Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Photoshop a murit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006
Eh, n-a murit, dar am gasit un editor interesant online:

http://www.pixlr.com/editor/

La prima vedere ii lipsesc unele "features" pe care personal le folosesc destul de mult, cum ar fi unsharp mask si un hue/saturation care sa modifice doar anumite culori (se pot insa face si astea din mai multi pasi cu ce are), insa pare destul de complex, mai ales ca are layers si blending modes.

#2
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca nu ar fi incredibil de lent poate ar fi folositor.

#3
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
ca alternativa free sa zicem ca e interesant (asta in cazul in care ai viaduct de net  :lol:  ) dar hai sa fim seriosi... ok? :worthy: Adobe.... desi am vaga impresie ca este urmatorul Microsoft.... au cam inceput sa acapareze mai tot ce misca........................ hmmmm...........
:photo:

#4
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View Postuseralex, on Apr 30 2009, 14:29, said:

ca alternativa free sa zicem ca e interesant (asta in cazul in care ai viaduct de net  :lol:  )
Nu iti trebuie viaduct la net pentru ca pozele nu trebuie transferate pe vreun server (daca ai flash 10) ci sunt incarcate direct in aplicatie. Pe masina mea (P4 single core) merge foarte bine. Probabil ca pana la urma cineva va cumpara aceasta aplicatie, dar intre timp se pare ca dezvoltatorul lucreaza intens la ea.

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Foarte rudimentar, dar daca nu-ti trebuie mai mult e bun.

Nu-l promovati ca inlocuitor de PS, n-are nici macar gradient. Si, btw, Flash Player-ul crapa mult mai des ca PS, asa ca nu e o solutie prea fericita.

P.S. Cand am citit titlul prima data am crezut a aparut o noua versiune de Photoshop care nu se mai numeste Photoshop. :w00t:

Edited by AlexIP, 30 April 2009 - 14:07.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,317
  • Înscris: 24.02.2007
Interesant, dar cred ca s-ar obtine rezultate mult mai bune daca nu ar exista n inlocuitori free pentru photoshop (unu mai slab ca altu) ci unu si puternic.

#7
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAlexIP, on Apr 30 2009, 15:05, said:

Nu-l promovati ca inlocuitor de PS, n-are nici macar gradient.
Attached File  print_screen.PNG   194.84K   170 downloads
:lol:

View Postdani.user, on Apr 30 2009, 15:31, said:

Interesant, dar cred ca s-ar obtine rezultate mult mai bune daca nu ar exista n inlocuitori free pentru photoshop (unu mai slab ca altu) ci unu si puternic.
Exista Gimp care e gratuit si foarte puternic. Pixlr asta e un program de editare online care a inceput sa fie dezvoltat de mai putin de un an de o singura persoana, normal ca "nu se compara" cu o aplicatie desktop care se dezvolta de 20 de ani, la care lucreaza sute de oameni si costa o caruta de bani. Cui nu-i place n-are decat sa nu-l foloseasca, pentru mine e super ok ca pot sa il folosesc la birou.

#8
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Tare! Daca ar suporta masti ar fi tot ce-mi trebuie :lol:

#9
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View PostPac_Man, on Apr 30 2009, 16:24, said:

Tare! Daca ar suporta masti ar fi tot ce-mi trebuie :lol:
Da, asta imi lipseste si mie :(

Edited by andrei_0, 30 April 2009 - 15:34.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,317
  • Înscris: 24.02.2007

View Postandrei_0, on Apr 30 2009, 16:15, said:

Exista Gimp care e gratuit si foarte puternic. Pixlr asta e un program de editare online care a inceput sa fie dezvoltat de mai putin de un an de o singura persoana, normal ca "nu se compara" cu o aplicatie desktop care se dezvolta de 20 de ani, la care lucreaza sute de oameni si costa o caruta de bani. Cui nu-i place n-are decat sa nu-l foloseasca, pentru mine e super ok ca pot sa il folosesc la birou.

Stiu ca exista, ca pe el il folosesc, dar uneori simt lipsa unor chestii care usureaza munca (cum ar fi adjustement layers) si imi si crapa/ramane blocat cam des chiar daca e ultima versiune din seria 2.6 (plus ca in ultimu timp versiunile noi care apar cam la o luna aduc doar bug fix'uri).

O sa urmaresc pixlr sa vad cum evolueaza.

#11
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Părerea me este că curând o să ajungeți la concluzia că curves și un mic crop de 5-10% este tot ce trebuie. Și mai trebuie citit mult, exersat mult plus shift + delete.

P.S. Probabil și resize, unsharp și save for Web este tot ce trebuie pt laudae pe SP.

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postandrei_0, on Apr 30 2009, 16:15, said:


Eu il cautam unde ii e locul, in meniu. :D

My bad.

#13
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2006

View PostAlexIP, on May 2 2009, 07:18, said:

Eu il cautam unde ii e locul, in meniu. :D

My bad.

Mie mi se misca bine, Pentium Quad Core , 2 gira ram, Oricum programul mi se pare foarte interesant, mai ales ca este free. Daca ar avea si un server in care sa poti salva fiserele,  un cont ceva, ar fi si mai bine, eventual cu posibilitatea de ati mari platint o oarecare suma

#14
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Asta vad ca e un mic exemplu de procesare Cloud. :) Tu doar trebuie sa ai banda buna la net, nu quad-core sau 4 miliarde de giga de ram.

#15
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View PostLucatas, on May 15 2009, 16:33, said:

Asta vad ca e un mic exemplu de procesare Cloud. :) Tu doar trebuie sa ai banda buna la net, nu quad-core sau 4 miliarde de giga de ram.
Nu e nici un cloud, procesarea se face local, pe masina, ta deci conteaza ce hardware ai. Pozele nu se incarca pe vre-un server deci nici macar n-ai nevoie de net decat pentru a incarca aplicatia flash (ai putea chiar s-o salvezi local si apoi s-o folosesti offline).

Daca nu crezi, fa urmatorul test: incarca aplicatia, pe urma scoate cablul de retea sau intrerupe wireless-ul si incarca o poza. O sa vezi ca merge (daca ai Flash 10).

Edited by andrei_0, 15 May 2009 - 16:15.


#16
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006
ps a murit?traiasca photoshop? :). sunt multe astfel de aplicatii , gimpu are sanse cele mai mari sa faca fata pentru ca e destul de dezvoltat dar in rest e f greu , un profesionist nu poate lasa din mana PS-ul sub nici o forma!

#17
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Mie mi se pare ok, mai ales ca e pe net. Nu stii niciodata cand iti trebuie un editor. Tot ce-ti trebuie e  o conexiune la net. In plus, daca nu ma insel, e prima versiune, hai sa-i mai dam o sansa.

#18
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Mai ok decat un PS portable pus pe un memory stick? ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate