Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

URGENT ! Trecerea unui minor neinsotit prin Slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
just_me_zuza95

just_me_zuza95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2009
Buna tuturor ! Am o mare dilema. Ma numesc Silai Culina. Fata mea, in varsta de 13 ani, isi va petrece o luna si jumatate in Italia la niste rude. Fata are pasaport personal. Ea va pleca din Romania cu compania aeriana BLUE AIR si va ajunge la Napoli. Aici va sta pe o perioada de o luna, dupa care prin compania AL ITALIA se va indrepta spre Torino.In ambele zboruri mentionate fiica mea va fi NEINSOTITA. Dupa ce sta 2 saptamani la Torino va pleca cu matusa si unchiul sau inapoi spre Romania, dar de data aceasta CU UN AUTOTURISM. Cei doi insotitori vor trece prin SLOVENIA in drumul de intoarcere.


Pana acum : am facut pasaport personal minorei, am facut o declaratie la notariat pentru compania Blue Air
Am auzit ca mai trebuie o astfel de declaratie si pentru compania Al Italia. Problema este ca am intrebat la notariat si notarul mi-a raspuns ca nu a intalnit o astfel de situatie pana acum si ca nu stie cum sa procedeze.

O alta problema ar fi cu trecerea prin Slovenia. Din cate stiu Slovenia nu este in U.E.. Voi avea nevoie de acte speciale pentru traversarea acestei tari? Va trebui sa fac o imputernicire si pentru unchiul si matusa sa? Acestia vor avea si ei nevoie de niste acte speciale? Trebuie traduse toate documentele? Va rog raspundeti!!!
Am sunat la Politia de Frontiera si nu am fost lamurita, am intrebat la notariat si mi au zis ca nu stiu cum se procedeaza de obicei in astfel de cazuri. Va rog !!! Sunteti ultima mea speranta!!!

Edited by just_me_zuza95, 23 April 2009 - 18:29.


#2
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Cu siguranță nu este vorba de Slovenia, care este membru UE, ci de Serbia.
Dacă se întorc cu mașina prin Serbia, atunci tranzitează și Croația care, nici ea, nu este membru UE.
Informații exacte obții de la ambasadele celor două țări, dacă vorbești engleza, sau de la ambasadele României din cele două țări.
În mod normal n-ar trebui să fie condiții deosebite față de celelalte state europene, pentru că ambele state aspiră la aderare, totuși am găsit un articol referitor la condițiile de călătorie ale cetățenilor canadieni în Serbia: ”any adult travelling with children may be required to show evidence of parental/custodial and/or access rights” - articol din 2007.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Este suficientă o procură notarială tradusă în limbile țărilor tranzitate!
Dacă trece până în Românua prin Slovenia și Ungaria, care sunt state membre Schengen, fata nu are probleme decât la intrarea în RO!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate