Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

pastrarea anonimatului

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006
Salut,

dau un exemplu: daca as chema politia pentru tulburarea linistii si ordinii publice, iar agentul ma intreaba la telefon cum ma numesc si de unde sunt, eu ii dau datele, dar daca doresc sa imi fie pastrat anonimatul, se poate? adica daca cei care fac galagie vor intreba cine a chemat politia, agentul e obligat sa imi spuna numele?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da.
fiecare are dreptul sa stie cine l-a reclamat si pentru ce.
altfel, politistul nu are nicio dovada.

tu ai accepta sa fii sanctionat pentru ca ai deranjat "un vecin" ?

ba de regula, in situatia descrisa de tine iti va cere si sa vii cu el la usa lui.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Salut,
dau un exemplu: daca as chema politia pentru tulburarea linistii si ordinii publice, iar agentul ma intreaba la telefon cum ma numesc si de unde sunt, eu ii dau datele, dar daca doresc sa imi fie pastrat anonimatul, se poate? adica daca cei care fac galagie vor intreba cine a chemat politia, agentul e obligat sa imi spuna numele?






Nuuuu!
Nici măcar nu are voie să facă asta!
Dacă o face, îl poți reclama pe respectivul polițist!!!

#4
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006

 spare-me, on May 10 2009, 23:11, said:

da.
fiecare are dreptul sa stie cine l-a reclamat si pentru ce.
altfel, politistul nu are nicio dovada.

tu ai accepta sa fii sanctionat pentru ca ai deranjat "un vecin" ?

ba de regula, in situatia descrisa de tine iti va cere si sa vii cu el la usa lui.
eu de cate ori am chemat politia pana acu, numa o data am fost intrebat cine sunt si de unde. de fiecare data am chemat pentru tulburarea linistii si ordinii publice. eram doar curios daca se poate pastra anonimatul sau nu. exista cazuri in care persoana(ele) respectiva(e) se razbuna pe tine, si "o patesti" atunci, de aia intrebam

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De regulă, cei care tulbură liniștea și ordinea publică, mai ales la ore imposibile, o fac în momentele de după ingurgitarea de licori bahice... și dacă agenții de poliție fac greșeala fatală de a spune acestora cine i-a reclamat, s-ar prea putea să fie chemați iar, dar pentru o chestie mult mai nasoală....

#6
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Mie mi se pare normal ca cel reclamat să știe cine este reclamantul.

O singură dată m-am trezit cu poliția la ușă pe la ora 4 dimineața, acum vreo câțiva ani. Eram singură acasă, în timpul sesiunii, învățam pentru un examen. Am auzit bătăi repetate la ușă și cineva care striga "Poliția! Deschideți!". Le-am spus frumos că nu le deschid fiindcă sunt singură și nu am făcut nimic care să contravină legilor, iar dacă au mandat să intre folosind forța. Imediat am sunat la 955, am spus numele și adresa și am anunțat că niște pretinși polițiști sunt la mine la ușă și mă deranjează noaptea. Centralistul de la 955 a anunțat prin stație adresa și am auzit asta și prin ușă, la "pretinșii" polițiști. După un minut, vocea de la 955 mi-a confirmat că la ușa mea chiar sunt polițiști și m-a rugat să le deschid ușa. A urmat o discuție cum că cineva a sesizat că la mine avea loc o petrecere. I-am invitat pe cei doi înăuntru, eram cu cursurile întinsă peste tot și era o liniște absolută. Mi-au spus că reclamația vine din partea vecinului meu de jos. Au mers după aia la ușa acestuia, dar nu le-a deschis nimeni...

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În astfel de cazuri intervine și discernământul agenților de poliție...

#8
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,176
  • Înscris: 02.04.2007

 inside_spy, on May 13 2009, 23:03, said:

Mie mi se pare normal ca cel reclamat să știe cine este reclamantul.
Si ce te faci cand ai sotie si copil si vrei sa-i reclami pe drogatii care-ti sunt vecini ca stau pe scara sa-si ia doza? In ficare seara?

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Regula este să nu se spună cine face reclamația... iar cel care o face poate fi tras la răspundere disciplinară în cel mai fericit caz...

#10
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006
aici nu e corect. ca daca cineva cheama politia, si se prezinta ca si cum as fi eu, atunci tot eu voi fi implicat in problema, ca si reclamant

 inside_spy, on May 13 2009, 23:03, said:

Mie mi se pare normal ca cel reclamat să știe cine este reclamantul.

O singură dată m-am trezit cu poliția la ușă pe la ora 4 dimineața, acum vreo câțiva ani. Eram singură acasă, în timpul sesiunii, învățam pentru un examen. Am auzit bătăi repetate la ușă și cineva care striga "Poliția! Deschideți!". Le-am spus frumos că nu le deschid fiindcă sunt singură și nu am făcut nimic care să contravină legilor, iar dacă au mandat să intre folosind forța. Imediat am sunat la 955, am spus numele și adresa și am anunțat că niște pretinși polițiști sunt la mine la ușă și mă deranjează noaptea. Centralistul de la 955 a anunțat prin stație adresa și am auzit asta și prin ușă, la "pretinșii" polițiști. După un minut, vocea de la 955 mi-a confirmat că la ușa mea chiar sunt polițiști și m-a rugat să le deschid ușa. A urmat o discuție cum că cineva a sesizat că la mine avea loc o petrecere. I-am invitat pe cei doi înăuntru, eram cu cursurile întinsă peste tot și era o liniște absolută. Mi-au spus că reclamația vine din partea vecinului meu de jos. Au mers după aia la ușa acestuia, dar nu le-a deschis nimeni...
careva cunoscut ti-a facut vreo caterinca

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
aici nu e corect. ca daca cineva cheama politia, si se prezinta ca si cum as fi eu, atunci tot eu voi fi implicat in problema, ca si reclamant
careva cunoscut ti-a facut vreo caterinca








Ai sunat vreodată la poliție să reclami ceva?
Nu prea merge să suni și să faci glume proaste pentru că:
1. Centralele de la poliție permit aflarea numărului de telefon de la care se sună și de obicei se verifică imediat un apel prin care se reclamă ceva...
2. Alarmarea fără temei a poliției se pedepsește cu amendă!

#12
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,176
  • Înscris: 02.04.2007

 copjob2000, on May 15 2009, 13:36, said:

Nu prea merge să suni și să faci glume proaste pentru că:
1. Centralele de la poliție permit aflarea numărului de telefon de la care se sună și de obicei se verifică imediat un apel prin care se reclamă ceva...
Da, e si greu tare sa sune cineva de pe o cartela pe care nu o mai foloseste ulterior!

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Asta este un caz mai repede ipotetic, dacă imediat ce suni de pe o cartelă să anunți un scandal, arunci cartela, se poate.....
Ca să intru în amănunte:
Suni acum de pe un celular la poliție să îl reclami pe vecinul de deasupra care face un chef la ora 3 noaptea!
După ce operatorul te chestionează despre datele de stare civilă (și l-ai mințit, spunându-i povești) și ai închis, te va suna să îi certifici împrejurarea și toate datele anterioare.
El va pune în mișcare cel puțin o patrulă de poliție, care se va deplasa la fața locului reclamat de tine....unde dacă va găsi totul în ordine, operatorul te va suna iarăși, dar nu-i va răspunde nimeni, pentru că tu ai aruncat cartela......
Este bafta lor....riscul meseriei lor!
Dar tu va trebui să scapi și de telefon..... din motive lesne de înțeles pe care nu le expun aici.... :naughty:

#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 20.09.2006

 jay333, on May 15 2009, 13:51, said:

Da, e si greu tare sa sune cineva de pe o cartela pe care nu o mai foloseste ulterior!
sau chiar alarme false la 112, pentru ca pana la urma tulburarea linistii si ordinii publice se poate face si apeland 112. sunt atatea variante..

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă te riști să sesizezi fapte nereale la 112, poți avea surprize neplăcute....

#16
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005

 copjob2000, on 15th May 2009, 15:41, said:

Dar tu va trebui să scapi și de telefon..... din motive lesne de înțeles pe care nu le expun aici.... :naughty:

se poate schimba imei cit ai zice 112 :)

ontopic: nu vad de ce ar fi obligat agentul sa le dea numele tau celor reclamati, insa in cadrul unei plingeri contraventionale ar putea fi intrebat de lucrul asta, la solicitarea vreunei instante care are chef de hirjoane, reclamantul (sau reclamagiul) fiind totusi o persoana necesar a fi audiata pentru rezolvarea cauzei.

Edited by firasg, 05 June 2009 - 00:43.


#17
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
NU se da numele celor care fac reclamatia. Echipajul constata sau nu fapta reclamata si chiar in instanta daca se ajunge se tine cont de ce a constatat / cercetat echipajul si nu de ce a spus reclamantul la telefon. Simplu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate