Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Cum sa urmaresc sa nu castige in instanta cel vinovat?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Salut

Nu imi place sa am parte de accidente. Dar iata ca pe 1 mai mi s-a intamplat si mie. Un Mertzan oprit pe dreapta a intrat pe DN1. Culmea, tocmai atunci navigam si eu pe acolo cu 90 la ora.
Omu nu a vrut PV-ul de la politie si a mentionat ca nu recunoaste ca ar fi vina lui (cica l-am lovit din spate, imbecilul nu a auzit de prioritate).

El are Mertz, eu Cielo.

Acum problema este urmatoarea. Tipu va primi prin posta PV-ul si va putea face contestatie. Dreptul lui. Cum pot urmari sa vad daca face conttestatie si cum pot face ca Politia s anu piarda procesul (am auzit d emulte procese la care Politia pierde prin neprezentare)

Am cerut pe RCA-ul lui sa imi repare si ce mai aveam eu prin masina (in speta transportam 3 scaune de plastic de camping (100 ron fiecare). Cei de la RCA spun ca este posibil sa intre pe dauna totala. In acest caz am de pierdut ceva? Am inteles ca nu se mai deconteaza estimarea service-ului (ceea ce mi se pare de kkt) si nici tractarea (peste 350 de rON)

Asiguratorul lui este EUROINS (fost ASITRANS) si individul de la pagube nu vroia initial sa imi decshida dosarul daca nu am copia xerox a RCA-ului alalalt. Ceea ce e de rahat, ca daca este trecuta polita in PV nu mai am de ce sa am copie. Ca doar au calculatoare idiotii. Ma rog, asta ma rezolvat-o, au fost de acord cei de la Centrala

Scuze pentru ortografia typo mai gresita (sunt in microbuz). Ce as mai putea cere pe RCA-ul lui. Nu vreau s ama imbogatesc, dar zilele astea aveam nevoie de masina ca de aer , avand si un bebe de 5 luni si trebuind sa il transport.

Multam

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai pe tine te intereseaza sa-ti faci masina ? sau ce-ai mai putea cere in plus pe rca-ul lui !?

#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
In primul rand, baza legala pentru ce te intereseaza pe tine este Norma din 07/11/2008 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, publicata in MOF nr. 762 - 11/11/2008 (in caz ca n-o gasesti, e parte din Ordinul nr. 20/2008 din 07/11/2008 pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule).

Ai acolo la art. 1 alin (2):

(2) Contractul de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule acoperă răspunderea civilă delictuală a proprietarului sau a utilizatorului unui vehicul pentru prejudiciile produse unei terțe părți prin intermediul vehiculului.

Deci din moment ce tie ti-a stricat scaunele ca urmare a accidentului, poti sa ceri RCA-ului sa ti le plateasca.

Daca-ti mai vin si alte idei de despagubire, consulta norma si vezi daca te incadrezi. Daca nu gasesti norma (caut-o, nu fii lenes), ti-o scot eu dintr-un soft de legislatie.



Cat despre contestatia lui:
- tu nu ai ce sa faci ca sa nu piarda Politia, nu ai calitate in dosar, nu poti sa te amesteci in niciun fel;
- Politia nu pierde prin neprezentare, poate prin neprezentare de probe, dar nu ca nu se prezinta la termen - se judeca in lipsa;
- suna la Politia unde ati fost pentru constatare si intreaba care este judecatoria pe raza careia se afla (zi ca vrei sa depui o contestatie si ca nu stii la care judecatorie sa te duci)
- ia din PV numele aluia cu mercedes-ul
- intra pe portal.just.ro (fara www), da click pe harta, navigheaza pana la judecatoria respectiva, da click pe DOSARE din meniul din dreapta si in casuta PARTE introdu numele aluia
- daca respectivul a contestat PV, o sa-ti apara acolo ca exista dosar in pricina asta, trebuie sa fie el in contradictoriu cu Politia care a emis PV
- noteaza numarul de dosar si vezi cand are termen, scrie la detaliile dosarului
- a doua zi lucratoare dupa termen, iti faci drum pe la judecatoria respectiva, te duci la arhiva si te uiti in condica la completul respectiv - acolo o sa vezi decizia curtii, daca i-au admis sau respins contestatia
- poti verifica decizia si pe site-ul pe care ti l-am dat, dar pentru cauze de-astea pe contencios administrativ dureaza ceva pana actualizeaza detaliile dosarului, pe cand la condica poti consulta decizia a doua zi.


Despre cazul de dauna totala. Tot in Norma ai art. 55 care spune ca:

Art. 55. - Se acordă despăgubiri și pentru:
  [...]
   2. în cazul vehiculelor avariate care nu se mai pot deplasa prin forța proprie:
   a) acoperirea cheltuielilor de transport al vehiculului, cu excepția cazurilor de daună totală, la unitatea de specialitate din România cea mai apropiată de locul accidentului care poate face reparația sau la locul cel mai apropiat de adăpostire a vehiculului;

Deci platforma si devizul de service nu ti-l plateste nici CASCO-ul tau (in caz ca ai, n-am retinut) si nici RCA-ul vinovatului. Articolul respectiv zice doar de platforma, dar din experienta iti spun ca nu ti se plateste nici devizul de service. Daca vrei totusi sa-ti recuperezi dauna, poti foarte bine sa introduci o actiune in pretentii pe art. 998 Cod Civil, dovedesti platile si aia e - el e obligat sa plateasca tot ce nu platesc asiguratorii. Poti chiar sa-i ceri si banii pe scaune daca nu ti-i iei de la RCA.


LE: daca vrei sa introduci actiunea in pretentii, sa ceri de la asigurator sa-ti comunice in scris ca nu vrea sa-ti plateasca platforma si devizul de service, si baza legala pentru asta. Raspunsul lor il depui la dosar.

Edited by tchoara, 05 May 2009 - 11:14.


#4
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Multumesc frumos.

Intr-adevar partea cu scaunele era doar asa, sa stiu. Cand scapi cu viata nu te mai doare de 3 milioane, dar dupa aceea stai si te gandesti ca daca este pe RCA este pacat s anu iti iei ceva ce este al tau.
revenind la grosul problemei.

Multumesc pentru informatia cu normele ( nu voi fi lenes, in fact am gasit deja ceva)

Multumesc pentru portalul de judecatorie. Super tare faza, o incerc imediat si cu alt ceva:)

Daca mai am nedumeriri voi spune, dar pana atunci un calduros multumesc

(ref la proces stiu ca nu sunt parte. Dar stiu caz in care politia nu a venit, cred ca nu a trimis nici probele, si ala vinoavt a castigat si s-a intors totul impotriva nevinovatului... Si chiar nu merita...nu cunosc finalitatea "finala" - daca pot spune asa)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate