Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Intrebare perchezitionare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
joker87

joker87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.03.2008
Salut!
Sper sa fi postat unde trebuie!
   Am si eu o intrebare,am fost cu niste preteni azinoapte intr-un orash vecin (Caransebes) la o plimbare, am lasat masina intr-o parcare si mergem sa dam o tura de centru,la intoarcere ne opreste o patrula,le dam actele 3 dintre noi,unul nu il avea dar ii spune datele. Chiar ma miram de ce dureaza atata sa noteze datele in carnetelu acela,dupa care ne intreaba cu ce am venit,ii spun ca am venit cu masina,ma intreaba de nr,ii spun si numarul de inmatriculare,nu trec 2 minute vad ca mai apare un echipaj.                                                                                  

    Unul din agentii care ne-au oprit imi cere talonul,prima data am ezitat stiind ca talonul se da doar agentului de la rutiera,acesta imi spune ca si agenti normali au drept acesta,etc,fiind tarziu si neavand chef de cearta i-l dau,dupa care vrea sa merg la masina,mergem la masina,ma roaga sa-i deschid portbagaju,il intreb pe ce motiv imi cere asta,mi-a spus ca nu stiu ce grup de baietii de la mine din oras vin in Caransebes sa sparga masini sa fure playere,ii zic ca normal i-ar trebui mandat de perchezitie(din cate stiu),dar i spun ca nu am chef sa stau prea mult,i-l deschid,se uita inauntru dupa care vine un alt agent(din celalalt echipaj sosit la fata locului)si imi cere sa-i deschid usha de la masina se uite inauntru,il intreb de mandat,bolboroseste ceva,si-l intreb de ce imi cer ei ,politia normala actele masinii,la care imi spune printre calitatiile de agent se numara si aceea de agent rutier,si daca vreau pot suna la inspectorat si sa spun ca m-au oprit si bla bla bla,ii deschid se uita prin buzunarele laterale,dupa care am crezut ca s-a terminat balciul si putem sa mergem in liniste la vreun club.
  
   Pauza,ne spune sa mergem cu ei la sectie,ma urc in masina se urca si unul din agenti cu mine,mergem la sectie,acolo ne intreaba daca avem droguri,arme sau etc :)) perchezitionare,si se pun iara pe dat telefoane la Resita si verificat acte si bla bla,dupa jumatate de ora ne dau drumul.   Poate am lungit'o prea mult,dar am niste intrebari :

1) Avea dreptul agentu sa-mi ceara talonul din momentul in care nu eram in masina,si in general are voie politia normala dreptul sa te opreasca/sa-ti ceara actele masini sau sa-ti dea amenda pentru ca ai depasit pe linia continua,nu ai acordat prioritate si etc

2)Fara mandat nu avea ce sa-mi caute prin masina fara acordul meu(mai ales ca nu ma aflam in ea,si ca nu pentru asta m-au oprit),nu?

Edited by joker87, 22 April 2009 - 05:52.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
la noi nu stiu, dar in germania se poate
a patit fratele meu si un prieten, pe autobanda
a aparut o masina gri in fata lui, apoi un afis cu luminite a coborat pe lunete spate + un brat de politist cu baston, i-au poftit la o parcare si acolo i-au luat la puricat
acte, intrebari "unde merg?, de ce? cand au intrat in tara? cand se intorc? cu ce se intorc? a cui e masina?", etc
dupa care au trecut la controlat masina
plastice scoase, buzunare, bancheta scoasa...
dupa 20 min i-au dat actele inapoi, au spus multumim si pa
asta a fost tot

#3
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 joker87, on Apr 22 2009, 06:51, said:

Salut!
...
.
.
.
1) Avea dreptul agentu sa-mi ceara talonul din momentul in care nu eram in masina,si in general are voie politia normala dreptul sa te opreasca/sa-ti ceara actele masini sau sa-ti dea amenda pentru ca ai depasit pe linia continua,nu ai acordat prioritate si etc

2)Fara mandat nu avea ce sa-mi caute prin masina fara acordul meu(mai ales ca nu ma aflam in ea,si ca nu pentru asta m-au oprit),nu?


1) Da. "Poliția normală" ,cum îi spui, are dreptul să dea și amendă la încălcarea prevederilor legislației rutiere, cu condiția de a avea competență pe această linie. Nici un poțist nu ar fi atât de inconștient să încheie un proces verbal care s-ar dovedi în nulitate absolută, riscând să fie cercetat pentru abuz în serviciu, în cazul în care nu are această competență. Deci dacă ai suspiciuni, faci plângere împotriva procesului verbal. Simplu, nu?

2.  Nu are nevoie de mandat. Probabil avea niște semnalmente ale unor persoane suspecte, care erau asemănătoare cu ale voastre. Se mai întâmplă, mai ales că ochi căprui, albaștri, gură cu 2 buze subțiri și două picioare crăcănate să întâlnesc la tot pasul. :D Cred totuși că nu v-au agresat fizic sau verbal. În acest caz, la fel de simplu, se poate face plângere împotriva organului, la parchet sau comandantul suprem. :)

#4
joker87

joker87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.03.2008

 Versus76, on Apr 22 2009, 19:07, said:

1) Da. "Poliția normală" ,cum îi spui, are dreptul să dea și amendă la încălcarea prevederilor legislației rutiere, cu condiția de a avea competență pe această linie. Nici un poțist nu ar fi atât de inconștient să încheie un proces verbal care s-ar dovedi în nulitate absolută, riscând să fie cercetat pentru abuz în serviciu, în cazul în care nu are această competență. Deci dacă ai suspiciuni, faci plângere împotriva procesului verbal. Simplu, nu?

2.  Nu are nevoie de mandat. Probabil avea niște semnalmente ale unor persoane suspecte, care erau asemănătoare cu ale voastre. Se mai întâmplă, mai ales că ochi căprui, albaștri, gură cu 2 buze subțiri și două picioare crăcănate să întâlnesc la tot pasul. :D Cred totuși că nu v-au agresat fizic sau verbal. În acest caz, la fel de simplu, se poate face plângere împotriva organului, la parchet sau comandantul suprem. :)


Ms mult de raspuns. Deci sa inteleg ca daca ma opresc cand ma plimb strada pentru a ma legitima si ma intreaba daca masina de peste drum este a mea,au dreptul sa-mi ceara talonul acesteia si sa-mi ceara sa le-o deschid sa caute inautru si nu ma pot impotrivi?

#5
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 joker87, on Apr 22 2009, 19:39, said:

... si nu ma pot impotrivi?
:) Nu prea. Cel mult soliciți motivul si datele de identificare ale controlorilor.

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
1) Avea dreptul agentu sa-mi ceara talonul din momentul in care nu eram in masina,si in general are voie politia normala dreptul sa te opreasca/sa-ti ceara actele masini sau sa-ti dea amenda pentru ca ai depasit pe linia continua,nu ai acordat prioritate si etc

Polițistul are dreptul să îți solicite actele unui autovehicul, iar tu ai obligația să le prezinți!
În lege (codul rutier) nu sunt prevăzute situații distincte (dacă ești în autovehicul sau nu), iar "poliția normală" are dreptul să aplice sancțiuni contravenționale (amenzi) pentru orice contravenție constatată! (competență generală)

2)Fara mandat nu avea ce sa-mi caute prin masina fara acordul meu(mai ales ca nu ma aflam in ea, si ca nu pentru asta m-au oprit),nu?

Cred că ai văzut prea multe filme polițiste... dar nu românești!
În dreptul procesual penal român nu este prevăzut nimic despre un astfel de mandat...


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Codul Rutier:

Quote

Art. 35:
...
(2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa Inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de Inmatriculare ori de Inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.
(3) In exercitarea atributiilor care Ii revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati In interiorul acestuia atunci cand exista indicii despre savarsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala.
Termenul "vehiculul condus" presupune, destul de clar, sa fii sau sa fi fost la momentul aparitiei organelor in vehicul, ba mai mult, sa fi fost conducatorul acestuia.
La fel, termenii "coducator" si "pasageri aflati in interiorul acestuia" presupun, destul de clar, sa fii sau sa fi fost in momentul aparitiei organelor in vehicul.
In plus, codul rutier stipuleaza destul de clar ca politia rutiera e cea care poate verifica talonul. Adica sunt de acord ca actul de identitate il prezinti la cererea "sectoristului", dar chiar nu vad in ce temei poate cere talonul masinii. In special cand nu esti in masina.

#8
typhoondel

typhoondel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.03.2008

 joker87, on Apr 22 2009, 05:51, said:

Salut!
Sper sa fi postat unde trebuie!
   Am si eu o intrebare,am fost cu niste preteni azinoapte intr-un orash vecin (Caransebes) la o plimbare, am lasat masina intr-o parcare si mergem sa dam o tura de centru,la intoarcere ne opreste o patrula,le dam actele 3 dintre noi,unul nu il avea dar ii spune datele. Chiar ma miram de ce dureaza atata sa noteze datele in carnetelu acela,dupa care ne intreaba cu ce am venit,ii spun ca am venit cu masina,ma intreaba de nr,ii spun si numarul de inmatriculare,nu trec 2 minute vad ca mai apare un echipaj.                                                                                  

    Unul din agentii care ne-au oprit imi cere talonul,prima data am ezitat stiind ca talonul se da doar agentului de la rutiera,acesta imi spune ca si agenti normali au drept acesta,etc,fiind tarziu si neavand chef de cearta i-l dau,dupa care vrea sa merg la masina,mergem la masina,ma roaga sa-i deschid portbagaju,il intreb pe ce motiv imi cere asta,mi-a spus ca nu stiu ce grup de baietii de la mine din oras vin in Caransebes sa sparga masini sa fure playere,ii zic ca normal i-ar trebui mandat de perchezitie(din cate stiu),dar i spun ca nu am chef sa stau prea mult,i-l deschid,se uita inauntru dupa care vine un alt agent(din celalalt echipaj sosit la fata locului)si imi cere sa-i deschid usha de la masina se uite inauntru,il intreb de mandat,bolboroseste ceva,si-l intreb de ce imi cer ei ,politia normala actele masinii,la care imi spune printre calitatiile de agent se numara si aceea de agent rutier,si daca vreau pot suna la inspectorat si sa spun ca m-au oprit si bla bla bla,ii deschid se uita prin buzunarele laterale,dupa care am crezut ca s-a terminat balciul si putem sa mergem in liniste la vreun club.
   Pauza,ne spune sa mergem cu ei la sectie,ma urc in masina se urca si unul din agenti cu mine,mergem la sectie,acolo ne intreaba daca avem droguri,arme sau etc :)) perchezitionare,si se pun iara pe dat telefoane la Resita si verificat acte si bla bla,dupa jumatate de ora ne dau drumul.   Poate am lungit'o prea mult,dar am niste intrebari :

1) Avea dreptul agentu sa-mi ceara talonul din momentul in care nu eram in masina,si in general are voie politia normala dreptul sa te opreasca/sa-ti ceara actele masini sau sa-ti dea amenda pentru ca ai depasit pe linia continua,nu ai acordat prioritate si etc

2)Fara mandat nu avea ce sa-mi caute prin masina fara acordul meu(mai ales ca nu ma aflam in ea,si ca nu pentru asta m-au oprit),nu?






Nu va mirati de controale anormale ale politistilor de pretutindeni,eu am fost cu cineva in Germania nea oprit un echipaj al politiei a inceput cu intrbarile a cerut actele si telefoanele mobile sa le verifice IMEI-ul sa nu fie furate,insa totul a fost OK mai ales ca ma gandeam ca nu poate sa fie tel.meu furat ca la cumparat fratele meu din Germania.

Edited by typhoondel, 06 May 2009 - 19:58.


#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Doar că în RO, dacă vreun polițist face astfel de control, imediat se începe să se vocifereze, să se comenteze, că au rămas comuniști, că nu au făcut nimic, de ce să fie opriți, că doar nu au omorât pe cineva, bla, bla, bla și alte astfel de aere și impresii......
În alte țări, dacă te apuci să comentezi, poți risca să fii arestat!!!

#10
randunel

randunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.09.2005
Se abuzeaza usor si mult de perchezitii. Sunt satul de opriri la unguri si la nemti cu motivatia clasica "control sa nu avem probleme".
Nu imi convine cand ma intorc de la nemti cu masina plina (schiuri, electronice, etc) sa ma urmareasca pe autostrada si sa ma opreasca in mijlocul benzinariei, sa trebuiasca sa scotoceasca peste tot, sa dau jos tot etc, intre timp adunandu-se spectatori, auzindu-se comentarii "rumanien jaaa". Nu stiu cati ati fost in situatia asta, dar e neplacut de fiecare data.
E specificat, macar la noi in tara, daca refuzi sa-ti perchezitioneze vehiculul ce contraventii se aplica? Adica, ipotetic, prefer sa primesc amenda decat sa vada organul ce am in torpedou, asa ca il las inchis si ii zic ca nu am cheia de la el sau alt motiv penibil. Cat e amenda? Si... intr-un final, ma lasa fara sa vada ce e inauntru? :/

Edited by randunel, 07 May 2009 - 11:26.


#11
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 copjob2000, on Apr 24 2009, 00:39, said:


..."poliția normală" are dreptul să aplice sancțiuni contravenționale (amenzi) pentru orice contravenție constatată! (competență generală)
  :nonobad:

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
:nonobad:



:lol:



Se abuzeaza usor si mult de perchezitii. Sunt satul de opriri la unguri si la nemti cu motivatia clasica "control sa nu avem probleme".
Nu imi convine cand ma intorc de la nemti cu masina plina (schiuri, electronice, etc) sa ma urmareasca pe autostrada si sa ma opreasca in mijlocul benzinariei, sa trebuiasca sa scotoceasca peste tot, sa dau jos tot etc, intre timp adunandu-se spectatori, auzindu-se comentarii "rumanien jaaa". Nu stiu cati ati fost in situatia asta, dar e neplacut de fiecare data.
E specificat, macar la noi in tara, daca refuzi sa-ti perchezitioneze vehiculul ce contraventii se aplica? Adica, ipotetic, prefer sa primesc amenda decat sa vada organul ce am in torpedou, asa ca il las inchis si ii zic ca nu am cheia de la el sau alt motiv penibil. Cat e amenda? Si... intr-un final, ma lasa fara sa vada ce e inauntru? :/



În general, poliția nu face percheziții în adevăratul sens al cuvântului, cum se fac statele menționate, ci controale, care sunt, până la urmă tot un fel de percheziții, numai că nu este la fel de amănunțită și nu i se spune percheziție...
Nu există sancțiuni contravenționale pentru cei care se împotrivesc unei percheziții...

#13
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Mda, asta e altceva  :rolleyes:

"cop" nu vine de la polițist, așa-i? (întrebare retorică) ;)

Edited by Versus76, 07 May 2009 - 23:15.


#14
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Un lucru e clar: daca nu esti in masina nu are ce talon sa iti ceara. Decat sa il refuzi pe motiv ca nu ai chef sa i-l arati mai bine il refuzi ca nu il ai la tine. Si sa iti faca proces verbal ca ai fost depistat in timp ce te deplasai pe trotuar ca nu aveai talonul masinii parcate vis-a-vis...
Cat priveste perchezitia au un atu: pot sa o faca legal ori cu acordul tau, ori cu mandat care il pot obtine in situatia in care are dovada unei suspiciuni. Iar suspiciunea poate fi refuzul in sine :D

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar dacă te așteaptă până te urci la volan, pleci și după colț sau mai încolo te oprește... ce faci?
Te cam conformezi, sau iei un mic proces-verbal...

Mda, asta e altceva  :rolleyes:

"cop" nu vine de la polițist, așa-i? (întrebare retorică) ;)






Nu!
Vine de la altceva.... și anume: Colloid Osmotic Pressure!

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 copjob2000, on May 6 2009, 14:44, said:

Doar că în RO, dacă vreun polițist face astfel de control, imediat se începe să se vocifereze, să se comenteze, că au rămas comuniști, că nu au făcut nimic, de ce să fie opriți, că doar nu au omorât pe cineva, bla, bla, bla și alte astfel de aere și impresii......
În alte țări, dacă te apuci să comentezi, poți risca să fii arestat!!!

Cred ca ai vrut sa zici "in alte tari bananiere"... Ca aici unde sunt nici nu au voie sa te opreasca asa "pentru control", daca nu au motiv intemeiat nu te jeneaza nimeni.
Bine ca si daca te-au oprit, este clar ca ai pus-o de o amenda :)
Iar controlul in masina fara un motiv clar este perchezitie. Este proprietate personala, ai nevoie fie de acord, fie de mandat. Ca iti pot desface masina bucati dupa ce i-ai suparat si au mandatul, este partea a doua. Atentie, exteriorul si compartimentul pasagerilor este vizibil din public asa ca nu necesita mandat pentru inspectie vizuala.
Si de comentat ai voie in orice tara cu "freedom of speech"... Insa prin asta le poti da motive pentru un control mai amanuntit (cauza probabila), asa ca este cu dus si intors.

Edited by SuperDuper, 08 May 2009 - 02:12.


#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca ai vrut sa zici "in alte tari bananiere"... Ca aici unde sunt nici nu au voie sa te opreasca asa "pentru control", daca nu au motiv intemeiat nu te jeneaza nimeni.
Bine ca si daca te-au oprit, este clar ca ai pus-o de o amenda :)
Iar controlul in masina fara un motiv clar este perchezitie. Este proprietate personala, ai nevoie fie de acord, fie de mandat. Ca iti pot desface masina bucati dupa ce i-ai suparat si au mandatul, este partea a doua. Atentie, exteriorul si compartimentul pasagerilor este vizibil din public asa ca nu necesita mandat pentru inspectie vizuala.
Si de comentat ai voie in orice tara cu "freedom of speech"... Insa prin asta le poti da motive pentru un control mai amanuntit (cauza probabila), asa ca este cu dus si intors.



Se mai procedează și la opriri și verificări "pentru control"...  dar nu înseamnă că polițiștii au voie să facă asta....
De fapt ei au voie și în multe zone ale țării se procedează așa, dar în altele (cum ar fi București și alte orașe mari) unde nu ai loc să tușești de câți șmecheri sunt pe unitatea de suprafață, această operațiune este permisă doar poliției rutiere, sau în cazurile în care exista indicii temeinice că s-ar fi comis vreo ilegalitate.
În altă ordine de idei, percheziția și controlul presupun aceeași operațiune, căreia îi putem spune verificare, scotocire, sau în alte fel asemănător, doar că pentru executarea unei percheziții, este obligatorie existența unui dosar penal, pe când la un control, nu este necesară îndeplinirea nici unei condiții!
Referindu-mă la libertatea de exprimare, în nici un stat democratic nu îți este insterzis acest drept, numai că, în anumite țări, dacă faci scandal, tărăboi, comentarii, polițistul îți aduce la cunoștință faptul că... de exemplu, tocmai ai de plătit o amendă pentru... obstrucționarea actului de justiție, ori pentru adresarea de expresii jignitoare la adresa poliției, ori pentru proferarea de injurii în public, etc, etc, etc....
Inclusiv în RO există astfel de căi de atac împotriva unor astfel de indivizi, numai că se prea aplică...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate