Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Diametrul unui difuzor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
icefrom70s

icefrom70s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 28.04.2008
Salutare,

Am 2 boxe la care s-au rupt difuzoarele... foarte vechi ele, eliptice, de la niste aparate de radio Capri pe lampi de pe vremuri, se auzeau ca lumea.
In fine, nu am gasit la fel sa le inlocuiesc simplu, mai ales ca eliptice nu prea se mai fabrica, asa ca m-am gandit sa cumpar rotunde.
Am masurat si mi-am dat seama ca aproximativ 22 cm diametru maxim ar trebui sa fie partea difuzorului care intra in interiorul boxei, ca sa nu ma lovesc de problema ca nu pot sa o bag acolo din cauza ca n-am loc de pereti.

In fine, am cautat pe net si am gasit http://www.e-piese.r...l-w_0817-4.html care ar fi perfecte, doar ca e cu 1 cm mai mare decat imi trebe. Ar mai fi si astea http://www.e-piese.r...ksw_8021-8.html ...  dar stiti cum se zice "cu cat mai mare cu atat mai bine"  :D .

Acum intrebarea e: diametrul inseamna diametrul total al difuzorului cu tot cu partea metalica din margine sau diametrul membranei sau ceva asa ?

PS: daca are cineva 2 difuzoare eliptice aproximativ 26 pe 18 cm (dimensiunea totala cum ar veni) dati-mi un PM.


Multumesc anticipat :)

#2
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
De obicei diametrul specificat este diametrul sasiului (partea metalica)

http://en.wikipedia....#Specifications

"For cone drivers, the quoted size is generally the outside diameter of the basket"

Edited by motanu44, 06 May 2009 - 22:53.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006
Diametrul respectiv e diametrul "mare" ca să zic așa. La firme un pic mai serioase se dă și "cutout diameter", adică îți spune cât de mare trebe să fie gaura ca să intre; mai mică, evident, decât diametrul total, dar după forma șasiului poți doar estima. În ce privește difuzorul perfect găsit de tine, dă-le un telefon să-i întrebi, și dacă tot întrebi întreabă și de banda de frecvență și de sensibilitate, sunt niște chestii oarecum importante când alegi un difuzor. Apreciez faptul că din acele date am aflat care sunt unitățile de măsură pentru respectivii parametrii, eu la sensibilitate știam un pic altfel :) dar pentru cumpărător ar fi bine de știut și valorile, nu doar unitatea de măsură... Măcar alea, dacă altele nu ;)

Edited by antinari, 06 May 2009 - 23:32.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Difuzoarele alea par a fi aproximativ de dimensiunile difuzoarelor auto 7"x5" sau 8"x6"cum ar fi aici: http://www.gigaweb.c...7-speakers.html
Trebuie sa verifici insa, inmulteste inchii cu 25.4 sa iti dea mm... Si citeste impedanta (sau masoar-o) pentru ca daca sunt de la radio pe lampi s-ar putea sa ai surprize. Eventual se poate face un "reconning" pastrand bobinele originale - la cineva care se pricepe.

Edited by SuperDuper, 07 May 2009 - 00:26.


#5
icefrom70s

icefrom70s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 28.04.2008

View Postantinari, on May 6 2009, 23:28, said:

Diametrul respectiv e diametrul "mare" ca să zic așa. La firme un pic mai serioase se dă și "cutout diameter", adică îți spune cât de mare trebe să fie gaura ca să intre; mai mică, evident, decât diametrul total, dar după forma șasiului poți doar estima. În ce privește difuzorul perfect găsit de tine, dă-le un telefon să-i întrebi, și dacă tot întrebi întreabă și de banda de frecvență și de sensibilitate, sunt niște chestii oarecum importante când alegi un difuzor. Apreciez faptul că din acele date am aflat care sunt unitățile de măsură pentru respectivii parametrii, eu la sensibilitate știam un pic altfel :) dar pentru cumpărător ar fi bine de știut și valorile, nu doar unitatea de măsură... Măcar alea, dacă altele nu ;)

Stiu, mi-a zis si tata de frecvente ca nu le dau, de aia o sa ma duc la ei sa intreb si sa vad personal ce si cum. Oricum, sunt 'nspe mii de magazine p'acolo pe unde e si asta, am de unde alege :) Tata stie cel mai bine ce trebe luat, boxele in care vreau sa pun difuzoarele astea sunt facute de el, pana si filtrul de bass e facut de el :D

View PostSuperDuper, on May 7 2009, 00:22, said:

Difuzoarele alea par a fi aproximativ de dimensiunile difuzoarelor auto 7"x5" sau 8"x6"cum ar fi aici: http://www.gigaweb.c...7-speakers.html
Trebuie sa verifici insa, inmulteste inchii cu 25.4 sa iti dea mm... Si citeste impedanta (sau masoar-o) pentru ca daca sunt de la radio pe lampi s-ar putea sa ai surprize. Eventual se poate face un "reconning" pastrand bobinele originale - la cineva care se pricepe.

Imi trebe de 6 ohmi in principiu, dar si de 4 merge... de 6 nu se prea gasesc, asta e faza. Alea de la radio-ul Capri sunt de 6 ohmi. In niciun caz nu de 8.


Multumesc tuturor pt raspunsuri :coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate