Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Interconectare Retele

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008
Salut!

Va rog foarte frumos sa-mi precizati o solutie la dilema mea!
Parintii mei stau intr-o locatie la circca 25 km de oras.
Aici solutii de date, internet practic sunt inexistente.
Exista RTLC la vecini apropiati cu ADSL dar pentru noi au spus ca @nu mai au [email protected] cutia Romtelecom asa s-au exprimat.
Eu cred ca nu mai au porturi in dslam.

In fine in apropiere trece un cablu optic.
Am identificat firma, am luat legatura cu ei, dar deocamdata imi propun doar servicii CATV, urmand ca in viitor sa instaleze net si telefonie...undeva in viitorul indepartat....
Din cate am inteles sunt destui de flexibili.
Cablu optic e un metropolitan cu mai multe fire.
As dori sa stiu in cazul in care ii conving sa platesc un abonament sa ma conectez la o fibra, cum realizez interconectarea cu RDS sa iau netul cu abonament de la ei, doar traficul sa il routez prin firma asta.
Necunoscute:
1. Cum se realizeaza interconectarea si care este hardware minim necesar?
Alta solutie ar mai fi undeal la cirka 500 metri pe care sa instalez un stalp si sa pun o antena wifi sa receptioenz din oras de la 25 km distanta pe cont propriu , intrucat de acolo am vizibilitate cu orasul.

Va multumesc!

#2
aagica

aagica

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.04.2009
Nu are rost sa te conectezi pe fibra , sa platesti o gramada de bani la acea firma. Daca trece un cablu optic nu inseamna ca ies ei mai ieftin si nici tu.

Daca ai ADSL in localitate incearca sa mai gasesti cativa doritori si mergi cu ei la magazin si discutati. Daca sunteti mai multi sunt sanse sa puna inca un DSLAM.

Daca nu merge nici asa Romtelecom mai ofera o solutie de internet fix , broadband prin CDMA(probabil vecinii tai asa ceva au daca nu au fire).

#3
orthodoxis

orthodoxis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 28.05.2008

View Postaagica, on May 2 2009, 18:20, said:

Nu are rost sa te conectezi pe fibra , sa platesti o gramada de bani la acea firma. Daca trece un cablu optic nu inseamna ca ies ei mai ieftin si nici tu.

Daca ai ADSL in localitate incearca sa mai gasesti cativa doritori si mergi cu ei la magazin si discutati. Daca sunteti mai multi sunt sanse sa puna inca un DSLAM.

Daca nu merge nici asa Romtelecom mai ofera o solutie de internet fix , broadband prin CDMA(probabil vecinii tai asa ceva au daca nu au fire).
In zona nu misca decat edge de la Orange!
E ft slab nu merge voip.
Saptamana viitoare am sa incerc s strang semnaturi si merg cu ele la director sa vad ce facem.
Oricum sunt interesat si de solutia optic in zona sunt mai multe persoane interesate si putem dicvide costruile.

#4
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
nici nu ai idee cat costa inchiriatul fibrei.. pica din start solutia asta.

#5
error357

error357

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 24.12.2006
Poate gasesti un vecin cu ADSL dispus sa iti dea si tie acces. Pentru conectare poti incerca cu cablu UTP dar sa nu depaseasca 100m sau daca vecinul e mai departe si exista vizibilitate directa incearca cu antene si radiomodem.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate