Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

delapidare de catre administrator asociatie locatari

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
antwerp

antwerp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.08.2006
situatia de fapt:
in ianuarie 2008 s-a constatat in urma sistarii caldurii si apei calde ca fosta admin. nu a platit facturile din ultimii 2 ani, rezultind un prejudiciu de aproximativ 60.000 lei noi (facturi si penalizari), prejudiciu estimat in urma efectuarii unei expertize, cuantum al prejudiciului care se poate mari datorita ca faptului ca penalizarile curg in continuare.
in prima instanta, aceasta a achitat 20.000 ron ca reesalonare la radet si apanova pentru a putea fi bransata scara din nou (avind in vedere ca locuieste in aceeasi scara si nu are centrala si nu putea ramine in frig si fara apa chiar ea).
s-a facut o plingere penala si s-a primit raspuns de la politia ca se vor efectua cercetari privind savirsirea infractiunii de delapidare (215 indice 1 c. pen).
acum ar dori sa vinda apartamentul si se pare ca doreste sa achite datoria restanta + penalizarile care pot aparea ulterior, achitare ce s-ar face din avansul primit de la potentialul cumparator, angajindu-se printr-un act in forma autentic (notarial)in acest sens.
mentionez ca apartamentul este ipotecat in favoara unei banci, existand inca 5000 euro de achitat din creditul ipotecar.

intrebari:
1. se poate greva apartamenul cu o ipoteca de rangul 2, care ar obliga-o sa achite prejudiciul,pentru a putea vinde apartamentul? este necesar acorddul bancii care detine ipoteca de rangul 1 pt greva cu o ipoteca de rangul 2 apartamentul?
2. ce masuri se pot lua pentru a evita sa vinda, in cazul in care stinge creanta catre banca si radiaza ipoteca, existind astfel riscul ca asociatia sa ramina cu datoriile catre furnizori?
avind in vedere ca probabil dosarul va mai dura pina va fi trimis in instanta (daca va fi trimis) si ca asociatia nu se poate constitui inca ca parte civila prejudiciata intr-o actiune grevata pe procesul penal, ce masuri se pot lua pentru a asigura asociatia contra disparitiei acestei persoane si tergiversarii ani de zile ale unei eventuale actiuni civile in
recuperarea prejudiciului ?
va multumesc anticipat

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
1. ipoteca doar conventionala intre ea si asociatie dar mi-e greu sa cred că ar accepta cineva asa ceva partea a doua - nu, este incrisa si interdictia de vanzare grevare sau modificare si demolare a imobilului fara acordul bancii


2. asociatia se poate constiutui parte civila chiar de acum, insa puteti solicita în procesul penal instituirea unui sechestru asigurator

puteti formula o asemenea cerere si in civil dar se plateste cautiune de pana la 50% din sumă.

#3
antwerp

antwerp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.08.2006

View Postmadman2711, on Apr 17 2009, 14:29, said:

1. ipoteca doar conventionala intre ea si asociatie dar mi-e greu sa cred că ar accepta cineva asa ceva partea a doua - nu, este incrisa si interdictia de vanzare grevare sau modificare si demolare a imobilului fara acordul bancii


2. asociatia se poate constiutui parte civila chiar de acum, insa puteti solicita în procesul penal instituirea unui sechestru asigurator

puteti formula o asemenea cerere si in civil dar se plateste cautiune de pana la 50% din sumă.

va multumesc pentru raspuns, insa pentru a fi sigur ca am inteles exact, va solicit respectuos lamuriri:

1. am inteles exact ca probabil banca (titulara ipotecii de rang 1) este putin probabil sa accepte instituirea unei ipoteci de rangul 2 ?

2. asociatia se poate constitui ca parte civila in timpul fazei de urmarire penala, insa din ce am inteles nu s-a inceput inca urmarirea penala. este adevarat ca atita tip cit nu s-a ajuns in faza judecatii, nu se poate solicita instituirea unui sechestru asigurator?

3. exista si varianta ca in urma cercetarilor efectuate dosarul sa nu fie trimis in judecata (in acesta caz  nu mai exista posibilitatea partii civile si sa ceara sa isi recupereze prejudiciul si sa se beneficieze de sechestrul asigurator in cadrul procesului penal, raminind doar actiunea pe latura civila). corect?

va multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate