G cand voi habar nu aveti de chestii banale... hai sa nu ne mai facem griji de grijile altora... as spune ca acum ne apropien de normalitate cu 3 operatori mobili foarte puternici si un singur challenger, RDS... o sa fie un meci foarte tare si sunt curios cum o sa se ajunga la doar 3 mobili... oricum, consumatorul o sa aiba de castigat pentru ca razboiul asta va imbunatatii tarifele si serviciile...

#249
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
ce se va intampla cu nopay ?

#250
fghertds2

fghertds2

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2009

View Postalecsandrius, on 30th June 2009, 22:44, said:

ce se va intampla cu nopay ?

Ma indoiesc ca pe termen lung se va pastra VOCE pe CDMA.

#251
DarkSSS

DarkSSS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.10.2007
Am sunat la relatii cu clientii... mi s-a zis ca e vorba de, citez, 'doar de o schimbare de actionariat'. Clientii Zapp vor ramane clienti Zapp si vor beneficia de aceleasi oferte. Deocamdata nu se va renunta la cdma si nici nu vor introduce in oferta telefoane gsm. cam asta am aflat http://www.dailybusi...-mil-euro-27907

maine probabil se vor afla mai multe. comunicatul s-a dat seara si nu s-au aflat inca toate detaliile.

#252
fghertds2

fghertds2

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2009

View PostDarkSSS, on 30th June 2009, 22:57, said:

Am sunat la relatii cu clientii... mi s-a zis ca e vorba de, citez, 'doar de o schimbare de actionariat'. Clientii Zapp vor ramane clienti Zapp si vor beneficia de aceleasi oferte. Deocamdata nu se va renunta la cdma si nici nu vor introduce in oferta telefoane gsm. cam asta am aflat http://www.dailybusi...-mil-euro-27907

maine probabil se vor afla mai multe. comunicatul s-a dat seara si nu s-au aflat inca toate detaliile.


Adevarul e ca o gagica de la Relatii Clienti Zapp sigur stie ce planuri de dezvoltare au in cap SEFII din Grecia si Germania.  :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate