Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

recomandare placa audio

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002
tocmai am achizitionat un nou sistem audio (primul din lista). pe PC am un audigy 2 care ruleaza sub vista (driveri destul de cheli, fara suita de softuri de la creative).

acuma astept niste pareri de la voi daca s-ar merita alta placa de sunet si cam ce ati recomanda ca sa fie in ton cu restul sistemului audio. pt filme 5.1 (pana la chizitionarea unui woofer o sa fie numai 5, fara 1 :) ), ceva muzica si rar joace (nu sunt gamer si nu sunt dispus sa dau o caciula de bani pe eax-ul lui peste prajit sau altele din astea). rog sa argumentati cat de putin, nu-mi sunt folsitoare posturile de genul: "creative rulz", "m-audio rulz".

Edited by Fane, 15 April 2009 - 07:26.


#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
sper ca nu l-ai luat la pretul din link care e nesimtit de mare.
daca vrei o parere sincera, e buna absolut orice placa pt sistemul ala. singura conditie e sa nu bazaie cand e muzica oprita.
am mai argumentat de ce in alt topic despre acelasi sistem.

nu mai stiu daca era akai sau intervision (produse identice sub alt brand).

ca sa stie si altii, akai nu mai produce nimic. pune doar emblema pe diferite produse de origine cat se poate de obscura..

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002
pai la 716 ron le-am luat cu tot cu amplificator. si zic ca suna mult mai curatel decat orice sistem de boxe de calculator in aceasi bani, sau chiar in bani mai multi. nu sunt supermofturoase, dar eu zic ca merita banii dati pe ele.

Edited by Fane, 15 April 2009 - 09:50.


#4
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Parerea mea e ca Audigy 2 pe care o ai e foarte buna pentru sistemul tau, cel nu asculti de pe onboard. Si da, are deja si 5.1, si EAX-u' lu' peshte prajit. Daca ai fi avut onboard, tot un audigy ma pregateam sa-ti recomand. Nu cred ca merita o placa mai scumpa, vei descoperi daca imprumuti una de test ca diferentele sunt prea mici pe sistemul tau. Si pe vreun Xonar D2 nu cred ca vrei sa dai cat ai dat pe sistem :) (si nici nu are rost)
Chiar merg mai departe si zic ca poti pastra placa si in cazul unui upgrade de sistem, nu vad rostul schimbarii placii momentan

Edited by motanu44, 15 April 2009 - 10:05.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002
multumesc de sfat. eax-ul nu functioneaza la placa asta sub vista fiindca micromoale a scos suportul pt openAl din vista, motivand ca era generator de probleme... (fara openAl ia ghiciti ce platforma ramane). creative a anuntat ca a retras suportul pt aceasta placa si a oferit niste driveri destul de cheli, cu care nu-ti functioneaza cmms 2, ca sa-ti mearga woofwr-ul trebuie sa faci niste manareli... trebuie sa rulezi instalerul de pe cd-ul original cu driveri pt xp in "xp compatibility mode", asta ca sa va dati seama cat de greu le era celor de la creative sa rezolve problema.... iar pt eax cu aceasta placa sub vista iti ofera la 10$ un programel, care basca eu nu am reusit sa-l fac sa functioneze... ca si client vechi al creative si de produse din gama superioara eu am ramas scarbit de aceasta politica de belire a clientului, mai ales ca placa nu era foarte veche. numai ca cei de la creative detin un oarecare monopol si ii cam doare la basca de client satisfaction si nu se gandesc decat cum sa belesca fanii pe care-i au de bani.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pe site sunt 930 de lei.
pretul dat de tine e corect.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002
pai eu am zis ca la banii astia merita si e un upgrade de la vechile Genius SW-5.1.
mi-emi facea cu ochiul asa ceva. credeti ca s-ar merita? sau ceva in aceasi gama de pret?

#8
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
X-Fi Xtreme Audio e o mare tzeapa, nu e un X-Fi pe bune, foloseste acelasi procesor ca la Audigy pe care o ai, e aceeasi Marie cu alta palarie.
http://en.wikipedia....Fi_Xtreme_Audio
Ti-am zis parerea mea, chiar nu merita sa dai milioane pe o placa cu adevarat buna in stadiul asta

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006

View PostFane, on Apr 15 2009, 12:00, said:

pai eu am zis ca la banii astia merita si e un upgrade de la vechile Genius SW-5.1.
mi-emi facea cu ochiul asa ceva. credeti ca s-ar merita? sau ceva in aceasi gama de pret?
Doar dacă ai de gând să-ți schimbi sistemul. Și nu extreme audio ci extreme music sau gamer sau mai sus :)
Nu orice upgrade e aducător de calitate, unele nu sunt decât consumatoare de bani...

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Placa in sine are calitati mult peste ce se gaseste pe placile de baza. Nu ai nevoie de altceva, chiar daca nu ai EAX (desi in unele jocuri este suportat OpenAL, in altele Alchemy isi face treaba - si ai EAX).
Nu am vazut ce fel de intrari ai in sistem - presupun ca in banii astia nu ai decodor digital. Deci nu trebuie sa te preocupi cu softul DDL.

Eu zic sa instalezi softul si mai ales driverele de la Creative, ai update pe siteul lor. Mai exista un pachet de aplicatii modate care iti ofera tot ce are X-Fi ca softare pt placa ta (softul modificat de DanielK).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate