Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Probleme cu conexiunea digitala optica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
VladK2K

VladK2K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.09.2004
Salut.
Am realizat o conexiune optica intre un calculator cu placa de baza Abit NF-M2 nView (placa de sunet Realtek High Definition, chip ALC883) si un sistem home cinema LG HT503TH. Problema este ca sunetul care ajunge in boxe este compus doar din canalele fata stanga si dreapta. Desi am configurat din panoul de control Realtek ca sunetul sa fie 5.1, iar in manualul LG-ului spune ca intrarea optica suporta 5.1 canale, cand rulez testul de boxe din panoul de control Realtek, sunetul se aude numai in boxele din fata.
Am verificat ca sunetul sa fie configurat 5.1 atat in panoul de control Realtek, cat si in panoul de control al Windows-ului (Sounds and audio devices). Iesrea digitala este configurata sa fie "Output digital source" (celelalte doua optiuni - no output si digital in pass-through - nu scot sunet din calculator) iar sample rate-ul este setat la 48kHz (celelalte optiuni - 44.1, 96 si 192 - nu fac nicio diferenta). Din pacate, nu prea am echipamente care sa scoata digital optic (am la laptop, dar nu foloseste mufa TOS - patrata - ci jack) cu care sa testez, dar mi s-ar fi parut normal ca ori sa mearga toate canalele, ori niciunul.
Aveti vreo idee cum as putea rezolva problema?
Precizare: folosesc cel mai recent driver de la Abit (care a sucombat) pentru placa de sunet, si anume r190. Inca nu am incercat cu cel mai nou driver de la Realtek (2.21) dar tind sa cred ca nu imi va rezolva problema.

P.S.: Am postat aceasta problema si pe forumul Chip, doar ca acolo nu a stiut nimeni sa-mi raspunda.

Edited by VladK2K, 14 April 2009 - 08:32.


#2
florian_cj

florian_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2005
Cauta un film cu sunet dolby digital, instaleaza AC3Filter si seteaza-l sa faca passthrough la sunet.

Uita-te la film si vezi daca ai sunet in toate boxele.

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006
De curiozitate, tu ai dat cu search înainte?
Ca să iasă surround pe digital trebe codat într-un fel (ddl, dts). Nu toate plăcile de sunet știu chestia asta, deci ce ai stereo în calculator îți va ieși stereo pe digital și nu 5.1. Vei avea surround doar la ce ai deja encodat ddl sau dts sau cum știe sistemul să decodeze.

http://forum.softped...urround digital

#4
VladK2K

VladK2K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.09.2004
Mea culpa, voi citi postul lui SuperDuper in intregime

Totusi, am spus ca am incercat sa verific din panoul de control al placii de sunet. Acum, Realtek HD nu e chiar M-Audio Audiophile, dar ma gandesc ca daca de acolo ii dai un test de sunet, ar trebui sa scoata in formatul corect si pe iesirea digitala, nu doar pe cea analogica.
Daca numai ddl si dts vor iesi 5.1, asta inseamna ca sunetul 5.1 din Directsound (Winamp si jocuri) nu se va auzi niciodata 5.1 prin iesirea digitala?

Edited by VladK2K, 16 April 2009 - 08:47.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006

 VladK2K, on Apr 16 2009, 09:46, said:

Daca numai ddl si dts vor iesi 5.1, asta inseamna ca sunetul 5.1 din Directsound (Winamp si jocuri) nu se va auzi niciodata 5.1 prin iesirea digitala?
Numai dacă placa de sunet știe să codeze ddl, ceea ce presupun că realtekul tău,  fie el și hd, nu știe

#6
VladK2K

VladK2K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.09.2004
Am rezolvat partial, si cred ca ar beneficia daca ar afla si altii

Solutia este folosirea decodorului audio de la ffdshow (incercati intotdeauna ultima versiune)

In primul rand trebuie avut grija sa facem resample la 48kHz (atat stie ffdshow)
[ http://img412.imageshack.us/img412/4366/settings2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apoi, la output, trebuie bifat AC3 encoding. Nu apare in imagine, dar versiunile mai noi au si doua checkbox-uri pentru Pass-Through (una pentru AC3, alta pentru DTS). Acestea ar trebui bifate pentru ca decodarea sa se faca in sistemul home cinema, nu in calculator. Exceptie daca nu stie DTS (atunci debifati Pass-Through la DTS)
[ http://img403.imageshack.us/img403/3385/settings1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De observat ca se poate atasa pe stream-uri DirectSound sau WaveOut

Din pacate nu am reusit sa-l fac sa functioneze cu Winamp (ar trebui folosit plugin-ul in_ds.dll care nu mai este livrat cu ultimele versiuni, si s-ar pierde functii de genul ID tag). Functioneaza foarte bine in Media Player Classic (chiar l-am pus pe ffdshow audio decoder ca filtru preferat). Nu cred ca funcioneaza in jocuri si nici nu poate reda mai mult de o sursa audio (in timp ce ruleaza un film nu se mai aude nimic altceva).

Tot din setarile FFDshow se poate copia stereo in boxele surround, centru, si ajusta frecventa de crossover pentru LFE

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate