Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

EMU 0202 vs Audiotrack Prodigy CUBE

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
Trebuie sa aleg o placa de sunet si sunt indecis, m gandeam ca pretul sa fie aprox 100$ (ebay/amazon).
Specificatii prodigy cube(nu e valabila la vanzare pt audiotrack europa/usa)
Preacunoscuta si preafericita EMU 0202

La ce am nevoie? La produs... electronica/mixat/recording.
Va rog, cei cu experienta in DACuri, aruncati-mi o parere!
Daca sunt si alte variante, le primesc deschis...
:dj:

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Prodigy Cube cred ca merge numai pana la 24bit 48kHz - atata suporta interfata USB 1.1 (fara drivere speciale si ei se lauda ca nu necesita drivere sub Windows). Zic ei acolo de 24/96 dar stiu sigur ca USB fara drivere speciale nu poate. Vezi ca zic USB 1.1 si "compatible" cu USB 2.0. Normal, orice device 1.1 va merge intr-un port 2.0...

Creative au driverele lor USB 2.0 si "low latency" si pot depasi bariera Windows pt audio USB 1.1 pentru a ajunge la 24/192.

Edited by SuperDuper, 16 April 2009 - 00:24.


#3
soaretudor

soaretudor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.03.2008

View PostSuperDuper, on Apr 16 2009, 01:22, said:

Prodigy Cube cred ca merge numai pana la 24bit 48kHz - atata suporta interfata USB 1.1 (fara drivere speciale si ei se lauda ca nu necesita drivere sub Windows). Zic ei acolo de 24/96 dar stiu sigur ca USB fara drivere speciale nu poate. Vezi ca zic USB 1.1 si "compatible" cu USB 2.0. Normal, orice device 1.1 va merge intr-un port 2.0...

Creative au driverele lor USB 2.0 si "low latency" si pot depasi bariera Windows pt audio USB 1.1 pentru a ajunge la 24/192.

Merge pana la 96kHz....desi DAC-ul stie si 192kHz

Dupa ce m-am uitat ca curca in lemne o ora peste specificatii si impresii , mi-am cam creat o parere.Eu as alege AudioTrak-ul.Are DAC care este folosit de Prodigy HD2 si Hifi 7.1 , placi cu totul respectabile......chipsetul TENOR(desi nu am gasit mare lucru de el)  l-am gasit pe un DAC de casti destul de respectabil.....la un pret respectabil........de obicei Audiotrak-ul face placi misto , stau totusi cam prost cu suportul de drivere :) si cu opamp-urile fiind destul de sensibile la zgomot dat ba de placa de baza , ba de sursa , ba de cabluri....in folclor am citit ca interfetele astea pe usb nu sunt asa de mult predispuse la zgomot de fundal ..... asa ca s-ar putea sa nu fie o pb :)

E-MU 0202 , are DAC-urile care sunt puse pe 1616m si Tracker Pre USB, ceea ce e ok , nu am gasit daca are procesorul E-MU care exista pe 0404 USB si pe modelele mai high end....impresia mea e ca nu-l are :P......nu are pb cu output-ul dar am gasit ca nu ar avea phantom power pt microfon......lucru care trebuie sa-l mai cercetezi si tu.

Fiind apropiate la pret e greu sa faci o delimitare serioasa intre ele.

Dintr-o oarecare retinere fata de Creative ...... chiar daca vb de divizia profi ......eu as mai strangge ceva bani si m-as uita la un E-MU 0404 USB(model destul de reusit) , sau un Tracker Pre (desi cred ca nu e cu mult mai reusita decat 0202USB) sau ceva echivalent de la M-AUDIO.......sau as merge pe mana Prodigy CUBE :)

Ideea e ca nu am nici eu exeperienta dar la prima vedere ma tenteaza mai mult Prodigy CUBE-ul :)

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Numai EMU 0404 PCI are mixer de efecte hardware, cel USB nu are... 0202 nu are nici el mixer hardware. Ambele au insa monitor hardware.
http://www.emu.com/p...sp?category=610
De obicei nu se alimenteaza microfoanele phantom din linia USB, exista surse optionale pentru asta.
Si ca sa fiu clar - USB cu driverele native Windows (care sunt numai pentru 1.1) este 16 bit 48kHz. Cred ca 44.1kHz este resampled la 48 de driverele MS. Cauta cu Google daca nu crezi, dau uita-te aici la nota de subsol despre USB 1.1:
http://www.floridamu...4_usb_white.htm

Edited by SuperDuper, 16 April 2009 - 12:50.


#5
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
SuperDuper & soaretudor multumesc de reply`uri.
Inca mai analizez situatia - e enervant ca nu gasesc placa ideala la un pret intre cel al lui 0202 si 0404. Ce-i drept, as putea merge pe o placa PCI + mixer dj...

#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostIWillLight, on Apr 15 2009, 22:35, said:

Trebuie sa aleg o placa de sunet si sunt indecis, m gandeam ca pretul sa fie aprox 100$ (ebay/amazon).
Specificatii prodigy cube(nu e valabila la vanzare pt audiotrack europa/usa)
Preacunoscuta si preafericita EMU 0202

La ce am nevoie? La produs... electronica/mixat/recording.
Va rog, cei cu experienta in DACuri, aruncati-mi o parere!
Daca sunt si alte variante, le primesc deschis...
:dj:
EMU 0202, o placa de sunet stabila.

#7
IWillLight

IWillLight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 19.06.2006
Am mai cercetat si am gasit o alternativa interesanta, desi nu stiu pe nimeni care s`o fi testat - dar am gasit un review (nu prea tehnic) pe net, mai exact: here
E vorba de Tascam US144, e cu 10$ mai expensive decat emu 0202 si ei spun ca e capabila de 0 (meaning zero) latenta  :lol: si 24/96.
Se spune ca e alternativa la 0404, dar la ce latenta scoate pt output... nu vad cum. Ce-i drept costa cat 0202 aproape...

Edited by IWillLight, 16 April 2009 - 18:54.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai nici 0202 sau 0404 au "Zero-latency direct hardware monitoring ". Acum cat de zero este zeroul ala... nu stiu. Si din cate stiu, pe USB latentele vor fi mai mari decat pe PCI, orice ai face.
Vezi daca Tascam are drivere mai noi pt Vista sau Windows7... Creative are. Iar ca semnal/zgomot sta un pic mai slab. Nu pare sa conteze in prima faza, dar daca vrei sa faci editari multiple, o sa vezi ca incepe sa conteze.

Edited by SuperDuper, 16 April 2009 - 19:15.


#9
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostSuperDuper, on Apr 16 2009, 20:12, said:

Pai nici 0202 sau 0404 au "Zero-latency direct hardware monitoring ". Acum cat de zero este zeroul ala... nu stiu. Si din cate stiu, pe USB latentele vor fi mai mari decat pe PCI, orice ai face.
Vezi daca Tascam are drivere mai noi pt Vista sau Windows7... Creative are. Iar ca semnal/zgomot sta un pic mai slab. Nu pare sa conteze in prima faza, dar daca vrei sa faci editari multiple, o sa vezi ca incepe sa conteze.
Salut SuperDuper, eu nu am sesizat diferenta de latenta intre placile de sunet PCI, USB sau Firewire pe care am lucrat in decursul timpului...eu lucrez in 5 ms si la toate erau 5 ms...:) nu mi s-a parut ca vreun model pe USB setat la 5 ms sa aiba mai mult de 5.Sincer sa fiu nici nu are sens...de ce ar fi latenta mai mare la placile pe USB???...nu inteleg.

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
http://www.soundonso...usician0902.asp

Nu stiu cat de mult sunt zvonuri si cat realitate insa, nu am masurat personal. Inclin sa cred ca este adevarat in mare parte.

Quote

PCI MIDI ports do seem to offer the tightest timing option for the PC musician, followed by devices that use the serial port or parallel ports, while the USB port currently provides the 'loosest' performance. Even those interfaces using special technology like Emagic's AMT and Steinberg's Midex ranges improve playback timing only -- they cannot bypass these uncertainties during recording.

Sau mai noi:
http://www.soundonso...atency_0607.htm

Quote

Even today, not everyone finds that they can reliably operate their music-recording machines at very low buffer sizes. For example, even though my main music computer is a modern 2GHz Centrino laptop, running the latest version of Windows XP, I've never yet found a Firewire or USB audio interface that will work reliably with it at latencies below 20ms or so. And even if your computer can operate reliably at a 5ms latency, doing so will probably place a much heavier load on the CPU than working with a larger buffer size.

http://www.soundonso...ointerfaces.htm

Edited by SuperDuper, 17 April 2009 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate