Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!
 [cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...
 

multiply si poze pe un singur canal (doua probleme diferite)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Salut,

Am doua nelamuriri si sper sa gasesc aici rezolvarea. :-)

1. Din experienta mea si urmand sfatul unor tipografi (de pe rotative) incerc ca atunci cand am informatie pe canalul negru, aceasta sa nu "sparga" un background colorat. In Photoshop dau scrisului efect "multiply" sau uneori folosesc culorea negru pur (0/0/0/100) combinata cu informatia din backgound (daca, de exemplu, background-ul e 100/10/0/0 si scriu cu negru, negrul meu arata 100/10/0/100 si astfel nu sparge plate-urile de cyan si magenta).  
Zilele trecute am avut de facut un poster unde in loc de scrisul negru am avut de pus o banda neagra. Eram convins ca e ok sa dau "multiply" la proprietatile ei dar rezultatul arata ca in poza... DE CE?

2. Am avut de dat un mesh de vreo 3 metri pe care se afla o poza alb/negru. Am sunat in tipar si am intrebat: nu va convine sa ma duc cu toata informatia numai pe canalul de black? Ba da, pentru ca asta elimina virarile in alte culori. Ok, m-am dus si am pus toata informatia pe canalul de black (so, aveam 3 plate-uri goale).
La preview-ul de Photoshop... va rog sa va uitati ce vad pe monitor cand ma uit pe CMYK si cand ma uit numai pe BLACK (dezactivez C M Y).
Iar pun intrebarea: DE CE contrastele sunt mai puternice cand ma uit NUMAI pe canalul de black, si cand trec sa vad imaginea full CMYK se pune un fel de "ceata" pe poza?


Tx!

Attached Files


Edited by ciureanuc, 27 April 2009 - 17:42.


#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
să o luăm invers:

2. imagine alb negu înseamnă greyscale - o singură placă, nu 1 + 3 goale...

1. aici sunt mai multe chestii
multiply în photoshop  = overprint în alte programe
dar nu este mulțumitor în toate cazurile, așa că trebuie mereu verificat ce se întâmplă
la fonturi (litere) e ok să dai multiply, mai ales dacă nu e un scris gras, extended
dar la fonte (pată de culoare) nu e mereu ok cu multiply
și atunci  renunți la efectul acela, sau folosești  un negru îmbogățit:
- fonta de negru de dimensiuni oarecum reduse 20/20/20/100
- fonta de negru de mari dimensiuni 50/40/40/100

#3
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postdacuburebista, on Apr 27 2009, 19:29, said:

2. imagine alb negu înseamnă greyscale - o singură placă, nu 1 + 3 goale...

Bannerul era CMYK (scris verde + ceva fond rosu + logo mov + poza), numai poza era alb-negru, de asta am preferat sa pun infomatia pe Black.
Totusi nu s-a raspuns la intrebarea mea la faza cu contrastele... :)

#4
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postciureanuc, on Apr 28 2009, 12:07, said:

Bannerul era CMYK (scris verde + ceva fond rosu + logo mov + poza), numai poza era alb-negru, de asta am preferat sa pun infomatia pe Black.
Totusi nu s-a raspuns la intrebarea mea la faza cu contrastele... :)
Vizualizarea depinde de setarea de culoare facuta in Photoshop. De profil! Eu, pentru ziar, am un profil care-mi arata negrul mai spalacit. E ok raspunsul?
Cit despre overprint, e clar de ce se vede așa: profilul tău de culoare nu înfățișează negrul simplu ca negru complex (de ecran). Astfel încît Black+culoare e mai negru decît black simplu. E foarte bine ce ai, pentru că o culoare simplă e mai spălăcită. Așa poți controla rezultatul final, fără să toarne tipografii cerneală în neștire!

Edited by floriniaru, 01 May 2009 - 11:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate