Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

~2Km lungime inregistrare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kombat

kombat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.05.2007
Ar putea fi posibilitatea de a înregistra cu un microfon de la o distanță de aproximativ 2km?
Problema mea constă în:
* doresc să înregistrez la o distanță de aproape 2km,cu 2 fire;
* se poate așa ceva?
* dacă nu,cum aș putea ? și cam ce surse mi-ar trebui.

Vă mulțumesc.

Kombat,
Punct.

#2
hiperionx

hiperionx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.01.2009
daca vrei neaparat prin fire merge cu un microfon si o schema simpla de preamplificator telealimentat.
mai e varianta cu un miniemitator radio si scapi de 2km de fire.

http://www.scheme-el...electronica.htm

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,901
  • Înscris: 08.12.2006
La 2 km vei avea pierderi mari pe fir, ar merge cu emisie în fm însă trebuie ca microfonul să aibă emisia suficient de puternică încât să acopere distanța. Sau construiești un emițător fm, după cum s-a spus mai sus :)

#4
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Posibil ca un emitator FM capabil sa acopere 2km sa fie ilegal din punct de vedere al puterii emise. Alta treaba, din cate stiu, ar fi ca emisiile in banda de frecvente utilizata in mod obisnuit de posturile radio sunt absorbite rapid de obstacole solide (cladiri, teren).

Daca n-ai nevoie de calitate extraordinara - poate ar fi bine sa incerci treaba cu radio dar in benzile de frecventa alocate "utilizatorilor casnici" ca sa zic asa, CB si inca una (nu le stiu pe de rost, dar gasesti o gramada de material). Sunt utilizate in general pe camioane si alte d'astea, dar poate gasesti un canal liber pe care sa nu fi bruiat.

Pe sarme ... cred ca ai nevoie de ceva care sa lucreze in bucla de curent. Iara nu pot sa-ti dau explicatii detaliate, dar din cate stiu telefonia analogica / sistemele telex cam pe asta se bazeaza, pentru a diminua pierderile de semnal. Cred ca vazusem si ceva schema de genul asta printr-o carticica pe cand eram mai tinerel :)

Edited by CYCLER, 13 April 2009 - 17:13.


#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Trebuie neaparat ceva cu iesire pe joasa impedanta (transformator eventual), nu este vorba de un amplificator "simplu". Asta pentru ca in sarmele alea se vor induce tot felul de semnale radio, brum de retea, paraziti atmosferici, chiar daca sunt ecranate.

#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postkombat, on Apr 11 2009, 03:10, said:

Ar putea fi posibilitatea de a înregistra cu un microfon de la o distanță de aproximativ 2km?
Problema mea constă în:
* doresc să înregistrez la o distanță de aproape 2km,cu 2 fire;
* se poate așa ceva?
* dacă nu,cum aș putea ? și cam ce surse mi-ar trebui.

Vă mulțumesc.

Kombat,
Punct.
:)) n-ai cum sa realizezi o astfel de legatura fara complicatii foarte mari...mergi pe varianta cu emitatorul, e mult mai ieftina si mult mai putin costisitoare...

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
E, daca nu tine la calitate, merge, ca doar telefoanele bat cam de 2km fara amplificare... dar sunt pe 600 ohmi impedanta (parca).

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Va functiona, culmea este ca pierderile nu sunt asa de mari, (un fir de cablu UTP are 100 ohmi/km) dar trebuie sa foloseasca conectarea pe doua fire tip linie simetrica si  nu stiu ce zgomot va culege pe 2Km  si cum va intinde firele...

#9
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Dar trebuie sa inregistrezi vreo explozie de trebuie sa stai la 2 km  :D
Inca o varianta gata facuta http://www.domo.ro/A...ra_MT600-2VP_EU

#10
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

View PostNeohori, on Apr 15 2009, 21:27, said:

Dar trebuie sa inregistrezi vreo explozie de trebuie sa stai la 2 km  :D
Inca o varianta gata facuta http://www.domo.ro/A...ra_MT600-2VP_EU


Cel mai simplu si bine este cu alea !!

#11
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Daca ajuta cu ceva - eventual sa scutesc de drumuri in plus - am vazut ca au si in Carrefour (Berceni) asa ceva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate